Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

We wrześniu więcej pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

GUS

W okresie dziewięciu miesięcy 2015 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-wrzesień 2015 r. oddano do użytkowania 101508 mieszkań, tj. o 1,4% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 1,9%.

W okresie dziewięciu miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 138097 mieszkań, tj. o 14,8% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 14,8%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 128059, tj. o 11,8% (wobec wzrostu przed rokiem o 17,0%).

Zobacz też: Przedstawiciel PIIB wiceprezydentem ECEC

Największy udział (57,0%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-wrzesień 2015 r. oddali do użytkowania 57826 mieszkań, tj. o 4,3% więcej niż przed rokiem.

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 66933 mieszkań, tj. o 13,6% (wobec spadku przed rokiem o 0,9%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 62868 mieszkań, tj. o 2,9% (wobec wzrostu przed rokiem o 3,7%).

Deweloperzy w okresie dziewięciu miesięcy 2015 r. oddali do użytkowania 40521 mieszkań (co stanowiło 39,9% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 3,2% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy notowano wzrost o 4,4%.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 68706 mieszkań, tj. o  17,1% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 41,7%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 62798 mieszkań, tj. o 23,7% (wobec  wzrostu przed rokiem o 39,5%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dziewięciu miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 1183 mieszkania wobec 2544 mieszkań przed rokiem. W niewielkim stopniu wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 1033 wobec 965 mieszkań przed rokiem, a liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 925 wobec 792 mieszkań.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r. łącznie 1978 mieszkań wobec 2934 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 880 mieszkań wobec 1453 przed rokiem, w społecznym czynszowym - 800 mieszkań wobec 1193 przed rokiem, a w zakładowym 298 mieszkań wobec 288 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia spadła do 1425, wobec 1679 przed rokiem i których budowę rozpoczęto  do 1468, wobec 1913 w roku poprzednim.

Przeczytaj: Więcej pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczętych inwestycji

W okresie styczeń-wrzesień 2015 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w województwie pomorskim - o 27,4%, podkarpackim - o 19,2% oraz lubelskim - o 13,6%. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziewięciu województwach w tym największy: w świętokrzyskim - o 15,7%, małopolskim - o 8,6% i mazowieckim - o 5,8%.

W okresie dziewięciu miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w warmińsko-mazurskim - o 60,0%, podlaskim - o 54,8% i lubelskim - o 48,6%.

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w województwie łódzkim - o 7,7%, opolskim - o 7,2% i podkarpackim - o 3,8%. Najwięcej mieszkań, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwie mazowieckim - 30890 mieszkań, tj. o 9,1% więcej niż przed rokiem.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-wrzesień 2015 r. odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w pomorskim - o 33,2%, zachodniopomorskim - o 29,8% i dolnośląskim - o 25,7%.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w świętokrzyskim - o 14,3%, podkarpackim - o 4,3% i łódzkim - o 2,7%. Najwięcej mieszkań rozpoczęto w województwie mazowieckim - 25973 mieszkania, tj. o 3,3 % więcej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.