Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

We wrześniu więcej pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

GUS

W okresie dziewięciu miesięcy 2015 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-wrzesień 2015 r. oddano do użytkowania 101508 mieszkań, tj. o 1,4% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 1,9%.

W okresie dziewięciu miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 138097 mieszkań, tj. o 14,8% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 14,8%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 128059, tj. o 11,8% (wobec wzrostu przed rokiem o 17,0%).

Zobacz też: Przedstawiciel PIIB wiceprezydentem ECEC

Największy udział (57,0%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-wrzesień 2015 r. oddali do użytkowania 57826 mieszkań, tj. o 4,3% więcej niż przed rokiem.

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 66933 mieszkań, tj. o 13,6% (wobec spadku przed rokiem o 0,9%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 62868 mieszkań, tj. o 2,9% (wobec wzrostu przed rokiem o 3,7%).

Deweloperzy w okresie dziewięciu miesięcy 2015 r. oddali do użytkowania 40521 mieszkań (co stanowiło 39,9% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 3,2% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy notowano wzrost o 4,4%.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 68706 mieszkań, tj. o  17,1% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 41,7%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 62798 mieszkań, tj. o 23,7% (wobec  wzrostu przed rokiem o 39,5%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dziewięciu miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 1183 mieszkania wobec 2544 mieszkań przed rokiem. W niewielkim stopniu wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 1033 wobec 965 mieszkań przed rokiem, a liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 925 wobec 792 mieszkań.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r. łącznie 1978 mieszkań wobec 2934 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 880 mieszkań wobec 1453 przed rokiem, w społecznym czynszowym - 800 mieszkań wobec 1193 przed rokiem, a w zakładowym 298 mieszkań wobec 288 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia spadła do 1425, wobec 1679 przed rokiem i których budowę rozpoczęto  do 1468, wobec 1913 w roku poprzednim.

Przeczytaj: Więcej pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczętych inwestycji

W okresie styczeń-wrzesień 2015 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w województwie pomorskim - o 27,4%, podkarpackim - o 19,2% oraz lubelskim - o 13,6%. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziewięciu województwach w tym największy: w świętokrzyskim - o 15,7%, małopolskim - o 8,6% i mazowieckim - o 5,8%.

W okresie dziewięciu miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w warmińsko-mazurskim - o 60,0%, podlaskim - o 54,8% i lubelskim - o 48,6%.

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w województwie łódzkim - o 7,7%, opolskim - o 7,2% i podkarpackim - o 3,8%. Najwięcej mieszkań, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwie mazowieckim - 30890 mieszkań, tj. o 9,1% więcej niż przed rokiem.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-wrzesień 2015 r. odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w pomorskim - o 33,2%, zachodniopomorskim - o 29,8% i dolnośląskim - o 25,7%.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w świętokrzyskim - o 14,3%, podkarpackim - o 4,3% i łódzkim - o 2,7%. Najwięcej mieszkań rozpoczęto w województwie mazowieckim - 25973 mieszkania, tj. o 3,3 % więcej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.