Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Poprawa jakości powietrza priorytetem resortu środowiska

Poprawa jakości powietrza priorytetem resortu środowiska
Poprawa jakości powietrza priorytetem resortu środowiska
www.freeimages.com

W Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (głównie węgla) oraz wymogów technicznych dla urządzeń grzewczych, stosowanych w sektorze bytowo-komunalnym, czyli w domach jednorodzinnych i lokalnych kotłowniach.

W spotkaniu, które odbyło się 16 marca w Ministerstwie Środowiska, uczestniczyli: Paweł Sałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej (inicjator spotkania); Michał Rospędzki z Ministerstwa Energii; Krzysztof Trzopek, prezes Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe przy Polskiej Izbie Ekologii (PIE); dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla; Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej; Jacek Gaciński i Łukasz Horbacz, członkowie zarządu Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla; Paweł Pitera, wiceprezes BOŚ Banku; Kinga Majewska, wicedyrektor Departamentu Ochrony Powietrza w Ministerstwie Środowiska; a także eksperci wyżej wymienionych instytucji i organizacji.

Zobacz: Program termomodernizacji polskich domów

Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, w jaki sposób sprawić, by ogrzewanie w sektorze bytowo-komunalnym było mniej uciążliwe dla środowiska.

Wśród dyskutowanych metod znalazło się przede wszystkim podniesienie standardów jakościowych dla domowych kotłów oraz paliw w nich stosowanych (głównie węgla). Brak takich standardów sprawia, że do sprzedaży jako opał trafiają m.in. muły węglowe. Podczas ich spalania w domowych piecach do powietrza trafa bardzo dużo szkodliwych gazów i pyłów.

Minister Paweł Sałek potwierdził, że będą kontynuowane rozmowy z Ministerstwem Energii oraz przedstawicielami branży urządzeń grzewczych, dotyczące możliwości podniesienia standardów dla domowych pieców i paliw w nich spalanych.

Podczas spotkania dyskutowano także o innych sposobach na zmniejszenie uciążliwości dla środowiska ogrzewania w sektorze komunalnym. Przedstawiciele Instytutu Przeróbki Chemicznej Węgla zaprezentowali polski wynalazek, tzw. błękitny węgiel (uszlachetniony węgiel kamienny, przy spalaniu którego występuje wielokrotnie mniejsza emisja szkodliwych pyłów i gazów).

Co sądzi: Branża OZE o inwestycjach w elektrownie wiatrowe

Spotkanie było pierwszym z cyklu spotkań, których celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce.

Resort środowiska zaprzecza tym samym pogłoskom o wstrzymaniu programu "Kawka" - wspierającego wymianę małych kotłów i pieców i zastąpienie ich niskoemisyjnymi źródła ciepła. Program NFOŚiGW bedzie kontynuowany. 

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.