Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Mercor: wzrost sprzedaży mimo spadków na rynku rosyjskim

Redakcja miesięcznika IZOLACJE  |  IZOLACJE 7/8/2016  |  27.06.2016  |  1
Krzysztof Krempeć, prezes zarządu Mercor
Krzysztof Krempeć, prezes zarządu Mercor
Mercor

Grupa Mercor, producent systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, po roku obrotowym 2015/2016 odnotowała ponad 12-proc. wzrost sprzedaży, wypracowując przychody z działalności kontynuowanej w wysokości 231,7 mln zł wobec 206,4 mln zł rok wcześniej.

Grupa odnotowała wyższą sprzedaż na wszystkich rynkach swojej działalności, wyłączając Rosję. Sprzedaż w Polsce wzrosła o 18%, a na rynkach zagranicznych, z wyłączeniem Rosji, wzrosła o 32%. 

Zyski EBITDA i EBIT Grupy Mercor wzrosły odpowiednio o ponad 6 proc. (do 19,5 mln zł z 18,4 mln zł rok wcześniej) i 5 proc. (do 13,7 mln zł z 13,1 mln zł). Zysk netto Grupy spadł o 12 proc. (z 9,5 mln zł do 8,4 mln zł), na co wpływ miały m.in. różnica w wyniku spółki rosyjskiej r/r o 3,8 mln zł, koszty związane z akwizycją i integracją węgierskiej spółki Dunamenti Tűzvédelem.

Kluczowym wydarzeniem minionego roku było przejęcie spółki Dunamenti Tűzvédelem, węgierskiego lidera zabezpieczeń przeciwpożarowych. Akwizycja poszerzyła portfel produktowy Grupy w zakresie ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji budowlanych. Sprzedaż węgierskiej spółki odpowiadała za blisko 5 proc. wzrost przychodów Grupy w roku obrotowym 2015/2016. Wyniki Dunamenti Tűzvédelem konsolidowane są przez Grupę Mercor od października 2015 roku.

Zobacz też: Mercor przejmuje węgierską spółkę

Grupa Mercor realizuje już pierwsze kontrakty z wykorzystaniem produktów Dunamenti Tűzvédelem, takich jak zabezpieczenia przejść instalacyjnych i zabezpieczenia dylatacji oraz farby pęczniejące Polylack W. Produkty te posiadają wymagane dokumenty dopuszczające do sprzedaży na rynku polskim i rynkach europejskich. 

Grupa Mercor w roku obrotowym 2015/2016 zrealizowała wiele inwestycji, m.in. modernizację Zakładu Produkcyjnego w Cieplewie (rozbudowa mocy produkcyjnych i usprawnienie produkcji); rozpoczęcie montażu linii produkcyjnej zabezpieczeń konstrukcji w Zakładzie Produkcyjnym w Mirosławiu pod Płockiem oraz prace nad nowymi produktami R&D, które wzmocnią jej ofertę. W lutym 2016 roku Grupa podpisała umowę z NCBiR (w ramach programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020) na dofinansowanie, w kwocie 10,3 mln zł, 5-letniego projektu inwestycyjnego prowadzonego we wszystkich grupach produktowych. 

Na niższy wynik netto Grupy z działalności kontynuowanej r/r, poza niższą sprzedażą na rynku rosyjskim, miały wpływ przede wszystkim koszty o charakterze jednorazowym, w tym przede wszystkim koszty związane z przejęciem i integracją spółki Dunamenti Tűzvédelem oraz spadek marżowości kontraktów realizowanych przez spółkę matkę Mercor SA (choć kwotowo marża wzrosła).

Rok obrotowy 2015/2016 był drugim pełnym rokiem działalności Grupy Mercor po sprzedaży pionu oddzieleń przeciwpożarowych, która miała miejsce w grudniu  2013 r. W tym okresie spółka odnotowała sprzedaż oddzieleń przeciwpożarowych na zamykanych kontraktach w wysokości 4,5 mln zł (wobec 13,7 mln zł rok wcześniej). Grupa odnotowała stratę netto z działalności zaniechanej w wysokości 1,9 mln zł. 

Grupa, wyłączając Rosję, odnotowała wyższą sprzedaż na wszystkich rynkach swojej działalności. Sprzedaż w Polsce wzrosła o 18%, a na rynkach zagranicznych, z wyłączeniem Rosji, wzrosła o 32%. Na rynku rosyjskim Grupa odnotowała spadek przychodów o 38%w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, na co wpływ miały 20-proc. dewaluacja rubla (spadek sprzedaży w rublu wyniósł 17%) oraz ograniczenie części projektów w wyniku pogłębiającego się kryzysu w sektorze budowlanym. Spadkowi sprzedaży w Rosji, towarzyszyło osłabienie marżowości. 

Sytuacja na Ukrainie ustabilizowała się na bardzo niskim poziomie. Ukraińska spółka zależna (która prowadzi jedynie działalność handlową) poprawiła sprzedaż, osiągając przychody na poziomie 2,6 mln zł wobec 1,9 mln zł rok wcześniej (wzrost o 38%).

Na rynku hiszpańskim, charakteryzującym się silną konkurencyjnością, ale i stopniową poprawą sytuacji gospodarczej, Grupa odnotowała blisko 5-proc. wzrost sprzedaży. Hiszpańska spółka Grupy - Mercor Tecresa - zakończyła rok 2015/2016 zyskiem na poziomie 0,3 mln zł. Spółka rozwija sprzedaż w Hiszpanii oraz sprzedaż eksportową m.in. do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Na rynku węgierskim, na którym Grupa realizuje sprzedaż dzięki przejęciu spółki Dunamenti Tűzvédelem, Grupa odnotowała w roku 2015/2016 przychody na poziomie 6,6 mln zł. Łączna sprzedaż przejętej przez Grupę spółki Dunamenti Tűzvédelem wyniosła w roku 2015/2016 9,7 mln zł i odpowiada za 4,7% wzrostu przychodów Grupy w roku 2015/2016. Wyniki węgierskiej spółki konsolidowane są od II półrocza roku 2015/2016.

Plan sprzedażowy wykonały małe, niedawno założone (w roku obrotowym 2013/2014) spółki w Czechach, na Słowacji oraz spółka w Rumunii, co dobrze rokuje ich rozwojowi.

Warto wiedzieć, komu przyznano Certyfikaty ITB - maj 2016

W roku obrotowym 2015/2016 Grupa zainwestowała ponad 10,5 mln zł:

1. Wprowadzenie nowych produktów do oferty oraz pozyskiwanie nowych certyfikatów i dopuszczeń dla produktów Grupy.

2. Rozbudowa powierzchni produkcyjnej o 1500 m² w głównym zakładzie produkcyjnym w Polsce (Cieplewo k. Gdańska).

3. Zakup nowych urządzeń.

4. Reorganizacja procesów produkcyjnych zgodnie z zasadami lean manufacturing.

5. Wzmocnienie struktur handlowych i działu R&D.

6. Inwestycja w rozwój sprzedaży na nowych rynkach (m.in. model franczyzowy).

7. Zaprojektowanie, zakup i montaż linii produkcyjnej zabezpieczeń konstrukcji w Zakładzie w Mirosławiu koło Płocka. 

W lutym 2016 roku Grupa podpisała umowę z NCBiR (w ramach programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020) na dofinansowanie, w kwocie 10,3 mln zł, 5-letniego projektu inwestycyjnego prowadzonego we wszystkich grupach produktowych.

Źródło: Mercor

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.