Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Pierwsze spotkanie zespołu ds. energii odnawialnej

www.freeimages.com

28 stycznia br. w Sejmie RP odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej. Celem spotkania było omówienie stanu i perspektyw rozwoju biogazowni w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem obecnego stanu prawnego i prac nad ustawą o odnawialnych źródłach energii.

Przewodniczącym Zespołu Energii Odnawialnej jest poseł Mieczysław Kasprzak. Wśród uczestników wydarzenia byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Andrzej Piotrowski oraz posłowie. Pojawili się również przedstawiciele sektora energii odnawialnej, m.in. Sylwia Koch-Kopyszko - prezes zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego, Grzegorz Wiśniewski - prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Beata Wiszniewska - dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Marek Amrozy - prokurent Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Przeczytaj: Plan rozwoju mikroinstalacji OZE do roku 2030

W pierwszej części spotkania przedstawiono obecną sytuację rynku biogazowni w Polsce, zaprezentowano też przykłady dużych biogazowni w Polsce i na świecie. Pastąpiła dyskusja, podczas której wszyscy uczestnicy mogli zadać pytania i wyrazić swoją opinię.

Prezentacje w drugiej części dotyczyły mikrobiogazowni rolniczych oraz rynku małych biogazowni w przemyśle rolno-spożywczym, a także perspektyw ich rozwoju w Polsce. Podobnie jak po pierwszej części posiedzenia, po drugiej także odbyła się dyskusja.

W trakcie wystąpień oraz dyskusji pojawiło się wiele istotnych komentarzy dotyczących zarówno obecnego stanu prawnego, jak i stanu rynku biogazowni. Szczególną uwagę zwrócono na następujące kwestie:

  • w zakresie sytuacji prawnej - obecne uregulowania prawne nie zapewniają stabilności rozwoju rynku OZE w Polsce. System wsparcia jest nieprzewidywalny, a to skutecznie zniechęca potencjalnych inwestorów do budowy takiego źródła energii. Przedstawiciele branży zgłosili potrzebę ustanowienia stabilnych i adekwatnych zasad rozliczania energii, aby pobudzić rozwój rynku.
  • w zakresie technologii biogazowni - przedstawiciele branży podkreślali, że biogazownie rolnicze, posiadając zalety pozostałych źródeł OZE jako jedyne z odnawialnych źródeł energii charakteryzują się stabilną i przewidywaną produkcją energii elektrycznej w cyklu ciągłym (praca nawet 8000 h w roku). Kolejną zaletą jest brak negatywnego wpływu na stabilność systemu elektroenergetycznego.
  • Budowa biogazowni rolniczych może rozwiązać problemy związane z nawożeniem gleb.  Wyprodukowany podczas pracy biogazowni poferment to pełnowartościowy ekologiczny nawóz polepszający. Dodatkowymi zaletami, są ponadprzeciętna redukcja gazów cieplarnianych.

  • w zakresie cen energii - w cenę energii z biogazowni wliczone są dodatkowe korzyści osiągane niejako przy okazji. W cenę energii konwencjonalnej nie są natomiast wliczone: koszt niezbędnych inwestycji w odbudowę wyeksploatowanych źródeł (rozłożony na porównywalny okres), koszty zewnętrzne (środowiskowe i społeczne), koszty wsparcia sektorów powiązanych.

Andrzej Piotrowski zaznaczył, że rozwój biogazowni, a także pozostałych odnawialnych źródeł energii jest potrzebny, są to jednak drogie technologie i nie powinny być dotowane w sposób nadmiernie uprzywilejowany, lecz powinny same się rozwijać na rynku konkurencyjnym. Docelowym modelem w ujęciu makroekonomicznym powinna być zerowa suma interwencji Państwa dla wszystkich rodzajów instalacji generujących energię.

Zobacz też: Ustawa o OZE w ocenie rynku

Według niego Polska nie powinna wprowadzać automatycznie form wsparcia stosowanych przez inne państwa, lecz spróbować wypracować własny model.

W podsumowaniu podkreślono wagę dalszego usprawniania procesów związanych z rozwojem rynku biogazowni w Polsce.

Źródło: NAPE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.