Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Konferencja pt. Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym

dr inż. Adam Ujma  |  16.12.2015
Politechnika Częstochowska

W dniach 2-4 grudnia 2015 r. Katedra Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej zorganizowała XII Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną "Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym". W konferencji uczestniczyło ponad 50 osób, wśród nich przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych oraz uczelni z kraju i zagranicy (m.in. z Rosji i Ukrainy), a także studenci.

Patronat nad konferencją objęli rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. Maria Nowicka­‑Skowron oraz Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN.

Tematyka wystąpień pierwszego dnia dotyczyła analizy parametrów fizykalnych przegród zewnętrznych i ich złączy w aspekcie wymagań budownictwa niskoenergetycznego, oszczędności energii w budynkach pasywnych, innowacyjnych rozwiązań systemów dociepleń przegród zewnętrznych, badań w zakresie racjonalizacji zużycia energii w systemach ogrzewania promiennikowego, badań układów ogrzewania konwekcyjnego z zastosowaniem pasywnych systemów wykorzystujących energię promieniowania słonecznego, racjonalizacji lokalnych systemów dwufunkcyjnych przygotowujących ciepło na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, doskonalenia urządzeń pneumatycznego załadunku pelletów, analizy parametrów geometrycznych i kinematycznych przepływu turbulentnego powietrza w dużych przestrzeniach, doskonalenia działania central wentylacyjnych pod kątem odzysku ciepła z obiegu chłodniczego, poprawy efektywności działania kolektorów słonecznych w budownictwie energoefektywnym, problemu korozji chemicznej w stalowym budownictwie szkieletowym, ciepłochłonności podłóg w budownictwie zrównoważonym, możliwości poprawy efektywności energetycznej budynków dzięki odpowiedniemu zastosowaniu osłon przeciwsłonecznych oraz wyrobów chemii budowlanej wykorzystujących nanosrebro.

Zobacz też: Wpływ osłon przeciwsłonecznych na bilans energetyczny budynku

Druga część konferencji odbyła się w Wielogłowach i Nowym Sączu i była współorganizowana przez producenta okien dachowych - firmę Fakro.

3 grudnia 2015 r. uczestnicy konferencji gościli w zakładzie produkcyjnym firmy Wiśniowski w Wielogłowach, gdzie mogli zapoznać się m.in. z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi zastosowanymi w systemach bram garażowych i przemysłowych, drzwi aluminiowych.

Z kolei 4 grudnia 2015 r. uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów i prezentacji na terenie firmy Fakro w Nowym Sączu. Prezentowane treści w głównej mierze dotyczyły nowych standardów i rozwiązań konstrukcyjnych produkowanej tam stolarki okiennej, przewidzianych dla budownictwa energooszczędnego, pasywnego i zrównoważonego.

W szerokim asortymencie rozwiązań konstrukcyjnych Fakro widoczne jest poszukiwanie elementów umożliwiających efektywne wykorzystanie stolarki dachowej do doświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym, pozyskiwanie energii promieniowania słonecznego i minimalizację strat ciepła, jak również minimalizację nadmiernych zysków ciepła promieniowania słonecznego w okresie letnim. Wymienione walory rozwiązań konstrukcyjnych okien i innych wyrobów odpowiadały tematyce przewodniej konferencji.

Przeczytaj: Projektowanie budynków niskoenergetycznych

Konferencji towarzyszyła wystawa wyrobów firm: Arsanit, Schöck, Termoorganika oraz czasopism publikujących treści związane z budownictwem energooszczędnym.

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.