Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Producenci pap ostrzegają przed azbestem w wyrobach bitumicznych

Materiały prasowe  |  21.06.2016  |  1
Za wprowadzanie na rynek azbestu lub wyrobów zawierających azbest, produkowanie wyrobów zawierających azbest lub obrót azbestem grozi kara - nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Za wprowadzanie na rynek azbestu lub wyrobów zawierających azbest, produkowanie wyrobów zawierających azbest lub obrót azbestem grozi kara - nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
www.raf-bud.eu

W związku z podejrzeniem obecności na polskim rynku wyrobów bitumicznych mogących zawierać azbest, Polskie Stowarzyszenie Producentów Pap skierowało do uczestników polskiego rynku budowlanego komunikat o podjętych w tej sprawie działaniach.

Do Stowarzyszenia Producentów Pap (SPP) należą: Icopal, IZOBUD, Izohan, Izolacja-Jarocin, Izolacja-Matizol, Lemar i TES. 

Firmy członkowskie SPP pokrywające blisko 80% mocy produkcyjnych rynku materiałów bitumicznych zapoznali się z artykułem prof. dr. hab. inż. Tadeusza Bilińskiego z Politechniki Zielonogórskiej na temat stosowania w Rosji oficjalnie surowca budowlanego, jakim jest tam naturalnie wydobywany azbest (artykuł opublikowano w czasopiśmie Izby Projektowania Budowlanego pt. "Wiadomości Projektanta Budownictwa").
 
Informacja, iż azbest jest w Rosji nadal legalnym, powszechnie stosowanym surowcem, w tym szczególnie w przemyśle budowlanym, było dla członków SPP dużym zaskoczeniem, tym większym, że wśród materiałów budowlanych, w których stosowany jest azbest, wymieniono też papy bitumiczne, wskazano także jednego z konkurentów rosyjskich, działającego również na rynku polskim.

Zobacz też: Materiały rolowe do izolacji fundamentów

W tym kontekście SPP poinformował, iż w polskich rolowanych wyrobach bitumicznych azbest, jako zabroniony w UE materiał, nie jest stosowany ani jako surowiec, ani półprodukt przez żadnego z polskich producentów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Producentów Pap.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Pap postanowiło również podjąć działania rozpoznawcze, mające na celu zapobieganie wprowadzaniu na rynek polski wyrobów bitumicznych z podejrzeniem zastosowania azbestu.
 
Warto przypomnieć, że ten, kto wprowadza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azbest lub wyroby zawierające azbest, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega ten, kto produkuje wyroby zawierające azbest lub dokonuje obrotu azbestem lub wyrobami zawierającymi azbest (Art. 7b ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest - DzU 2004.3.20 z dnia 2004.01.12).

Przeczytaj o: Rozwiązaniach konstrukcyjnych budynków z dachami płaskimi

SPP skieruje wnioski do organów administracji publicznej, takich jak: Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Główny Inspektor Sanitarny, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o podjęcie działań w podległych im obszarach.

Równoległym krokiem będzie złożenie wniosków o wszczęcie śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa skierowanych przeciwko bezpośrednim importerom i jednostkom dokonującym obrotu, kierując sprawę do prokuratury. SPP podejmie również wszelkie inne kroki mające na celu ochronę dobrego imienia polskich wyrobów papowych i nie wiązania ich z użyciem azbestu.
 
Źródło: Stowarzyszenie Producentów Pap

Komentarze

(1)
Boguś Karol | 22.06.2016, 08:03
O matko, znowu straszą rosyjskimi firmami, niech to SPP może się zajmie czymś innym a nie nękaniem ludzi. Nie od dzisiaj wiadomo, że absolutnie nic co ma azbest nie wjedzie do UE z Polską włącznie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.