Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dynamiczny rozwój polskiej branży budowlanej

Materiały prasowe  |  08.03.2016
Poprawia się koniunktura w budownictwie
Poprawia się koniunktura w budownictwie
www.freeimages.com

W najbliższych latach cała branża budowlana w Polsce będzie się dynamicznie rozwijać. Poprawia się koniunktura w budownictwie.

Polski rynek budowlany jest siódmym co do wielkości w EU i zarazem jednym z najszybciej rozwijających się w całej Europie - podaje raport Euroconstruct. I wszystko wskazuje na to, że przed branżą kolejne lata prosperity - wobec rosnącej liczby zamówień, producenci materiałów budowlanych również prężnie się rozwijają. Sektor ten staje się coraz bardziej nowoczesny i konkurencyjny.

Przeczytaj: Kolejne inwestycje MIB na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach

Od początku bieżącego roku w branży budowlanej jest coraz lepiej. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w samym tylko lutym 2016 r. koniunktura w tym segmencie wzrosła o prawie 4 punkty do -9,1 z -12,7. Poprawę koniunktury obserwuje 12,8 proc. firm, a jej pogorszenie - 21,9 proc. (miesiąc wcześniej było to odpowiednio 10,3 proc. i 23,1 proc.).

Jeśli w najbliższych miesiącach trend się utrzyma - w maju br. koniunktura może wreszcie pokonać barierę zera, poniżej której spadła w połowie 2011 r. Najbliższe miesiące lepiej oceniają firmy duże, zatrudniające ponad 250 osób, natomiast prognozy mniejszych podmiotów są mniej optymistyczne co do portfela zamówień czy skali produkcji budowlano-montażowej.

W lutym 2016 r. tylko 4 proc. przedsiębiorców twierdziło, że nie ma żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Producentom i wykonawcom budowlanym najbardziej dziś dokuczają wysokie koszty zatrudnienia - tak utrzymuje ok. 60 proc. firm, zbyt wysokie obciążenia na rzecz budżetu (40 proc.) oraz niejasne i niespójne prawo (31 proc.). Mimo to, wszystkie spółki budowlane, bez względu na wielkość, deklarują mniejszą redukcję zatrudnienia niż to zapowiadały miesiąc wcześniej.

Dzięki łagodnej zimie deweloperzy mają dobre warunki do realizacji inwestycji, w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r.

Dobrą kondycję sektora budowlanego potwierdzają eksperci z Deloitte, wskazując na rosnące przychody spółek budowlanych i wzrost ich kapitalizacji przy jednoczesnym spadku liczby upadłości. Indeks WIG-Budownictwo jest również coraz lepiej wyceniany przez inwestorów na warszawskim parkiecie

W całym 2015 r. spółki budowlane wzrosły średnio o 37 proc, przy 10 proc. spadku WIG. W 2016 r. spodziewamy się stabilizacji wyników większości monitorowanych podmiotów. Zysk netto spółek budowlanych w Europie ma w tym czasie wzrosnąć o około 15-20 proc.

Z kolei segment deweloperów wspierany przez środowisko niskich stóp procentowych odnotuje wysoką dynamikę zysku w 2016 r. Największym obecnie czynnikiem ryzyka jest polityka rządu wobec sektora bankowego - mówi Piotr Zybała, analityk DM mBanku.

Dalszy rozwój spółek budowlanych w Polsce w znacznym stopniu zależy od efektywności sektora publicznego i organizacji przetargów na realizację dużych projektów infrastrukturalnych.

Jak zauważają eksperci serwisu Wielkiebudowanie.pl, firmy usługowe mają kilka dodatkowych powodów do zadowolenia: wyższe niż w ubiegłym roku marże (choć spadają) i mniejszy niż się spodziewano problem z robotnikami budowlanymi. Jednak z czasem niedobór pracowników może być coraz bardziej odczuwalny zarówno w firmach wykonawczych, jak i wśród producentów materiałów budowlanych.

Sprawdź, jak: Resort budownictwa podsumowuje 100 dni działalności

Duże spółki już zgłaszają, że coraz częściej są zmuszone do rekrutacji pracowników mieszkających 80, 90 czy 100 km od zakładu, co np. wymaga dodatkowego organizowania transportu. Z "Raportu płacowego 2016" przygotowanego przez Hays wynika, że braki kadrowe mogą być najbardziej dotkliwe w II kw. br., kiedy ruszą inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Mimo to, zewsząd płyną optymistyczne prognozy co do najbliższej przyszłości producentów i wykonawców budowlanych. Według platformy analitycznej Building Radar, do 2020 r. sektor budowlany w Polsce urośnie o ponad 10 proc., osiągając, wraz z Portugalią najwyższe wzrosty w Europie.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Z kolei Polski Związek Pracodawców Budownictwa prognozuje 8 proc. wzrost rynku tylko w tym roku, a analitycy Euroconstruct szacują, że wzrost produkcji budowlanej w latach 2015-2017 może wynieść w naszym kraju nawet 28 proc. Sami producenci materiałów budowlanych również w planach uwzględniają coraz większe obroty.

Zbliżająca się wiosna powinna podtrzymać dobrą passę w handlu materiałami budowlanymi.

Źródło: Euroconstruct, Jadar

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.