Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Więcej oddanych mieszkań, rozpoczętych inwestycji i pozwoleń na budowę

Materiały prasowe  |  18.04.2016
Więcej oddanych mieszkań, rozpoczętych inwestycji i pozwoleń na budowę
Więcej oddanych mieszkań, rozpoczętych inwestycji i pozwoleń na budowę
GUS

Od stycznia do końca marca br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-marzec 2016 r. oddano do użytkowania 37313 mieszkań, tj. o 17,7% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w którym odnotowano spadek o 10,8%.

W okresie trzech miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 42183 mieszkań, tj. o 9,7% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 13,3%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 34306, tj. o 7,9% (wobec spadku przed rokiem o 1,3%).

Największy udział (50,2%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-marzec 2016 r. oddali do użytkowania 18733 mieszkania, tj. o 4,8% mniej niż przed rokiem.

Warto wiedzieć: Duże zainteresowanie budową lokali socjalnych i komunalnych

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 19212 mieszkań, tj. o 9,1% (wobec wzrostu przed rokiem o 15,3%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 16697 mieszkań, tj. o 12,2% (wobec spadku przed rokiem o 6,2%).

Deweloperzy w okresie trzech miesięcy 2016 r. oddali do użytkowania 17193 mieszkania (co stanowiło 46,1% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 53,7% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r., kiedy notowano spadek o 15,3%.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 21426 mieszkań, tj. o 5,9% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 13,3%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, do 16480 mieszkań, tj. o 0,5% (wobec wzrostu przed rokiem o 7,8%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie trzech miesięcy 2016 r. oddały do użytkowania 817 mieszkań wobec 244 mieszkań przed rokiem. Wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 396 wobec 197 mieszkań przed rokiem i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 775 wobec 295 mieszkań.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu trzech miesięcy 2016 r. łącznie 570 mieszkań wobec 587 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 320 mieszkań wobec 370 przed rokiem, w społecznym czynszowym - 45 mieszkań wobec 48 mieszkań przed rokiem, a w zakładowym - 5 mieszkań, wobec 169 przed rokiem.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto wzrosła odpowiednio - do 1149, wobec 411 przed rokiem i do 354, wobec 230 w roku poprzednim.

W okresie styczeń-marzec 2016 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dwunastu województwach, w tym największy: w województwie dolnośląskim - o 68,7%, lubelskim - o 38,1% oraz mazowieckim - o 32,2%.

Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w czterech województwach: w podkarpackim - o 10,3%, zachodniopomorskim - o 6,7%, pomorskim - o 1,9% i łódzkim - o 1,7%. W okresie trzech miesięcy 2016 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy: w opolskim - o 153,6%, podkarpackim - o 73,2% i lubuskim - o 67,4%.

Czytaj też: Budownictwo mieszkaniowe w styczniu 2016 r.

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w województwie podlaskim - o 25,2%, warmińsko-mazurskim - o 20,2% i zachodniopomorskim - o 13,1%. Najwięcej mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwie mazowieckim - 7894 mieszkania, tj. o 9,7% mniej niż przed rokiem.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-marzec 2016 r. odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w lubelskim - o 42,6%, mazowieckim - o 38,1% i opolskim - o 38,0%. Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w dolnośląskim - o 23,7%, pomorskim - o 19,7% i śląskim - o 12,6%.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.