Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Plan rozwoju mikroinstalacji OZE do roku 2030

www.freeimages.com

Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił "Krajowy plan rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do roku 2030 roku" wykonany dla Fundacji WWF. Raport zakłada 3,6 mln prosumentów w 2030 roku.

Opracowanie przedstawia mapę drogową rozwoju sektora energetyki prosumenckiej i obywatelskiej, opartego na wykorzystaniu małych i mikroinstalacjach OZE do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i rolniczym (tzw. generacja rozsiana).

Zobacz też: Ustawa o OZE w ocenie rynku

Opracowanie może służyć m.in. jako wkład i punkt odniesienia do całościowego uwzględnienia specyfiki sektora energetyki prosumenckiej i wprowadzenia sub-scenariusza rozwoju energetyki prosumenckiej do polityki energetycznej oraz rządowego "Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych" do 2020 roku, który powinien być zaktualizowany i uwzględnić perspektywę 2030 roku.

Rozwój mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do roku 2030

Mikroinstalacje OZE i energetyka prosumencka wpisują się nie tylko w polski system energetyczny (wypełniając jego braki), ale też w dążenie do niezależności (m.in. energetycznej) oraz w historycznie ukształtowaną aktywność obywateli, generalnie skłonnych do podejmowania indywidualnych decyzji.

Duże i wzrastające poparcie Polaków dla OZE i prosumeryzmu potwierdzają w zasadzie wszystkie dostępne wyniki badań opinii publicznej z lat 2013-2015:

 • "Polacy o źródłach energii odnawialnej" - przeprowadzone na zlecenia Instytutu Energetyki Odnawialnej w 2013 r.
 • "Nastawienia Polaków do problemów energetycznych" - przeprowadzone na zlecenia RWE w 2014 r.
 • "Kierunki rozwoju energetyki w Polsce. Opinie o źródłach energii i ich wykorzystaniu" - zrealizowane przez CBOS w styczniu 2015 r.  

Debata publiczna wokół tzw. energetyki prosumenckiej koncentruje się tylko na kosztach, podczas gdy dyskusji umyka jednak szerszy kontekst społeczno-gospodarczy, bez którego trudno o nadanie rangi samej idei.

Koszty wytwarzania energii zależą przede wszystkim od dojrzałości rynkowej poszczególnych technologii. Koszty rozwoju energetyki opartej na spalaniu paliw kopalnych zależą od światowych cen paliw i mechanizmów ich kształtowania, np. poprzez podatki czy dotacje dla nierentownych kopalń.

Rozwój mikroinstalacji OZE niesie za sobą nie tylko korzyści środowiskowe w postaci produkcji czystej energii, w ramach wypełnienia międzynarodowych zobowiązań. Mają one też olbrzymie znaczenie dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego kraju oraz poprawy jakości życia mieszkańców Polski (przy czym nie wywołują protestów dotyczących ich lokalizacji, co zdarza się często w przypadku większych instalacji OZE).

Korzyści społeczno-gospodarcze należy rozumieć w szerszym zakresie jako wzrost aktywności gospodarczej w całym kraju oraz wyzwolenie kapitału w postaci inwestycji prywatnych (w tym gospodarstw domowych) w obszarze energetyki. Korzyści te mogą być wyrażone obrotami na rynku czy miejscami pracy.

Po stronie zaś korzyści środowiskowych redukcją emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw kopalnych.

Przeczytaj: Wejście w życie ustawy o OZE może zostać odroczone

Rosnące zapotrzebowanie na energię, a także potrzeba modernizacji lub wymiany przestarzałych mocy wytwórczych (mających ponad 40 lat) oraz infrastruktury wytwórczej i sieciowej będą sprzyjały rozwojowi nowych mocy wytwórczych w systemie prosumenckim.

Zielone inwestycje poprawiłyby bezpieczeństwo energetyczne, umożliwiłyby ograniczenie niskiej emisji i pozwoliłyby na uniezależnienie znacznej części gospodarstw domowych od wzrostu cen paliw i energii.

Korzyści dla polskiej gospodarki do roku 2030
 • 3,6 mln niezależnych mikroinstalacji,
 • poprawa jakości życia polskich obywateli w szczególności redukcja źródeł niskiej emisji,
 • poprawa bezpieczeństwa dostaw energii,
 • ponad 25 tys. nowych miejsc pracy,
 • redukcja emisji ponad 100 mln ton CO2,
 • rozwój krajowego rynku produkcji urządzeń.

Problemy z dostawami energii są szczególnie widoczne w przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych. Latem w przypadku braku opadów i suszy dla elektrowni systemowych wprowadza się ograniczenia w dostępie do wody potrzebnej do chłodzenia kotłów, zrzuty gorącej wody przy niskim stanie wód śródlądowych mogą doprowadzić bowiem do nieodwracalnych strat środowiskowych.

Podobnie w sezonie grzewczym ekstremalnie niskie temperatury doprowadzić mogą, szczególnie przy niskim stanie wód, do zamarznięcia rzek i uniemożliwić pobór wody.

Wysokie temperatury powietrza i obniżenie się poziomu wody w rzekach w sierpniu 2015 roku unaoczniły czym się różni polska energetyka od tej funkcjonującej obecnie w UE, w tym oczywiste, ale od dawna lekceważone fakty.

Mianowicie - Polska ma jeden z najmniejszych udziałów źródeł rozproszonych w strukturze wytwarzania energii, a także najmniejszy na mieszkańca udział mikroinstalacji OZE.

Planując przyszłość należy przewidzieć możliwe zachowania konkretnych inwestorów, którzy dzięki mikroinstalacjom staną się prosumentami. O ile korzyści z rozwoju mikroinstalacji doceniane są przez prosumentów i przynoszą szersze korzyści społeczne, ich dynamiczny rozwój jest głównie efektem sprzyjających regulacji prawnych, włącznie z odpowiednim systemem wsparcia.

Dotychczasowy brak jasnych i stabilnych przepisów wdrażających bodźce rozwojowe dla sektora OZE ograniczył rozwój inwestycji, skutkując znacznymi utrudnieniami dla inwestorów.

Według zapisów projektu polityki energetycznej Polski do 2050 roku zapewnienie realizacji celów klimatycznych i środowiskowych możliwe będzie jedynie przy znacznych inwestycjach ograniczających emisyjność sektora energetyki oraz poprawie efektywności energetycznej, szczególnie w obszarze budownictwa i transportu.

Prosumenci i rynek zoptymalizują wybór technologii, natomiast wyznaczanie ścieżki rozwoju i kształtowanie rynku mikrogeneracji to zadanie dla rządu. Tylko konsekwentna koordynacja działań może w pełni uwolnić potencjał energetyki prosumenckiej oraz doprowadzić do prawdziwej zmiany w energetyce.

Jest zatem wiele silnych argumentów na rzecz dokonania głębokiej zmiany w krajowej polityce energetycznej, a w szczególności zmiany dotychczasowej polityki państwa wobec odnawialnych źródeł energii. Ta jednak trwa niezmiennie od niemalże 15 lat, a politycy i energetycy pozostają niewzruszeni, nawet jeśli chodzi o stawianie jakichkolwiek dylematów strategicznych, a tym bardziej o ich rozstrzyganie w duchu zgodnym ze światowymi trendami czy oczekiwaniami społecznymi.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Nasuwa się pytanie - Jak długo taka sytuacja będzie akceptowana przez społeczeństwo, a w tym konsumentów energii oraz przez ruchy prosumenckie niemogące realizować swoich ambicji, a także podatników dopłacających coraz więcej do energetyki konwencjonalnej (znacznie więcej niż do odnawialnej)?

Wobec postępów niektórych technologii w energetyce odnawialnej, widocznego wyczerpywania się najbardziej opłacalnych do wydobycia zasobów paliw kopalnych oraz polityki energetycznej UE i innych krajów, dziwi brak poważniejszej dyskusji o dylematach w polskiej energetyce wśród naszych polityków.

A jeżeli prosumenckie, mikroinstalacje OZE to już nie fanaberia tylko główny nurt w światowej energetyce? Efekt skali nowych zjawisk jest znaczący i niezwykle trudno byłoby teraz o odwrót całego systemu w kierunku minionej już epoki.

W krótkim czasie OZE stały się tzw. głównym nurtem nie tylko europejskiej, ale i światowej energetyki. Mikroinstalacje OZE to nie wymysł, ale konsekwentna polityka, którą wspiera interes gospodarczy.

Czy Polska zechce włączyć się swoim potencjałem w światowy trend?

Źródło: IEO

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
 • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.