Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Rynek płyt warstwowych w Polsce - perspektywy i wymagania

Materiały prasowe  |  01.07.2016
Częstość stosowania płyt warstwowych w zależności od rodzaju materiału w rdzeniu w 2015 r.
Częstość stosowania płyt warstwowych w zależności od rodzaju materiału w rdzeniu w 2015 r.
PMR

Płyty warstwowe i produkty pokrewne były w 2015 r. najbardziej popularnym rodzajem materiałów wykorzystywanych przez firmy montażowo-budowlane zajmujące się instalacją fasad w Polsce. Mimo, iż segment ten zanotował w ubiegłym roku solidny wzrost, a jego dalsze perspektywy oceniane są jako pozytywne, najbliższe lata mogą okazać się wyzwaniem dla niektórych producentów płyt warstwowych - wynika z najnowszego raportu PMR pt. "Rynek paneli elewacyjnych w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021".

PMR przeprowadził badanie wśród niemal 300 firm montażowo-budowlanych działających na polskim rynku. Uzyskane w ten sposób wyniki oraz własne spostrzeżenia potwierdzano następnie podczas wywiadów z producentami i dystrybutorami produktów stosowanych podczas instalacji fasad wentylowanych, niewentylowanych oraz kurtynowych. 

Z badania wynika, iż najpopularniejszym typem prac realizowanych w 2015 roku przez firmy montażowo-budowlane, była instalacja fasad z płyt warstwowych i produktów pokrewnych (głównie blachy trapezowe, faliste i płaskie oraz panele blaszane), którą zajmowało się 46% badanych podmiotów.

Nieco mniejsza grupa przedsiębiorstw (44%) wykonywała prace związane z instalacją fasad wentylowanych, montaż fasad kurtynowych dotyczył 36% respondentów.

W analizowanym okresie blisko połowa (45%) wszystkich prac instalatorskich związanych z montażem fasad z płyt warstwowych i produktów pokrewnych (ze względu a instalowany metraż) realizowana była w budynkach przemysłowych. Siedem na dziesięć zleceń (71%) dotyczyło wykonania instalacji fasad z płyt warstwowych i produktów pokrewnych w nowych budynkach, zaś pozostałe 29% to zlecenia związane z remontami istniejących obiektów. 

Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z największymi producentami szacuje się, że w 2015 roku rynek fasad z płyt warstwowych w Polsce (produkcja krajowa+import-eksport, płyty ścienne stosowane na zewnętrz) zwiększył się o 7%, osiągając poziom 7,5 mln m2 (przy całkowitej wielkości krajowego rynku płyt warstwowych wynoszącej około 12,5 mln m2).

Zobacz ścienne i dachowe płyty warstwowe

Jeśli chodzi o wartość sprzedaży, dynamika wzrostu wyniosła 5%. 

Główne czynniki wpływające na wzrost rynku fasad z płyt warstwowych w 2015 r.:

  • utrzymujący się solidny wzrost polskiej gospodarki i stosunkowo dobre prognozy na przyszłość, stanowiące zachętę do inwestowania
  • dynamiczny rozwój segmentu budownictwa przemysłowego i magazynowego
  • rosnąca świadomość (inwestorów, projektantów i wykonawców) w zakresie nowoczesnych materiałów oraz metod wznoszenia budynków (odchodzenie od tradycyjnych elewacji w kierunku tańszych i łatwiejszych do wykonania fasad z płyt warstwowych)
  • ostrzejsze wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowo powstających budynków, wymuszające stosowanie przez inwestorów materiałów o lepszych parametrach. 

Z zebranych danych wynika, iż obecnie około trzy czwarte polskiego rynku płyt warstwowych stanowią oferujące najlepsze parametry termoizolacyjne płyty z rdzeniem poliuretanowym (PUR i PIR), które w ostatnich latach zyskują na popularności kosztem najtańszych płyt z rdzeniem styropianowym.

Warto zauważyć, że jeszcze pod koniec ubiegłej dekady to płyty z rdzeniem styropianowym miały największy, około 50% udział w rynku. Z kolei płyty z rdzeniem z wełny mineralnej, chociaż stopniowo zyskują na znaczeniu, nadal stosowane są najrzadziej, głównie tam gdzie wymagana jest duża odporność ogniowa i wysoka izolacyjność akustyczna. 

W opinii uczestników rynku, dobra koniunktura na rynku fasad z płyt warstwowych powinna utrzymać się także w bieżącym roku. Wśród potencjalnych zagrożeń dla kontynuacji ożywieniane są wzrost niestabilności politycznej w kraju i za granicą, wolne uruchamianie funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej, opóźnienia wypłat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz dużą niepewność co do perspektyw światowej gospodarki, które to czynniki mogą spowodować osłabienie aktywności inwestycyjnej w 2016 roku.

Przeczytaj: Stężanie elementów nośnych konstrukcji stalowych za pomocą płyt warstwowych

Z drugiej strony, chociaż prognozy dla tego segmentu rynku są umiarkowanie pozytywne, najbliższe lata mogą okazać się poważnym wyzwaniem dla niektórych producentów płyt warstwowych - m.in. ze wględu na obowiązującą od sierpnia 2015 r. znowelizowanę normę, precyzującą wymagania, do których producenci powinni się stosować, a także na nowe uprawnienia GUNB pozwalające na publikację wyników badań wyrobów budowlanych wraz z nazwy firm, których produkty nie spełniają zadeklarowanych parametrów.

Jednocześnie planowane w najbliższym czasie uruchomienie kilku nowych linii do produkcji płyt z rdzeniem poliuretanowym zwiększy podaż i spowoduje ostrzejszą walkę konkurencyjną na rynku. W rezultacie dla części firm, których produkty nie spełniają wymagań, może być to trudny okres.

Źródło: Raport PMR "Rynek paneli elewacyjnych w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021"

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Czego użyć do hydroizolacji dachu a czego do izolacji ścian?

Poznaj dostępne na rynku produkty izolacji termicznej i akustycznej, hydroizolacje, suchą zabudowę, chemię budowlaną, geosyntetyki...  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.