Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nadal rośnie liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Materiały prasowe  |  30.11.2015
www.freeimages.com

W okresie dziesięciu miesięcy 2015 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-październik 2015 r. oddano do użytkowania 115055 mieszkań, tj. o 0,2% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 1,4%.

W okresie dziesięciu miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 157531 mieszkań, tj. o 17,9% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 14,2%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 142521, tj. o 10,5% (wobec wzrostu przed rokiem o 15,6%).

Warto wiedzieć: Andrzej Adamczyk ministrem infrastruktury i budownictwa

Największy udział (55,8%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-październik 2015 r. oddali do użytkowania 64200 mieszkań, tj. o 3,4% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 74536 mieszkań, tj. o 13,6% (wobec spadku przed rokiem o 0,9%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 69917 mieszkań, tj. o 3,9% (wobec wzrostu przed rokiem o 3,0%).

Deweloperzy w okresie dziesięciu miesięcy 2015 r. oddali do użytkowania 46782 mieszkania (co stanowiło 40,7% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 0,8% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy notowano wzrost o 4,8%. Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 79810 mieszkań, tj. o 23,0% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 39,0%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 70075 mieszkań, tj. o 19,8% (wobec wzrostu przed rokiem o 34,8%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dziesięciu miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 1479 mieszkań wobec 2809 mieszkań przed rokiem. Spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 1208 wobec 1243 mieszkań przed rokiem, a liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 997 wobec 1073 mieszkań.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu dziesięciu miesięcy 2015 r. łącznie 2594 mieszkania wobec 3585 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 1188 mieszkań wobec 1791 przed rokiem, w społecznym czynszowym - 1000 mieszkań wobec 1389 przed rokiem, a w zakładowym 406 mieszkań wobec 405 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia wzrosła do 1977, wobec 1890 przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto do 1532, wobec 2176 mieszkań w roku poprzednim.

Zobacz też: We wrześniu więcej pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

W okresie styczeń-październik 2015 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w sześciu województwach, w tym największy: w województwie pomorskim - o 25,3%, podkarpackim - o 21,3% oraz wielkopolskim - o 12,8%, a w województwie kujawsko-pomorskim liczba mieszkań oddanych do użytkowania pozostała na zbliżonym poziomie jak przed rokiem.

Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy: w opolskim - o 13,9%, małopolskim - o 12,2% i świętokrzyskim - o 9,0%. Najwięcej mieszkań oddano w województwie mazowieckim - 23347, ale było to o 8,5% mniej niż przed rokiem.

W okresie dziesięciu miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w trzynastu województwach, w tym największy: w warmińsko-mazurskim - o 67,9%, podlaskim - o 52,6% i lubelskim - o 42,5%.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w trzech województwach: w opolskim - o 7,5%, łódzkim - o 4,1% i podkarpackim - o 3,8%. Najwięcej mieszkań, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwie mazowieckim - 35828 mieszkań, tj. o 16,6% więcej niż przed rokiem.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-październik 2015 r. odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy: w zachodniopomorskim - o 40,4%, dolnośląskim - o 31,7% i pomorskim - o 25,6%.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w świętokrzyskim - o 11,0%, opolskim - o 7,4% i podkarpackim - o 4,7%. Najwięcej mieszkań rozpoczęto w województwie mazowieckim - 28378 mieszkań, tj. o 1,2 % mniej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.