Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

GUNB podsumowuje ruch budowlany w 2015 r.

Ruch budowlany w 2015 r.
Ruch budowlany w 2015 r.
www.freeimages.com

W ubiegłym roku wydano mniej pozwoleń na budowę w porównaniu z rokiem 2014. Odnotowano natomiast niewielki wzrost liczby obiektów budowlanych oddanych do użytkowania - najwięcej było budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Zgodnie z danymi dotyczącymi ruchu budowlanego, zebranymi przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w 2015 r. w Polsce wydano 183 766 pozwoleń na budowę - to o 9 406 pozwoleń mniej niż w 2014 r. Jest to również mniej niż we wcześniejszych badanych latach. W porównaniu do 2013 r. spadek wynosi 4,4%, do 2012 r. - 11,3%, do 2011 r. - 16,9% i do 2010 r. - 18,5%.

Znaczący udział w ogólnej liczbie pozwoleń na budowę mają pozwolenia na budynki mieszkalne. W 2015 r. na budowę takich obiektów wydano 43% ogólnej liczby pozwoleń, czyli 78 994 pozwolenia. Jest to więcej niż w 2014 r. i 2013 r., odpowiednio o 3,3% oraz o 1,8%. Natomiast w stosunku do wcześniejszych badanych lat w tej kategorii nastąpił spadek mieszczący się w przedziale 9-27,7%. 

Zobacz też: Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-II 2016 r.

Na realizację budynków jednorodzinnych w 2015 r. wydano 75 058 pozwoleń, co stanowi 40,8% ogólnej liczby wydanych decyzji. Jest to o 1 810 pozwoleń (o 2,5%) więcej niż w 2014 r. i o 16 pozwoleń więcej niż w 2013 r. W porównaniu do lat wcześniejszych liczba ta jest mniejsza o 10-30%.

Jednak ponieważ od połowy 2015 r. istnieje możliwość realizowania m.in. wolno stojących budynków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, na podstawie zgłoszenia, do którego wymagane jest dołączenie m.in. projektu budowlanego, dane te należy rozpatrywać wraz ze zgłoszeniami wykazanymi przez starostwa.

Liczba zgłoszeń budowy domów jednorodzinnych w drugim półroczu ubiegłego roku wyniosła 4 868. Najwięcej zgłoszeń takich inwestycji przyjęto w Regionie Centralnym (1 551) oraz w Regionie Północno-Zachodnim (1 008). Wśród województw przoduje mazowieckie z 1 043 zgłoszeniami budowy domów jednorodzinnych. Na obiekty wielorodzinne w 2015 r. wydano 3 936 pozwoleń, czyli więcej o 25% (o 788 pozwoleń) w stosunku do 2014 r.

Do użytkowania w ubiegłym roku zostało oddanych 175 220 obiektów budowlanych, w tym 81 439 budynków mieszkalnych jednorodzinnych i 3 886 budynków wielorodzinnych. W stosunku do wszystkich badanych lat jest to wzrost wynoszący od 3,3% (do 2014 r.) do 20% (do 2010 r.).

Przeczytaj: Produkcja budowlano-montażowa - marzec 2016 r.

W podziale na kategorie obiektów, największy wzrost liczby obiektów oddanych do użytkowania odnotowano w kategorii budynków wielorodzinnych oraz budynków przemysłowych i magazynowych - po 16%. O 4% więcej niż w 2014 r. oddano do użytkowania budynków jednorodzinnych.

W 2015 roku zalegalizowano 325 obiektów budowlanych powstałych jako samowole budowlane, 139 z nich to budynki jednorodzinne. Zalegalizowano też 62 obiekty z kategorii budynków gospodarczo-inwentarskich.

W 2015 r. wydano także 5 159 nakazów rozbiórki (więcej o 163 nakazy w stosunku do 2014 r.). Większość wydanych nakazów (3 066) odnosi się do przypadków samowoli budowlanej. 866 nakazów (16,8% ogólnej liczby wydanych nakazów rozbiórki) dotyczyło budynków mieszkalnych.

Źródło: GUNB

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.