Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

GUNB podsumowuje ruch budowlany w 2015 r.

Ruch budowlany w 2015 r.
Ruch budowlany w 2015 r.
www.freeimages.com

W ubiegłym roku wydano mniej pozwoleń na budowę w porównaniu z rokiem 2014. Odnotowano natomiast niewielki wzrost liczby obiektów budowlanych oddanych do użytkowania - najwięcej było budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Zgodnie z danymi dotyczącymi ruchu budowlanego, zebranymi przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w 2015 r. w Polsce wydano 183 766 pozwoleń na budowę - to o 9 406 pozwoleń mniej niż w 2014 r. Jest to również mniej niż we wcześniejszych badanych latach. W porównaniu do 2013 r. spadek wynosi 4,4%, do 2012 r. - 11,3%, do 2011 r. - 16,9% i do 2010 r. - 18,5%.

Znaczący udział w ogólnej liczbie pozwoleń na budowę mają pozwolenia na budynki mieszkalne. W 2015 r. na budowę takich obiektów wydano 43% ogólnej liczby pozwoleń, czyli 78 994 pozwolenia. Jest to więcej niż w 2014 r. i 2013 r., odpowiednio o 3,3% oraz o 1,8%. Natomiast w stosunku do wcześniejszych badanych lat w tej kategorii nastąpił spadek mieszczący się w przedziale 9-27,7%. 

Zobacz też: Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-II 2016 r.

Na realizację budynków jednorodzinnych w 2015 r. wydano 75 058 pozwoleń, co stanowi 40,8% ogólnej liczby wydanych decyzji. Jest to o 1 810 pozwoleń (o 2,5%) więcej niż w 2014 r. i o 16 pozwoleń więcej niż w 2013 r. W porównaniu do lat wcześniejszych liczba ta jest mniejsza o 10-30%.

Jednak ponieważ od połowy 2015 r. istnieje możliwość realizowania m.in. wolno stojących budynków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, na podstawie zgłoszenia, do którego wymagane jest dołączenie m.in. projektu budowlanego, dane te należy rozpatrywać wraz ze zgłoszeniami wykazanymi przez starostwa.

Liczba zgłoszeń budowy domów jednorodzinnych w drugim półroczu ubiegłego roku wyniosła 4 868. Najwięcej zgłoszeń takich inwestycji przyjęto w Regionie Centralnym (1 551) oraz w Regionie Północno-Zachodnim (1 008). Wśród województw przoduje mazowieckie z 1 043 zgłoszeniami budowy domów jednorodzinnych. Na obiekty wielorodzinne w 2015 r. wydano 3 936 pozwoleń, czyli więcej o 25% (o 788 pozwoleń) w stosunku do 2014 r.

Do użytkowania w ubiegłym roku zostało oddanych 175 220 obiektów budowlanych, w tym 81 439 budynków mieszkalnych jednorodzinnych i 3 886 budynków wielorodzinnych. W stosunku do wszystkich badanych lat jest to wzrost wynoszący od 3,3% (do 2014 r.) do 20% (do 2010 r.).

Przeczytaj: Produkcja budowlano-montażowa - marzec 2016 r.

W podziale na kategorie obiektów, największy wzrost liczby obiektów oddanych do użytkowania odnotowano w kategorii budynków wielorodzinnych oraz budynków przemysłowych i magazynowych - po 16%. O 4% więcej niż w 2014 r. oddano do użytkowania budynków jednorodzinnych.

W 2015 roku zalegalizowano 325 obiektów budowlanych powstałych jako samowole budowlane, 139 z nich to budynki jednorodzinne. Zalegalizowano też 62 obiekty z kategorii budynków gospodarczo-inwentarskich.

W 2015 r. wydano także 5 159 nakazów rozbiórki (więcej o 163 nakazy w stosunku do 2014 r.). Większość wydanych nakazów (3 066) odnosi się do przypadków samowoli budowlanej. 866 nakazów (16,8% ogólnej liczby wydanych nakazów rozbiórki) dotyczyło budynków mieszkalnych.

Źródło: GUNB

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.