Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Fasada Roku 2015 - znamy laureatów

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 3/2016  |  08.03.2016
Oranżeria Ignacego Krasickiego, Lidzbark Warmiński - zwycięzca w kategorii Budynek po renowacji
Oranżeria Ignacego Krasickiego, Lidzbark Warmiński - zwycięzca w kategorii Budynek po renowacji
Baumit

Po raz dziewiąty w konkursie firmy Baumit wyłoniono najciekawsze elewacje roku. Do walki o tytuł Fasady Roku 2015 stanęło blisko 200 obiektów. Laureaci rywalizują teraz o kolejną nagrodę w ramach Baumit Life Challenge.

Jury konkursu Fasada Roku 2015 spotkało się 11 lutego 2016 r. we Wrocławiu - zasiedli w nim uznani oraz doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych.

W rywalizacji o tytuł Fasady Roku 2015 i nagrodę główną w wysokości 10 000 zł wzięło udział blisko 200 obiektów z całej Polski, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit.

Przeczytaj: Internauci wybrali najładniejsze fasady roku 2015

Obiekty sklasyfikowane w 5 kategoriach oceniane były pod względem zastosowanej kolorystyki i struktury elewacji, jak również ich kreatywnych połączeń, podkreślających walory budynku oraz wkomponowujących budynek w otoczenie. Jurorzy zwracali również uwagę na dbałość o detale architektoniczne a także, w przypadku budynków po renowacji, poszanowanie ich historycznej tradycji.

Obradom przewodniczył dr inż. arch. Andrzej Poniewierka - przedstawiciel Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Wyłoniono 5 zwycięzców i przyznano w sumie 6 wyróżnień obiektom wyjątkowym pod względem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, sposobu realizacji czy wizerunku architektonicznego.
 
W pierwszej kategorii - budynek jednorodzinny nowy - Jurorzy podzielili zdanie Internautów, najwyżej oceniając nieszablonowy projekt domu w miejscowości Zielonki Wieś, autorstwa pracowni BECZAK/BECZAK ARCHITEKCI. Kapituła Konkursu doceniła plastykę obiektu, urzekającego spójną formą i kolorystką oraz konsekwencję w użyciu materiałów. Prace budowlane na zlecenie prywatnego Inwestora wykonał Zakład Remontowo-Budowlany, Józef Wróbel.

W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał projekt wrocławskiego Osiedla Zodiak I, spod rąk Marcina Kucharskiego z Q2 Studio Autorska Pracownia Projektowa. Kompleks budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej doceniono za stworzenie scenografii do życia - przyjazne dla zgromadzeń ludzi wnętrze i uliczki, tworzące przestrzeń publiczną, budującą więź sąsiedzką. Z uznaniem sędziów spotkało się również kompleksowe użycie materiałów, zróżnicowanie faktur i kolorystyki elewacji. Wykonaniem inwestycji  na zlecenie i2 Development S.A. zajęło się Korfantowskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. Wrocław.

Wyróżnienie za podkreślenie dynamizmu formy budynku,  poprzez mocny, czytelny podział brył w powiązaniu z użytym materiałem, otrzymał z kolei budynek mieszkalny zlokalizowany w miejscowości Nowa Wieś, w województwie małopolskim. Autorem projektu jest arch. Paulina Stach Szafarczyk z pracowni Flexiforma Architekci, która zgłosiła obiekt do konkursu. Budynek własności prywatnej wybudowany został metodą gospodarczą.

Zobacz też: Europejska Fasada Roku 2016

W grupie budynków wielorodzinnych nowych znalazło się blisko dziewięćdziesiąt realizacji. Najwyżej oceniono inwestycję Novdom Sp. z o.o. zlokalizowaną przy ul. Stanisława Dorantta w Olsztynie. Budynki Mieszkalne "Osiedle Morena" autorstwa KAPS ARCHITEKCI Korneluk Parysek Słowik Sp. z o. o. urzekły Jurorów wyrazistym, odważnym, geometrycznym kształtem i nowatorskim podejściem. Oceniający docenili także konsekwencję projektową i spójność zastosowanych rozwiązań, jak również zmultiplikowanie w przestrzeni. Za wykonanie odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane BUDWIL Paweł Wilan.

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano inwestycji z Lublina. Budynek wielorodzinny osiedla Poręba Park, zlokalizowany przy ul. Onyksowej doceniono za dynamikę form wykuszy elewacji. Uwagę Jurorów przykuł efekt uporządkowanego chaosu. Projekt zrealizowała Pracownia Architektoniczna Kaczor Michalak S.C. Realizację do konkursu zgłosił eykonawca - Domkus s.c. Andrzej Małyszka Dariusz German, który przeprowadził prace na zlecenie Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego ORION.

Do walki o zwycięstwo w kategorii budynków po rekonstrukcji i adaptacji stanęło ponad 50 obiektów. Ostatecznie najlepszy okazał się dom studencki Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul. Rostafińskiego w Krakowie – DS 2 "Babilon". Kapituła konkursu doceniła konsekwencję, zachowanie tektoniki bryły i szacunek do pierwotnego założenia projektu. Realizację do wyścigu o tytuł Fasady Roku 2015 zgłosiła ArtBud - Firma Projektowo-Budowlana. Wykonaniem prac remontowych zajęła się spółka DEX-BUD.

Wysokie oceny otrzymała również rekonstrukcja i adaptacja budynku wielorodzinnego Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Broniewskiego 1A w Katowicach. Obiekt został wyróżniony za kulturalne odtworzenie pierwotnego charakteru bryły oraz zachowanie elementów konstrukcyjnych. Uznanie Jurorów wzbudziło również zaakcentowane zamknięcie dachu. Projekt przygotowała i zgłosiła do konkursu Ewa Prejs, Usługi Projektowe, a realnych kształtów nadała mu Firma Handlowo-Usługowa ELEWAX.

W czwartej kategorii o tytuł Fasady Roku 2015 rywalizowały budynki niemieszkalne. Zachowanie walorów architektury modernistycznej, zarówno w formie, jak i w zastosowanych materiałach przyniosły zwycięstwo budynkowi Dworca Kolejowego w Piasecznie. Projekt realizacji opracowała pracownia SEMA Architekci, która zgłosiła kandydaturę obiektu. Prace budowlane na zlecenie Inwestora - PKP S.A. Warszawa przeprowadziło Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Remar Rafał Makowski.

Ponadto, konkursowe Jury nagrodziło budynek Kurii Diecezjalnej Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Floriańskiej 2a w Warszawie. Obiekt został wyróżniony za utrzymanie charakteru starej Pragi i harmonijne wpisanie się w otoczenie. Projekt przygotowali wspólnie Adam Wagner i Andrzej Sandel z PROJEKT Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Sp. z o. o. Prace wykonawcze zrealizowało przedsiębiorstwo PBM Południe S.A.

W piątej, ostatniej kategorii - budynek po renowacji - decyzja Jurorów była zgodna z oceną Internautów. Nagrodę główną i tytuł Fasady Roku 2015 za kompleksową rewaloryzację i rekonstrukcję z użyciem materiałów renowacyjnych, dzięki którym zachowano historyczny charakter elewacji budynku, przyznano Oranżerii Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim. Za opracowanie wizji architektonicznej odpowiedzialna była pracownia Serafin Studio Projektowe, a prace remontowe na zlecenie Gminy zrealizowała firma Mur-Mal Maciej Maliszewski, która wysunęła kandydaturę obiektu do nagrody.

Jednocześnie Jury zdecydowało się wyróżnić budynek wielorodzinny przy ul. Jagiellońskiej 32 w Warszawie, zgłoszony do konkursu przez Inwestora - Jagiellońska Inwestycje Sp. z o.o. Kapituła Konkursu doceniła estetyczny efekt uzyskany poprzez zastosowanie spójnej formy i jednolitego koloru elewacji, nawiązujących do historii obiektu. Prace budowlane wg projektu APA Lesiewicz Autorska Pracownia Architektury zrealizowało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GAMBIS Monika Wójcik.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Fasada Roku 2015 jest już za nami, ale laureaci nagrody głównej stają do dalszej rywalizacji w ramach Baumit Life Challenge, by walczyć o tytuł Europejskiej Fasady Roku. Polskę na arenie międzynarodowej reprezentować będą zwycięzcy konkursu Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne realizacje z każdej kategorii, wyróżniające się ciekawą strukturą oraz kolorystyką.

W pierwszym etapie konkursu, który zakończy się 22 marca br., Jury Life Challenge wybierze on-line 30 obiektów (po 6 z każdej z 5 kategorii), które w finale będa rywalizowały o zwycięstwo.

W Jury drugiej edycji Baumit Life Challenge zasiada w tym roku arch. Piotr Kostka, prezes poznańskiego oddziału SARP, który wraz z Hanną Kurka prowadzi pracownię projektową "Kostka & Kurka Architekci". Gala finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 r. w zagłębiu wspaniałej architektury - w Madrycie (Hiszpania). 

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Membrany dachowe - poznaj nowoczesne rozwiązania »

Jak mocować materiały izolacyjne?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W pierwszym etapie montażu termoizolacji do ocieplanej przegrody... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.