Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dynamiczny rozwój polskiej branży budowlanej

Materiały prasowe  |  08.03.2016
Poprawia się koniunktura w budownictwie
Poprawia się koniunktura w budownictwie
www.freeimages.com

W najbliższych latach cała branża budowlana w Polsce będzie się dynamicznie rozwijać. Poprawia się koniunktura w budownictwie.

Polski rynek budowlany jest siódmym co do wielkości w EU i zarazem jednym z najszybciej rozwijających się w całej Europie - podaje raport Euroconstruct. I wszystko wskazuje na to, że przed branżą kolejne lata prosperity - wobec rosnącej liczby zamówień, producenci materiałów budowlanych również prężnie się rozwijają. Sektor ten staje się coraz bardziej nowoczesny i konkurencyjny.

Przeczytaj: Kolejne inwestycje MIB na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach

Od początku bieżącego roku w branży budowlanej jest coraz lepiej. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w samym tylko lutym 2016 r. koniunktura w tym segmencie wzrosła o prawie 4 punkty do -9,1 z -12,7. Poprawę koniunktury obserwuje 12,8 proc. firm, a jej pogorszenie - 21,9 proc. (miesiąc wcześniej było to odpowiednio 10,3 proc. i 23,1 proc.).

Jeśli w najbliższych miesiącach trend się utrzyma - w maju br. koniunktura może wreszcie pokonać barierę zera, poniżej której spadła w połowie 2011 r. Najbliższe miesiące lepiej oceniają firmy duże, zatrudniające ponad 250 osób, natomiast prognozy mniejszych podmiotów są mniej optymistyczne co do portfela zamówień czy skali produkcji budowlano-montażowej.

W lutym 2016 r. tylko 4 proc. przedsiębiorców twierdziło, że nie ma żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Producentom i wykonawcom budowlanym najbardziej dziś dokuczają wysokie koszty zatrudnienia - tak utrzymuje ok. 60 proc. firm, zbyt wysokie obciążenia na rzecz budżetu (40 proc.) oraz niejasne i niespójne prawo (31 proc.). Mimo to, wszystkie spółki budowlane, bez względu na wielkość, deklarują mniejszą redukcję zatrudnienia niż to zapowiadały miesiąc wcześniej.

Dzięki łagodnej zimie deweloperzy mają dobre warunki do realizacji inwestycji, w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r.

Dobrą kondycję sektora budowlanego potwierdzają eksperci z Deloitte, wskazując na rosnące przychody spółek budowlanych i wzrost ich kapitalizacji przy jednoczesnym spadku liczby upadłości. Indeks WIG-Budownictwo jest również coraz lepiej wyceniany przez inwestorów na warszawskim parkiecie

W całym 2015 r. spółki budowlane wzrosły średnio o 37 proc, przy 10 proc. spadku WIG. W 2016 r. spodziewamy się stabilizacji wyników większości monitorowanych podmiotów. Zysk netto spółek budowlanych w Europie ma w tym czasie wzrosnąć o około 15-20 proc.

Z kolei segment deweloperów wspierany przez środowisko niskich stóp procentowych odnotuje wysoką dynamikę zysku w 2016 r. Największym obecnie czynnikiem ryzyka jest polityka rządu wobec sektora bankowego - mówi Piotr Zybała, analityk DM mBanku.

Dalszy rozwój spółek budowlanych w Polsce w znacznym stopniu zależy od efektywności sektora publicznego i organizacji przetargów na realizację dużych projektów infrastrukturalnych.

Jak zauważają eksperci serwisu Wielkiebudowanie.pl, firmy usługowe mają kilka dodatkowych powodów do zadowolenia: wyższe niż w ubiegłym roku marże (choć spadają) i mniejszy niż się spodziewano problem z robotnikami budowlanymi. Jednak z czasem niedobór pracowników może być coraz bardziej odczuwalny zarówno w firmach wykonawczych, jak i wśród producentów materiałów budowlanych.

Sprawdź, jak: Resort budownictwa podsumowuje 100 dni działalności

Duże spółki już zgłaszają, że coraz częściej są zmuszone do rekrutacji pracowników mieszkających 80, 90 czy 100 km od zakładu, co np. wymaga dodatkowego organizowania transportu. Z "Raportu płacowego 2016" przygotowanego przez Hays wynika, że braki kadrowe mogą być najbardziej dotkliwe w II kw. br., kiedy ruszą inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Mimo to, zewsząd płyną optymistyczne prognozy co do najbliższej przyszłości producentów i wykonawców budowlanych. Według platformy analitycznej Building Radar, do 2020 r. sektor budowlany w Polsce urośnie o ponad 10 proc., osiągając, wraz z Portugalią najwyższe wzrosty w Europie.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Z kolei Polski Związek Pracodawców Budownictwa prognozuje 8 proc. wzrost rynku tylko w tym roku, a analitycy Euroconstruct szacują, że wzrost produkcji budowlanej w latach 2015-2017 może wynieść w naszym kraju nawet 28 proc. Sami producenci materiałów budowlanych również w planach uwzględniają coraz większe obroty.

Zbliżająca się wiosna powinna podtrzymać dobrą passę w handlu materiałami budowlanymi.

Źródło: Euroconstruct, Jadar

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.