Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Rynek płyt warstwowych w Polsce - perspektywy i wymagania

Materiały prasowe  |  01.07.2016
Częstość stosowania płyt warstwowych w zależności od rodzaju materiału w rdzeniu w 2015 r.
Częstość stosowania płyt warstwowych w zależności od rodzaju materiału w rdzeniu w 2015 r.
PMR

Płyty warstwowe i produkty pokrewne były w 2015 r. najbardziej popularnym rodzajem materiałów wykorzystywanych przez firmy montażowo-budowlane zajmujące się instalacją fasad w Polsce. Mimo, iż segment ten zanotował w ubiegłym roku solidny wzrost, a jego dalsze perspektywy oceniane są jako pozytywne, najbliższe lata mogą okazać się wyzwaniem dla niektórych producentów płyt warstwowych - wynika z najnowszego raportu PMR pt. "Rynek paneli elewacyjnych w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021".

PMR przeprowadził badanie wśród niemal 300 firm montażowo-budowlanych działających na polskim rynku. Uzyskane w ten sposób wyniki oraz własne spostrzeżenia potwierdzano następnie podczas wywiadów z producentami i dystrybutorami produktów stosowanych podczas instalacji fasad wentylowanych, niewentylowanych oraz kurtynowych. 

Z badania wynika, iż najpopularniejszym typem prac realizowanych w 2015 roku przez firmy montażowo-budowlane, była instalacja fasad z płyt warstwowych i produktów pokrewnych (głównie blachy trapezowe, faliste i płaskie oraz panele blaszane), którą zajmowało się 46% badanych podmiotów.

Nieco mniejsza grupa przedsiębiorstw (44%) wykonywała prace związane z instalacją fasad wentylowanych, montaż fasad kurtynowych dotyczył 36% respondentów.

W analizowanym okresie blisko połowa (45%) wszystkich prac instalatorskich związanych z montażem fasad z płyt warstwowych i produktów pokrewnych (ze względu a instalowany metraż) realizowana była w budynkach przemysłowych. Siedem na dziesięć zleceń (71%) dotyczyło wykonania instalacji fasad z płyt warstwowych i produktów pokrewnych w nowych budynkach, zaś pozostałe 29% to zlecenia związane z remontami istniejących obiektów. 

Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z największymi producentami szacuje się, że w 2015 roku rynek fasad z płyt warstwowych w Polsce (produkcja krajowa+import-eksport, płyty ścienne stosowane na zewnętrz) zwiększył się o 7%, osiągając poziom 7,5 mln m2 (przy całkowitej wielkości krajowego rynku płyt warstwowych wynoszącej około 12,5 mln m2).

Zobacz ścienne i dachowe płyty warstwowe

Jeśli chodzi o wartość sprzedaży, dynamika wzrostu wyniosła 5%. 

Główne czynniki wpływające na wzrost rynku fasad z płyt warstwowych w 2015 r.:

  • utrzymujący się solidny wzrost polskiej gospodarki i stosunkowo dobre prognozy na przyszłość, stanowiące zachętę do inwestowania
  • dynamiczny rozwój segmentu budownictwa przemysłowego i magazynowego
  • rosnąca świadomość (inwestorów, projektantów i wykonawców) w zakresie nowoczesnych materiałów oraz metod wznoszenia budynków (odchodzenie od tradycyjnych elewacji w kierunku tańszych i łatwiejszych do wykonania fasad z płyt warstwowych)
  • ostrzejsze wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej nowo powstających budynków, wymuszające stosowanie przez inwestorów materiałów o lepszych parametrach. 

Z zebranych danych wynika, iż obecnie około trzy czwarte polskiego rynku płyt warstwowych stanowią oferujące najlepsze parametry termoizolacyjne płyty z rdzeniem poliuretanowym (PUR i PIR), które w ostatnich latach zyskują na popularności kosztem najtańszych płyt z rdzeniem styropianowym.

Warto zauważyć, że jeszcze pod koniec ubiegłej dekady to płyty z rdzeniem styropianowym miały największy, około 50% udział w rynku. Z kolei płyty z rdzeniem z wełny mineralnej, chociaż stopniowo zyskują na znaczeniu, nadal stosowane są najrzadziej, głównie tam gdzie wymagana jest duża odporność ogniowa i wysoka izolacyjność akustyczna. 

W opinii uczestników rynku, dobra koniunktura na rynku fasad z płyt warstwowych powinna utrzymać się także w bieżącym roku. Wśród potencjalnych zagrożeń dla kontynuacji ożywieniane są wzrost niestabilności politycznej w kraju i za granicą, wolne uruchamianie funduszy unijnych z nowej perspektywy finansowej, opóźnienia wypłat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz dużą niepewność co do perspektyw światowej gospodarki, które to czynniki mogą spowodować osłabienie aktywności inwestycyjnej w 2016 roku.

Przeczytaj: Stężanie elementów nośnych konstrukcji stalowych za pomocą płyt warstwowych

Z drugiej strony, chociaż prognozy dla tego segmentu rynku są umiarkowanie pozytywne, najbliższe lata mogą okazać się poważnym wyzwaniem dla niektórych producentów płyt warstwowych - m.in. ze wględu na obowiązującą od sierpnia 2015 r. znowelizowanę normę, precyzującą wymagania, do których producenci powinni się stosować, a także na nowe uprawnienia GUNB pozwalające na publikację wyników badań wyrobów budowlanych wraz z nazwy firm, których produkty nie spełniają zadeklarowanych parametrów.

Jednocześnie planowane w najbliższym czasie uruchomienie kilku nowych linii do produkcji płyt z rdzeniem poliuretanowym zwiększy podaż i spowoduje ostrzejszą walkę konkurencyjną na rynku. W rezultacie dla części firm, których produkty nie spełniają wymagań, może być to trudny okres.

Źródło: Raport PMR "Rynek paneli elewacyjnych w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021"

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.