Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

W 2016 r. rynek chemii budowlanej wzrośnie o 6%

Materiały prasowe  |  01.02.2016
PMR

Po lepszym od oczekiwanego wyniku w 2014 r. (wzrost o 2% zamiast spadku o 1%), w 2015 r. rynek chemii budowlanej zanotował wzrost o ok. 5%, na co największy wpływ miały segmenty zapraw murarskich oraz systemów ociepleń.  

Dynamika sektora chemii budowlanej może w 2016 r. przyspieszyć do 6% r/r. - wynika z najnowszego raportu PMR pt "Rynek chemii budowlanej w Polsce 2016 - analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021". Co więcej, wzrost powinien utrzymać się także w 2017 r.

Poza ożywieniem w budownictwie mieszkaniowym, znaczącym bodźcem stymulującym rynek chemii budowlanej będzie przyspieszenie w budownictwie przemysłowym oraz rolnym, które łącznie odpowiadają za blisko dwie trzecie metrażu budownictwa nie mieszkaniowego.

Oczekiwany jest także dalszy wzrost popularności stosowania gotowych zapraw producenckich. Po 2017 r. prawdopodobne są jednak spadki na rynku, wynikające głównie z mniejszej liczby inwestycji mieszkaniowych. Jednak losy rynku chemii budowlanej po 2017 r. w dużej mierze zależeć będą od opracowywanej przez nowy rząd polityki względem budownictwa mieszkaniowego.

Zobacz też: I Konferencja Naukowo-Techniczna ChemBud’2016

Dzięki wysokiej sprzedaży nowych mieszkań deweloperskich w 2015 r. (wzrost o ponad jedną czwartą) oraz ożywieniu wśród inwestorów indywidualnych (wzrost inwestycji rozpoczętych o 6% oraz pozwoleń budowlanych o 15%), prognozy dla budownictwa mieszkaniowego prezentują się bardzo pozytywnie. Po przekroczeniu 14 mln m² w 2015 r., na lata 2016-2017 zakładany jest stopniowy przyrost rocznego metrażu nowych inwestycji do poziomu 16,5 mln m².

Jak co roku, ankietowane firmy remontowo-budowlane pytane były o ich obecną i oczekiwaną w ciągu 12 miesięcy sytuację finansową, wartość portfela zamówień, a także wielkość zatrudnienia. Odpowiedzi na te pytania pozwalają zbudować wskaźnik koniunktury na rynku chemii budowlanej w Polsce. Ostateczna wartość indeksu w badaniu z grudnia 2015 r. wyniosła 25,1 punktów, co jest jednoznaczne z poprawą w stosunku do 2014 r.

Porównując wartość wskaźnika koniunktury w branży chemii budowlanej do analogicznego wskaźnika (opracowywanego od ponad dziesięciu lat w oparciu o ten sam zestaw pytań) dla 200 największych firm budowlanych w Polsce, można zauważyć, że po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to koniunktura w sektorze chemii budowlanej jest lepsza niż dla całego sektora budowlanego, jednakże różnica z roku na rok jest coraz mniejsza. Wynika to przede wszystkim z szybkiej odbudowy koniunktury na rynku budowlanym po kryzysowych, zwłaszcza w budownictwie inżynieryjnym, w latach 2012-2013. 

Badanie przeprowadzono w grudniu 2015 r. techniką wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI) na losowo dobranej próbie firm o profilu remontowo-budowlanym. Badanie zrealizowali ankieterzy zatrudnieni w wewnętrznym Studiu CATI.

Z bazy kontaktów, pochodzącej od jednego z wiodących na rynku brokerów danych B2B, wybrano próbę firm budowlanych zaklasyfikowanych do grup 41 (roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków) i 43 (roboty budowlane specjalistyczne), według PKD 2007.

Przeczytaj: Wyroby chemii budowlanej - wymagania prawne i technologiczne

Przyjęto definicję rynku chemii budowlanej, jako ogół prac związanych z przyklejaniem płytek ceramicznych i innych okładzin cementowych lub kamiennych, robotami murarskimi (wznoszeniem ścian z cegieł, pustaków, bloczków, itp.), wykonywaniem systemów ociepleń, wykonywaniem wylewek i podkładów podłogowych, kładzeniem tynków tradycyjnych grubowarstwowych (wewnętrznych i zewnętrznych).

*Przeprowadzono po 100 wywiadów na temat każdego z pięciu bloków pytań.
 
Źródło: Raport PMR "Rynek chemii budowlanej w Polsce 2016"

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.