Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Pierwsze spotkanie zespołu ds. energii odnawialnej

www.freeimages.com

28 stycznia br. w Sejmie RP odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej. Celem spotkania było omówienie stanu i perspektyw rozwoju biogazowni w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem obecnego stanu prawnego i prac nad ustawą o odnawialnych źródłach energii.

Przewodniczącym Zespołu Energii Odnawialnej jest poseł Mieczysław Kasprzak. Wśród uczestników wydarzenia byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Andrzej Piotrowski oraz posłowie. Pojawili się również przedstawiciele sektora energii odnawialnej, m.in. Sylwia Koch-Kopyszko - prezes zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego, Grzegorz Wiśniewski - prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Beata Wiszniewska - dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Marek Amrozy - prokurent Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Przeczytaj: Plan rozwoju mikroinstalacji OZE do roku 2030

W pierwszej części spotkania przedstawiono obecną sytuację rynku biogazowni w Polsce, zaprezentowano też przykłady dużych biogazowni w Polsce i na świecie. Pastąpiła dyskusja, podczas której wszyscy uczestnicy mogli zadać pytania i wyrazić swoją opinię.

Prezentacje w drugiej części dotyczyły mikrobiogazowni rolniczych oraz rynku małych biogazowni w przemyśle rolno-spożywczym, a także perspektyw ich rozwoju w Polsce. Podobnie jak po pierwszej części posiedzenia, po drugiej także odbyła się dyskusja.

W trakcie wystąpień oraz dyskusji pojawiło się wiele istotnych komentarzy dotyczących zarówno obecnego stanu prawnego, jak i stanu rynku biogazowni. Szczególną uwagę zwrócono na następujące kwestie:

  • w zakresie sytuacji prawnej - obecne uregulowania prawne nie zapewniają stabilności rozwoju rynku OZE w Polsce. System wsparcia jest nieprzewidywalny, a to skutecznie zniechęca potencjalnych inwestorów do budowy takiego źródła energii. Przedstawiciele branży zgłosili potrzebę ustanowienia stabilnych i adekwatnych zasad rozliczania energii, aby pobudzić rozwój rynku.
  • w zakresie technologii biogazowni - przedstawiciele branży podkreślali, że biogazownie rolnicze, posiadając zalety pozostałych źródeł OZE jako jedyne z odnawialnych źródeł energii charakteryzują się stabilną i przewidywaną produkcją energii elektrycznej w cyklu ciągłym (praca nawet 8000 h w roku). Kolejną zaletą jest brak negatywnego wpływu na stabilność systemu elektroenergetycznego.
  • Budowa biogazowni rolniczych może rozwiązać problemy związane z nawożeniem gleb.  Wyprodukowany podczas pracy biogazowni poferment to pełnowartościowy ekologiczny nawóz polepszający. Dodatkowymi zaletami, są ponadprzeciętna redukcja gazów cieplarnianych.

  • w zakresie cen energii - w cenę energii z biogazowni wliczone są dodatkowe korzyści osiągane niejako przy okazji. W cenę energii konwencjonalnej nie są natomiast wliczone: koszt niezbędnych inwestycji w odbudowę wyeksploatowanych źródeł (rozłożony na porównywalny okres), koszty zewnętrzne (środowiskowe i społeczne), koszty wsparcia sektorów powiązanych.

Andrzej Piotrowski zaznaczył, że rozwój biogazowni, a także pozostałych odnawialnych źródeł energii jest potrzebny, są to jednak drogie technologie i nie powinny być dotowane w sposób nadmiernie uprzywilejowany, lecz powinny same się rozwijać na rynku konkurencyjnym. Docelowym modelem w ujęciu makroekonomicznym powinna być zerowa suma interwencji Państwa dla wszystkich rodzajów instalacji generujących energię.

Zobacz też: Ustawa o OZE w ocenie rynku

Według niego Polska nie powinna wprowadzać automatycznie form wsparcia stosowanych przez inne państwa, lecz spróbować wypracować własny model.

W podsumowaniu podkreślono wagę dalszego usprawniania procesów związanych z rozwojem rynku biogazowni w Polsce.

Źródło: NAPE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.