Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Więcej oddanych mieszkań, rozpoczętych inwestycji i pozwoleń na budowę

Materiały prasowe  |  18.04.2016
Więcej oddanych mieszkań, rozpoczętych inwestycji i pozwoleń na budowę
Więcej oddanych mieszkań, rozpoczętych inwestycji i pozwoleń na budowę
GUS

Od stycznia do końca marca br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-marzec 2016 r. oddano do użytkowania 37313 mieszkań, tj. o 17,7% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w którym odnotowano spadek o 10,8%.

W okresie trzech miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 42183 mieszkań, tj. o 9,7% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 13,3%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 34306, tj. o 7,9% (wobec spadku przed rokiem o 1,3%).

Największy udział (50,2%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-marzec 2016 r. oddali do użytkowania 18733 mieszkania, tj. o 4,8% mniej niż przed rokiem.

Warto wiedzieć: Duże zainteresowanie budową lokali socjalnych i komunalnych

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 19212 mieszkań, tj. o 9,1% (wobec wzrostu przed rokiem o 15,3%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 16697 mieszkań, tj. o 12,2% (wobec spadku przed rokiem o 6,2%).

Deweloperzy w okresie trzech miesięcy 2016 r. oddali do użytkowania 17193 mieszkania (co stanowiło 46,1% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 53,7% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r., kiedy notowano spadek o 15,3%.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 21426 mieszkań, tj. o 5,9% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 13,3%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, do 16480 mieszkań, tj. o 0,5% (wobec wzrostu przed rokiem o 7,8%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie trzech miesięcy 2016 r. oddały do użytkowania 817 mieszkań wobec 244 mieszkań przed rokiem. Wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 396 wobec 197 mieszkań przed rokiem i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 775 wobec 295 mieszkań.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu trzech miesięcy 2016 r. łącznie 570 mieszkań wobec 587 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 320 mieszkań wobec 370 przed rokiem, w społecznym czynszowym - 45 mieszkań wobec 48 mieszkań przed rokiem, a w zakładowym - 5 mieszkań, wobec 169 przed rokiem.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto wzrosła odpowiednio - do 1149, wobec 411 przed rokiem i do 354, wobec 230 w roku poprzednim.

W okresie styczeń-marzec 2016 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dwunastu województwach, w tym największy: w województwie dolnośląskim - o 68,7%, lubelskim - o 38,1% oraz mazowieckim - o 32,2%.

Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w czterech województwach: w podkarpackim - o 10,3%, zachodniopomorskim - o 6,7%, pomorskim - o 1,9% i łódzkim - o 1,7%. W okresie trzech miesięcy 2016 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy: w opolskim - o 153,6%, podkarpackim - o 73,2% i lubuskim - o 67,4%.

Czytaj też: Budownictwo mieszkaniowe w styczniu 2016 r.

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w województwie podlaskim - o 25,2%, warmińsko-mazurskim - o 20,2% i zachodniopomorskim - o 13,1%. Najwięcej mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwie mazowieckim - 7894 mieszkania, tj. o 9,7% mniej niż przed rokiem.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-marzec 2016 r. odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w lubelskim - o 42,6%, mazowieckim - o 38,1% i opolskim - o 38,0%. Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w dolnośląskim - o 23,7%, pomorskim - o 19,7% i śląskim - o 12,6%.

Źródło: GUS

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.