Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

W 2016 r. rynek chemii budowlanej wzrośnie o 6%

Materiały prasowe  |  01.02.2016
PMR

Po lepszym od oczekiwanego wyniku w 2014 r. (wzrost o 2% zamiast spadku o 1%), w 2015 r. rynek chemii budowlanej zanotował wzrost o ok. 5%, na co największy wpływ miały segmenty zapraw murarskich oraz systemów ociepleń.  

Dynamika sektora chemii budowlanej może w 2016 r. przyspieszyć do 6% r/r. - wynika z najnowszego raportu PMR pt "Rynek chemii budowlanej w Polsce 2016 - analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021". Co więcej, wzrost powinien utrzymać się także w 2017 r.

Poza ożywieniem w budownictwie mieszkaniowym, znaczącym bodźcem stymulującym rynek chemii budowlanej będzie przyspieszenie w budownictwie przemysłowym oraz rolnym, które łącznie odpowiadają za blisko dwie trzecie metrażu budownictwa nie mieszkaniowego.

Oczekiwany jest także dalszy wzrost popularności stosowania gotowych zapraw producenckich. Po 2017 r. prawdopodobne są jednak spadki na rynku, wynikające głównie z mniejszej liczby inwestycji mieszkaniowych. Jednak losy rynku chemii budowlanej po 2017 r. w dużej mierze zależeć będą od opracowywanej przez nowy rząd polityki względem budownictwa mieszkaniowego.

Zobacz też: I Konferencja Naukowo-Techniczna ChemBud’2016

Dzięki wysokiej sprzedaży nowych mieszkań deweloperskich w 2015 r. (wzrost o ponad jedną czwartą) oraz ożywieniu wśród inwestorów indywidualnych (wzrost inwestycji rozpoczętych o 6% oraz pozwoleń budowlanych o 15%), prognozy dla budownictwa mieszkaniowego prezentują się bardzo pozytywnie. Po przekroczeniu 14 mln m² w 2015 r., na lata 2016-2017 zakładany jest stopniowy przyrost rocznego metrażu nowych inwestycji do poziomu 16,5 mln m².

Jak co roku, ankietowane firmy remontowo-budowlane pytane były o ich obecną i oczekiwaną w ciągu 12 miesięcy sytuację finansową, wartość portfela zamówień, a także wielkość zatrudnienia. Odpowiedzi na te pytania pozwalają zbudować wskaźnik koniunktury na rynku chemii budowlanej w Polsce. Ostateczna wartość indeksu w badaniu z grudnia 2015 r. wyniosła 25,1 punktów, co jest jednoznaczne z poprawą w stosunku do 2014 r.

Porównując wartość wskaźnika koniunktury w branży chemii budowlanej do analogicznego wskaźnika (opracowywanego od ponad dziesięciu lat w oparciu o ten sam zestaw pytań) dla 200 największych firm budowlanych w Polsce, można zauważyć, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to koniunktura w sektorze chemii budowlanej jest lepsza niż dla całego sektora budowlanego, jednakże różnica z roku na rok jest coraz mniejsza. Wynika to przede wszystkim z szybkiej odbudowy koniunktury na rynku budowlanym po kryzysowych, zwłaszcza w budownictwie inżynieryjnym, w latach 2012-2013. 

Badanie przeprowadzono w grudniu 2015 r. techniką wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI) na losowo dobranej próbie firm o profilu remontowo-budowlanym. Badanie zrealizowali ankieterzy zatrudnieni w wewnętrznym Studiu CATI.

Z bazy kontaktów, pochodzącej od jednego z wiodących na rynku brokerów danych B2B, wybrano próbę firm budowlanych zaklasyfikowanych do grup 41 (roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków) i 43 (roboty budowlane specjalistyczne), według PKD 2007.

Przeczytaj: Wyroby chemii budowlanej - wymagania prawne i technologiczne

Przyjęto definicję rynku chemii budowlanej, jako ogół prac związanych z przyklejaniem płytek ceramicznych i innych okładzin cementowych lub kamiennych, robotami murarskimi (wznoszeniem ścian z cegieł, pustaków, bloczków, itp.), wykonywaniem systemów ociepleń, wykonywaniem wylewek i podkładów podłogowych, kładzeniem tynków tradycyjnych grubowarstwowych (wewnętrznych i zewnętrznych).

*Przeprowadzono po 100 wywiadów na temat każdego z pięciu bloków pytań.
 
Źródło: Raport PMR "Rynek chemii budowlanej w Polsce 2016"

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.