Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

MIWO o krajowym planie modernizacji budynków

Materiały prasowe  |  10.05.2016
MIWO o krajowym planie modernizacji budynków
MIWO o krajowym planie modernizacji budynków

Budynki w Unii Europejskiej zużywają około 40% energii pierwotnej i generują 36% emisji gazów cieplarnianych. By umożliwić osiągnięcie celów Unii Europejskiej w tym zakresie, konieczne jest ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię. Artykuł 4 Dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej wymaga od państw członkowskich ustanowienia długoterminowej strategii w zakresie renowacji budynków i poprawy ich charakterystyki energetycznej.

Pierwsze strategie krajowe państw członkowskich na lata 2014-2016, na zlecenie Komisji Europejskiej zostały ocenione przez badaczy z centrum badawczego Joint Research Center ("Synthesis Report on the assessment of Member States' building renovation strategies, 2016").

Zgodnie z tą analizą, strategie sześciu państw, w tym Polski, nie spełniają wymagań Artykułu 4 Dyrektywy 2012/27/UE. Polski dokument, stanowiący Załącznik 4 do Krajowego Planu Działań ds. efektywności energetycznej, w ocenie Joint Research Center zajął 27. miejsce na 31 przeanalizowanych dokumentów i otrzymał 10 punktów z 25 możliwych.

Dobrze oceniono przegląd krajowych zasobów budynków w Polsce oraz opis przepisów i praktyk, które mogą pobudzić głęboką termomodernizację budynków. Brakuje natomiast prezentacji sposobów renowacji dla różnych typów budynków, opisu efektywnych działań zmierzających do ich modernizacji oraz analizy optymalizacji kosztów.

Zobacz też: Ruszył ogólnopolski system doradztwa w zakresie efektywności energetycznej i oze

W dokumencie zabrakło również szczegółowego określenia korzyści wynikających z modernizacji, wskazówek inwestycyjnych oraz perspektyw na przyszłość. Te braki oraz podejście raczej ilościowe niż jakościowe spowodowały, że polski dokument został oceniony jako niezgodny z Artykułem 4 Dyrektywy 2012/27/UE.

"Dotychczasowa strategia pomijała także budynki jednorodzinne, w których mieszka połowa Polaków i które, jak wynika z badań, w 70 procentach są wybudowane bez izolacji cieplnej lub są ocieplone niezgodnie z obecnymi wymogami prawa. Niska ocena dla Polski to sygnał, by skupić się teraz na strategii na lata 2017-19" - powiedział Henryk Kwapisz, sekretarz zarządu i ekspert Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej MIWO.

Do końca kwietnia 2017 roku kraje członkowskie, w tym Polska, mają  przedłożyć Komisji Europejskiej kolejne krajowe plany działań dotyczące efektywności energetycznej w latach 2017-2019. Dlatego branża budowlana zrzeszona w Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości (w tym również Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej MIWO) zaapelowała do ministra infrastruktury i budownictwa, by kolejny załącznik nr 4 na lata 2017-2019 został przygotowany z większą starannością i z uwzględnieniem uwag Komisji Europejskiej.

Przeczytaj: MIWO ocenia poradnik wydany przez resort budownictwa

"Warto pamiętać, że z modernizacją budynków, w tym jednorodzinnych, nie są związane jedynie koszty. Termomodernizacja to także korzyści oraz rozwiązanie wielu istotnych problemów dla kraju, związanych z jakością powietrza, jakością życia czy tworzeniem miejsc pracy" - powiedział Henryk Kwapisz.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Szukasz specjalistycznych noży ręcznych?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Noże z mechanizmem cofania ostrza do rękojeści, z ostrzem ukrytym w konstrukcji... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Płyty gipsowo-kartonowe
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.