Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nadal rośnie liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Materiały prasowe  |  30.11.2015
www.freeimages.com

W okresie dziesięciu miesięcy 2015 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-październik 2015 r. oddano do użytkowania 115055 mieszkań, tj. o 0,2% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 1,4%.

W okresie dziesięciu miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 157531 mieszkań, tj. o 17,9% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 14,2%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 142521, tj. o 10,5% (wobec wzrostu przed rokiem o 15,6%).

Warto wiedzieć: Andrzej Adamczyk ministrem infrastruktury i budownictwa

Największy udział (55,8%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-październik 2015 r. oddali do użytkowania 64200 mieszkań, tj. o 3,4% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 74536 mieszkań, tj. o 13,6% (wobec spadku przed rokiem o 0,9%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 69917 mieszkań, tj. o 3,9% (wobec wzrostu przed rokiem o 3,0%).

Deweloperzy w okresie dziesięciu miesięcy 2015 r. oddali do użytkowania 46782 mieszkania (co stanowiło 40,7% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 0,8% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy notowano wzrost o 4,8%. Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 79810 mieszkań, tj. o 23,0% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 39,0%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 70075 mieszkań, tj. o 19,8% (wobec wzrostu przed rokiem o 34,8%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dziesięciu miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 1479 mieszkań wobec 2809 mieszkań przed rokiem. Spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 1208 wobec 1243 mieszkań przed rokiem, a liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 997 wobec 1073 mieszkań.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu dziesięciu miesięcy 2015 r. łącznie 2594 mieszkania wobec 3585 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 1188 mieszkań wobec 1791 przed rokiem, w społecznym czynszowym - 1000 mieszkań wobec 1389 przed rokiem, a w zakładowym 406 mieszkań wobec 405 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia wzrosła do 1977, wobec 1890 przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto do 1532, wobec 2176 mieszkań w roku poprzednim.

Zobacz też: We wrześniu więcej pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

W okresie styczeń-październik 2015 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w sześciu województwach, w tym największy: w województwie pomorskim - o 25,3%, podkarpackim - o 21,3% oraz wielkopolskim - o 12,8%, a w województwie kujawsko-pomorskim liczba mieszkań oddanych do użytkowania pozostała na zbliżonym poziomie jak przed rokiem.

Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy: w opolskim - o 13,9%, małopolskim - o 12,2% i świętokrzyskim - o 9,0%. Najwięcej mieszkań oddano w województwie mazowieckim - 23347, ale było to o 8,5% mniej niż przed rokiem.

W okresie dziesięciu miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w trzynastu województwach, w tym największy: w warmińsko-mazurskim - o 67,9%, podlaskim - o 52,6% i lubelskim - o 42,5%.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w trzech województwach: w opolskim - o 7,5%, łódzkim - o 4,1% i podkarpackim - o 3,8%. Najwięcej mieszkań, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwie mazowieckim - 35828 mieszkań, tj. o 16,6% więcej niż przed rokiem.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-październik 2015 r. odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy: w zachodniopomorskim - o 40,4%, dolnośląskim - o 31,7% i pomorskim - o 25,6%.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w świętokrzyskim - o 11,0%, opolskim - o 7,4% i podkarpackim - o 4,7%. Najwięcej mieszkań rozpoczęto w województwie mazowieckim - 28378 mieszkań, tj. o 1,2 % mniej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.