Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Mercor: wzrost sprzedaży mimo spadków na rynku rosyjskim

Redakcja miesięcznika IZOLACJE  |  IZOLACJE 7/8/2016  |  27.06.2016  |  1
Krzysztof Krempeć, prezes zarządu Mercor
Krzysztof Krempeć, prezes zarządu Mercor
Mercor

Grupa Mercor, producent systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, po roku obrotowym 2015/2016 odnotowała ponad 12-proc. wzrost sprzedaży, wypracowując przychody z działalności kontynuowanej w wysokości 231,7 mln zł wobec 206,4 mln zł rok wcześniej.

Grupa odnotowała wyższą sprzedaż na wszystkich rynkach swojej działalności, wyłączając Rosję. Sprzedaż w Polsce wzrosła o 18%, a na rynkach zagranicznych, z wyłączeniem Rosji, wzrosła o 32%. 

Zyski EBITDA i EBIT Grupy Mercor wzrosły odpowiednio o ponad 6 proc. (do 19,5 mln zł z 18,4 mln zł rok wcześniej) i 5 proc. (do 13,7 mln zł z 13,1 mln zł). Zysk netto Grupy spadł o 12 proc. (z 9,5 mln zł do 8,4 mln zł), na co wpływ miały m.in. różnica w wyniku spółki rosyjskiej r/r o 3,8 mln zł, koszty związane z akwizycją i integracją węgierskiej spółki Dunamenti Tűzvédelem.

Kluczowym wydarzeniem minionego roku było przejęcie spółki Dunamenti Tűzvédelem, węgierskiego lidera zabezpieczeń przeciwpożarowych. Akwizycja poszerzyła portfel produktowy Grupy w zakresie ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji budowlanych. Sprzedaż węgierskiej spółki odpowiadała za blisko 5 proc. wzrost przychodów Grupy w roku obrotowym 2015/2016. Wyniki Dunamenti Tűzvédelem konsolidowane są przez Grupę Mercor od października 2015 roku.

Zobacz też: Mercor przejmuje węgierską spółkę

Grupa Mercor realizuje już pierwsze kontrakty z wykorzystaniem produktów Dunamenti Tűzvédelem, takich jak zabezpieczenia przejść instalacyjnych i zabezpieczenia dylatacji oraz farby pęczniejące Polylack W. Produkty te posiadają wymagane dokumenty dopuszczające do sprzedaży na rynku polskim i rynkach europejskich. 

Grupa Mercor w roku obrotowym 2015/2016 zrealizowała wiele inwestycji, m.in. modernizację Zakładu Produkcyjnego w Cieplewie (rozbudowa mocy produkcyjnych i usprawnienie produkcji); rozpoczęcie montażu linii produkcyjnej zabezpieczeń konstrukcji w Zakładzie Produkcyjnym w Mirosławiu pod Płockiem oraz prace nad nowymi produktami R&D, które wzmocnią jej ofertę. W lutym 2016 roku Grupa podpisała umowę z NCBiR (w ramach programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020) na dofinansowanie, w kwocie 10,3 mln zł, 5-letniego projektu inwestycyjnego prowadzonego we wszystkich grupach produktowych. 

Na niższy wynik netto Grupy z działalności kontynuowanej r/r, poza niższą sprzedażą na rynku rosyjskim, miały wpływ przede wszystkim koszty o charakterze jednorazowym, w tym przede wszystkim koszty związane z przejęciem i integracją spółki Dunamenti Tűzvédelem oraz spadek marżowości kontraktów realizowanych przez spółkę matkę Mercor SA (choć kwotowo marża wzrosła).

Rok obrotowy 2015/2016 był drugim pełnym rokiem działalności Grupy Mercor po sprzedaży pionu oddzieleń przeciwpożarowych, która miała miejsce w grudniu  2013 r. W tym okresie spółka odnotowała sprzedaż oddzieleń przeciwpożarowych na zamykanych kontraktach w wysokości 4,5 mln zł (wobec 13,7 mln zł rok wcześniej). Grupa odnotowała stratę netto z działalności zaniechanej w wysokości 1,9 mln zł. 

Grupa, wyłączając Rosję, odnotowała wyższą sprzedaż na wszystkich rynkach swojej działalności. Sprzedaż w Polsce wzrosła o 18%, a na rynkach zagranicznych, z wyłączeniem Rosji, wzrosła o 32%. Na rynku rosyjskim Grupa odnotowała spadek przychodów o 38%w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, na co wpływ miały 20-proc. dewaluacja rubla (spadek sprzedaży w rublu wyniósł 17%) oraz ograniczenie części projektów w wyniku pogłębiającego się kryzysu w sektorze budowlanym. Spadkowi sprzedaży w Rosji, towarzyszyło osłabienie marżowości. 

Sytuacja na Ukrainie ustabilizowała się na bardzo niskim poziomie. Ukraińska spółka zależna (która prowadzi jedynie działalność handlową) poprawiła sprzedaż, osiągając przychody na poziomie 2,6 mln zł wobec 1,9 mln zł rok wcześniej (wzrost o 38%).

Na rynku hiszpańskim, charakteryzującym się silną konkurencyjnością, ale i stopniową poprawą sytuacji gospodarczej, Grupa odnotowała blisko 5-proc. wzrost sprzedaży. Hiszpańska spółka Grupy - Mercor Tecresa - zakończyła rok 2015/2016 zyskiem na poziomie 0,3 mln zł. Spółka rozwija sprzedaż w Hiszpanii oraz sprzedaż eksportową m.in. do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Na rynku węgierskim, na którym Grupa realizuje sprzedaż dzięki przejęciu spółki Dunamenti Tűzvédelem, Grupa odnotowała w roku 2015/2016 przychody na poziomie 6,6 mln zł. Łączna sprzedaż przejętej przez Grupę spółki Dunamenti Tűzvédelem wyniosła w roku 2015/2016 9,7 mln zł i odpowiada za 4,7% wzrostu przychodów Grupy w roku 2015/2016. Wyniki węgierskiej spółki konsolidowane są od II półrocza roku 2015/2016.

Plan sprzedażowy wykonały małe, niedawno założone (w roku obrotowym 2013/2014) spółki w Czechach, na Słowacji oraz spółka w Rumunii, co dobrze rokuje ich rozwojowi.

Warto wiedzieć, komu przyznano Certyfikaty ITB - maj 2016

W roku obrotowym 2015/2016 Grupa zainwestowała ponad 10,5 mln zł:

1. Wprowadzenie nowych produktów do oferty oraz pozyskiwanie nowych certyfikatów i dopuszczeń dla produktów Grupy.

2. Rozbudowa powierzchni produkcyjnej o 1500 m² w głównym zakładzie produkcyjnym w Polsce (Cieplewo k. Gdańska).

3. Zakup nowych urządzeń.

4. Reorganizacja procesów produkcyjnych zgodnie z zasadami lean manufacturing.

5. Wzmocnienie struktur handlowych i działu R&D.

6. Inwestycja w rozwój sprzedaży na nowych rynkach (m.in. model franczyzowy).

7. Zaprojektowanie, zakup i montaż linii produkcyjnej zabezpieczeń konstrukcji w Zakładzie w Mirosławiu koło Płocka. 

W lutym 2016 roku Grupa podpisała umowę z NCBiR (w ramach programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020) na dofinansowanie, w kwocie 10,3 mln zł, 5-letniego projektu inwestycyjnego prowadzonego we wszystkich grupach produktowych.

Źródło: Mercor

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.