Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

MIWO o krajowym planie modernizacji budynków

Materiały prasowe  |  10.05.2016
MIWO o krajowym planie modernizacji budynków
MIWO o krajowym planie modernizacji budynków

Budynki w Unii Europejskiej zużywają około 40% energii pierwotnej i generują 36% emisji gazów cieplarnianych. By umożliwić osiągnięcie celów Unii Europejskiej w tym zakresie, konieczne jest ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię. Artykuł 4 Dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej wymaga od państw członkowskich ustanowienia długoterminowej strategii w zakresie renowacji budynków i poprawy ich charakterystyki energetycznej.

Pierwsze strategie krajowe państw członkowskich na lata 2014-2016, na zlecenie Komisji Europejskiej zostały ocenione przez badaczy z centrum badawczego Joint Research Center ("Synthesis Report on the assessment of Member States' building renovation strategies, 2016").

Zgodnie z tą analizą, strategie sześciu państw, w tym Polski, nie spełniają wymagań Artykułu 4 Dyrektywy 2012/27/UE. Polski dokument, stanowiący Załącznik 4 do Krajowego Planu Działań ds. efektywności energetycznej, w ocenie Joint Research Center zajął 27. miejsce na 31 przeanalizowanych dokumentów i otrzymał 10 punktów z 25 możliwych.

Dobrze oceniono przegląd krajowych zasobów budynków w Polsce oraz opis przepisów i praktyk, które mogą pobudzić głęboką termomodernizację budynków. Brakuje natomiast prezentacji sposobów renowacji dla różnych typów budynków, opisu efektywnych działań zmierzających do ich modernizacji oraz analizy optymalizacji kosztów.

Zobacz też: Ruszył ogólnopolski system doradztwa w zakresie efektywności energetycznej i oze

W dokumencie zabrakło również szczegółowego określenia korzyści wynikających z modernizacji, wskazówek inwestycyjnych oraz perspektyw na przyszłość. Te braki oraz podejście raczej ilościowe niż jakościowe spowodowały, że polski dokument został oceniony jako niezgodny z Artykułem 4 Dyrektywy 2012/27/UE.

"Dotychczasowa strategia pomijała także budynki jednorodzinne, w których mieszka połowa Polaków i które, jak wynika z badań, w 70 procentach są wybudowane bez izolacji cieplnej lub są ocieplone niezgodnie z obecnymi wymogami prawa. Niska ocena dla Polski to sygnał, by skupić się teraz na strategii na lata 2017-19" - powiedział Henryk Kwapisz, sekretarz zarządu i ekspert Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej MIWO.

Do końca kwietnia 2017 roku kraje członkowskie, w tym Polska, mają  przedłożyć Komisji Europejskiej kolejne krajowe plany działań dotyczące efektywności energetycznej w latach 2017-2019. Dlatego branża budowlana zrzeszona w Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości (w tym również Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej MIWO) zaapelowała do ministra infrastruktury i budownictwa, by kolejny załącznik nr 4 na lata 2017-2019 został przygotowany z większą starannością i z uwzględnieniem uwag Komisji Europejskiej.

Przeczytaj: MIWO ocenia poradnik wydany przez resort budownictwa

"Warto pamiętać, że z modernizacją budynków, w tym jednorodzinnych, nie są związane jedynie koszty. Termomodernizacja to także korzyści oraz rozwiązanie wielu istotnych problemów dla kraju, związanych z jakością powietrza, jakością życia czy tworzeniem miejsc pracy" - powiedział Henryk Kwapisz.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.