Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Pierwsze spotkanie zespołu ds. energii odnawialnej

www.freeimages.com

28 stycznia br. w Sejmie RP odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej. Celem spotkania było omówienie stanu i perspektyw rozwoju biogazowni w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem obecnego stanu prawnego i prac nad ustawą o odnawialnych źródłach energii.

Przewodniczącym Zespołu Energii Odnawialnej jest poseł Mieczysław Kasprzak. Wśród uczestników wydarzenia byli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Andrzej Piotrowski oraz posłowie. Pojawili się również przedstawiciele sektora energii odnawialnej, m.in. Sylwia Koch-Kopyszko - prezes zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego, Grzegorz Wiśniewski - prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Beata Wiszniewska - dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Marek Amrozy - prokurent Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Przeczytaj: Plan rozwoju mikroinstalacji OZE do roku 2030

W pierwszej części spotkania przedstawiono obecną sytuację rynku biogazowni w Polsce, zaprezentowano też przykłady dużych biogazowni w Polsce i na świecie. Pastąpiła dyskusja, podczas której wszyscy uczestnicy mogli zadać pytania i wyrazić swoją opinię.

Prezentacje w drugiej części dotyczyły mikrobiogazowni rolniczych oraz rynku małych biogazowni w przemyśle rolno-spożywczym, a także perspektyw ich rozwoju w Polsce. Podobnie jak po pierwszej części posiedzenia, po drugiej także odbyła się dyskusja.

W trakcie wystąpień oraz dyskusji pojawiło się wiele istotnych komentarzy dotyczących zarówno obecnego stanu prawnego, jak i stanu rynku biogazowni. Szczególną uwagę zwrócono na następujące kwestie:

  • w zakresie sytuacji prawnej - obecne uregulowania prawne nie zapewniają stabilności rozwoju rynku OZE w Polsce. System wsparcia jest nieprzewidywalny, a to skutecznie zniechęca potencjalnych inwestorów do budowy takiego źródła energii. Przedstawiciele branży zgłosili potrzebę ustanowienia stabilnych i adekwatnych zasad rozliczania energii, aby pobudzić rozwój rynku.
  • w zakresie technologii biogazowni - przedstawiciele branży podkreślali, że biogazownie rolnicze, posiadając zalety pozostałych źródeł OZE jako jedyne z odnawialnych źródeł energii charakteryzują się stabilną i przewidywaną produkcją energii elektrycznej w cyklu ciągłym (praca nawet 8000 h w roku). Kolejną zaletą jest brak negatywnego wpływu na stabilność systemu elektroenergetycznego.
  • Budowa biogazowni rolniczych może rozwiązać problemy związane z nawożeniem gleb.  Wyprodukowany podczas pracy biogazowni poferment to pełnowartościowy ekologiczny nawóz polepszający. Dodatkowymi zaletami, są ponadprzeciętna redukcja gazów cieplarnianych.

  • w zakresie cen energii - w cenę energii z biogazowni wliczone są dodatkowe korzyści osiągane niejako przy okazji. W cenę energii konwencjonalnej nie są natomiast wliczone: koszt niezbędnych inwestycji w odbudowę wyeksploatowanych źródeł (rozłożony na porównywalny okres), koszty zewnętrzne (środowiskowe i społeczne), koszty wsparcia sektorów powiązanych.

Andrzej Piotrowski zaznaczył, że rozwój biogazowni, a także pozostałych odnawialnych źródeł energii jest potrzebny, są to jednak drogie technologie i nie powinny być dotowane w sposób nadmiernie uprzywilejowany, lecz powinny same się rozwijać na rynku konkurencyjnym. Docelowym modelem w ujęciu makroekonomicznym powinna być zerowa suma interwencji Państwa dla wszystkich rodzajów instalacji generujących energię.

Zobacz też: Ustawa o OZE w ocenie rynku

Według niego Polska nie powinna wprowadzać automatycznie form wsparcia stosowanych przez inne państwa, lecz spróbować wypracować własny model.

W podsumowaniu podkreślono wagę dalszego usprawniania procesów związanych z rozwojem rynku biogazowni w Polsce.

Źródło: NAPE

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.