Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Polskie fabryki Velux efektywne energetycznie

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 3/2016  |  24.02.2016
Fabryka Velux w Gnieźnie
Fabryka Velux w Gnieźnie
Velux

Grupa Velux w Polsce przeszła pozytywnie audyt energetyczny i w lutym br. jako pierwsza wśród krajowych producentów okien otrzymała certyfikaty ISO 50001 dla swoich zakładów. Spełniła tym samym wymogi dyrektywy unijnej dotyczącej efektywności energetycznej przedsiębiorstw.

Polskie fabryki Velux w Gnieźnie i Namysłowie od początku 2015 r. przygotowywały się do audytu. Wówczas rozwiązania związane z systemem zarządzania energią były dostosowywane do wymagań ściśle związanych z ISO 50001.

"Wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnie z wymogami ISO 50001 to proces długotrwały, który powinien zostać rozłożony na kilka lat. W przypadku fabryki w Gnieźnie już przy okazji wprowadzania na rynek okien Nowej Generacji, czyli od 2013 r., podjęliśmy szereg działań związanych z poprawą efektywności energetycznej, a wśród nich kluczowa była wymiana parku maszynowego" - podkreśla Jerzy Pęczak, dyrektor fabryki okien Velux w Gnieźnie.

Zobacz: Rząd przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej

ISO 50001 to czwarty certyfikat na koncie fabryk Velux w Polsce. Pozostałe to certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy - wszystkie są ze sobą zintegrowane.

Fabryki posiadają również wdrożone i certyfikowane systemy kontroli pochodzenia produktu - FSC i PEFC. Drewno wykorzystywane do produkcji okien pochodzi w większości (96 proc.) z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Wdrożenie systemu ISO 50001 w fabrykach Velux oznacza stałą i systematyczną dbałość o efektywność energetyczną wszystkich procesów operacyjnych, maszyn, sprzętu itd., jak również podnoszenie świadomości pracowników poprzez system szkoleń.

Za takim rozwiązaniem przemawiają z jednej strony wymogi unijnej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej*, z drugiej solidne argumenty ekonomiczne.

"Spodziewamy się, że systematyczne zarządzanie energią szybko się zwróci. W ciągu pierwszego roku po jego wdrożeniu mamy nadzieję uzyskać na rachunkach za energię oszczędności rzędu 5-10%, i to bez zbytniego wysiłku, na przykład skracając czas pracy naszych maszyn w trybie gotowości i przestoju oraz usprawniając mechanizmy kontroli energii operacyjnej.

W perspektywie kilku najbliższych lat chcemy osiągnąć oszczędności na poziomie kolejnych 10%, np. ustalając wymagania dotyczące efektywności energetycznej nowego sprzętu oraz przeprowadzając regularnie przeglądy projektów technologicznych pod kątem zużycia energii" - powiedział Jørgen M. Laursen, dyrektor fabryki okien i kołnierzy Velux w Namysłowie.

Tego, jak ogromny potencjał ma system zarządzania energią, dowiódł projekt pilotażowy przeprowadzony w fabrykach Velux w Niemczech w latach 2013-2014. Ograniczenie czasu pracy maszyn w trybie gotowości, eliminacja wycieków sprężonego powietrza i zastąpienie samochodów ciężarowych z silnikami diesla samochodami napędzanymi energią elektryczną, co poprawiło również jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, to tylko kilka z działań, dzięki którym uzyskano roczne oszczędności w wysokości blisko 200 000 euro i 700 ton CO2 w okresie próbnym.

Przeczytaj: Rolety rzymskie z wymienną tkaniną

Działania w polskich fabrykach są częścią globalnej strategii Grupy Velux ogłoszonej w 2009 r. Celem było ograniczenie o połowę emisji CO2 w roku 2020 w porównaniu z rokiem 2007. Założenia te przewyższają unijne cele w tym zakresie o 15%, a w roku 2014 Grupa wyprzedziła je o jakieś siedem lat. Emisję ograniczono dzięki poważnym zmianom w zużyciu energii, na przykład dzięki zainstalowaniu kotłów na biopaliwa zamiast tych na ropę czy gaz. Kolejnym krokiem do osiągnięcia celów w zakresie emisji CO2 jest właśnie wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001.

Według badania ISO Survey* w Polsce w latach 2011-2014 certyfikat ISO 50001 uzyskały 74 firmy. Liderem w tym zakresie są Niemcy, gdzie w tym samym okresie wydano 7054 certyfikaty.

Informacje na temat unijnej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
  • Do końca 2015 r. wszystkie duże przedsiębiorstwa europejskie powinny były spełnić wymagania unijnej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (Energy Efficiency Directive, EDD).
  • Dyrektywa wymaga, aby uprawniony audytor co cztery lata przeprowadzał w przedsiębiorstwie audyt energetyczny.
  • Alternatywą do audytów energetycznych jest posiadanie systemu zarządzania energią zgodnego z normą ISO 50001.
  • Dyrektywa obejmuje całość przedsiębiorstwa, w tym bryły budynków, systemy, procesy i transport.
  • Projekt ustawy nawiązujący do wymogu unijnej dyrektywy jest w procesie legislacji i możemy się spodziewać, iż w niedalekiej przyszłości będzie obowiązywał również w Polsce.

* ISO Survey to badanie zliczające liczbę certyfikatów ISO wydawanych przez jednostki certyfikujące, akredytowane przez International Accreditation Forum (IAF).

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.