Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Pierwsze spotkanie zespołu ds. energii odnawialnej

www.freeimages.com

28 stycznia br. w Sejmie RP odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej. Celem spotkania było omówienie stanu i perspektyw rozwoju biogazowni w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem obecnego stanu prawnego i prac nad ustawą o odnawialnych źródłach energii.

Przewodniczącym Zespołu Energii Odnawialnej jest poseł Mieczysław Kasprzak. Wśród uczestników wydarzenia byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Andrzej Piotrowski oraz posłowie. Pojawili się również przedstawiciele sektora energii odnawialnej, m.in. Sylwia Koch-Kopyszko - prezes zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego, Grzegorz Wiśniewski - prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Beata Wiszniewska - dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Marek Amrozy - prokurent Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Przeczytaj: Plan rozwoju mikroinstalacji OZE do roku 2030

W pierwszej części spotkania przedstawiono obecną sytuację rynku biogazowni w Polsce, zaprezentowano też przykłady dużych biogazowni w Polsce i na świecie. Pastąpiła dyskusja, podczas której wszyscy uczestnicy mogli zadać pytania i wyrazić swoją opinię.

Prezentacje w drugiej części dotyczyły mikrobiogazowni rolniczych oraz rynku małych biogazowni w przemyśle rolno-spożywczym, a także perspektyw ich rozwoju w Polsce. Podobnie jak po pierwszej części posiedzenia, po drugiej także odbyła się dyskusja.

W trakcie wystąpień oraz dyskusji pojawiło się wiele istotnych komentarzy dotyczących zarówno obecnego stanu prawnego, jak i stanu rynku biogazowni. Szczególną uwagę zwrócono na następujące kwestie:

  • w zakresie sytuacji prawnej - obecne uregulowania prawne nie zapewniają stabilności rozwoju rynku OZE w Polsce. System wsparcia jest nieprzewidywalny, a to skutecznie zniechęca potencjalnych inwestorów do budowy takiego źródła energii. Przedstawiciele branży zgłosili potrzebę ustanowienia stabilnych i adekwatnych zasad rozliczania energii, aby pobudzić rozwój rynku.
  • w zakresie technologii biogazowni - przedstawiciele branży podkreślali, że biogazownie rolnicze, posiadając zalety pozostałych źródeł OZE jako jedyne z odnawialnych źródeł energii charakteryzują się stabilną i przewidywaną produkcją energii elektrycznej w cyklu ciągłym (praca nawet 8000 h w roku). Kolejną zaletą jest brak negatywnego wpływu na stabilność systemu elektroenergetycznego.
  • Budowa biogazowni rolniczych może rozwiązać problemy związane z nawożeniem gleb.  Wyprodukowany podczas pracy biogazowni poferment to pełnowartościowy ekologiczny nawóz polepszający. Dodatkowymi zaletami, są ponadprzeciętna redukcja gazów cieplarnianych.

  • w zakresie cen energii - w cenę energii z biogazowni wliczone są dodatkowe korzyści osiągane niejako przy okazji. W cenę energii konwencjonalnej nie są natomiast wliczone: koszt niezbędnych inwestycji w odbudowę wyeksploatowanych źródeł (rozłożony na porównywalny okres), koszty zewnętrzne (środowiskowe i społeczne), koszty wsparcia sektorów powiązanych.

Andrzej Piotrowski zaznaczył, że rozwój biogazowni, a także pozostałych odnawialnych źródeł energii jest potrzebny, są to jednak drogie technologie i nie powinny być dotowane w sposób nadmiernie uprzywilejowany, lecz powinny same się rozwijać na rynku konkurencyjnym. Docelowym modelem w ujęciu makroekonomicznym powinna być zerowa suma interwencji Państwa dla wszystkich rodzajów instalacji generujących energię.

Zobacz też: Ustawa o OZE w ocenie rynku

Według niego Polska nie powinna wprowadzać automatycznie form wsparcia stosowanych przez inne państwa, lecz spróbować wypracować własny model.

W podsumowaniu podkreślono wagę dalszego usprawniania procesów związanych z rozwojem rynku biogazowni w Polsce.

Źródło: NAPE

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.