Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wzrosła liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Materiały prasowe  |  04.09.2015

W okresie siedmiu miesięcy 2015 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-lipiec 2015 r. oddano do użytkowania 76117 mieszkań, tj. o 4,5% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 1,5%.

W okresie siedmiu miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 103830 mieszkań, tj. o 12,6% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 15,8%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 95540, tj. o 11,7% (wobec wzrostu przed rokiem o 18,9%).

Przeczytaj też: Mieszkanie dla Młodych na rynku wtórnym

Największy udział (60,2%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-lipiec 2015 r. oddali do użytkowania 45803 mieszkania, tj. o 3,3% więcej niż przed rokiem.

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 51006 mieszkań, tj. o 13,8% (wobec spadku przed rokiem o 0,7%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 47053 mieszkań, tj. o 1,6% (wobec wzrostu przed rokiem o 4,3%).

Deweloperzy w okresie siedmiu miesięcy 2015 r. oddali do użytkowania 28319 mieszkań (co stanowiło 37,2% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 10,0% mniej niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy notowano wzrost o 5,6%.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 51293 mieszkań, tj. o 13,4% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 45,4%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 46883 mieszkań, tj. o 26,9% (wobec wzrostu przed rokiem o 43,9%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie siedmiu miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 709 mieszkań wobec 1873 mieszkań przed rokiem. Spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 695 wobec 728 mieszkań przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 831 wobec 660 mieszkań.

Zobacz też: GUS: więcej pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu siedmiu miesięcy 2015 r. łącznie 1286 mieszkań wobec 1977 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 565 mieszkań wobec 894 przed rokiem, w społecznym czynszowym – 507 mieszkań wobec 836 przed rokiem, a w zakładowym 214 mieszkań wobec 247 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto spadła odpowiednio - do 836, wobec 1468 przed rokiem i do 773, wobec 1606 w roku poprzednim.

W okresie styczeń-lipiec 2015 r. spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w województwie opolskim - o 16,6%, mazowieckim - o 13,0% oraz małopolskim - o 11,3%.

Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w pięciu województwach w tym największy: w pomorskim - o 16,9%, podkarpackim - o 15,2% i lubelskim - o 3,0%.

W okresie siedmiu miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w warmińsko-mazurskim - o 62,8%, podlaskim - o 54,5% i zachodniopomorskim - o 47,4%.

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w sześciu województwach, w tym największy: w województwie łódzkim - o 11,3%, kujawsko-pomorskim - o 11,1% i świętokrzyskim - o 9,7%.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Najwięcej mieszkań, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwie mazowieckim - 22994 mieszkania, tj. o 7,5% więcej niż przed rokiem.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-lipiec 2015 r. odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w pomorskim - o 44,1%, zachodniopomorskim - o 41,0% i małopolskim - o 33,5%. Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w świętokrzyskim - o 26,5%, podkarpackim - o 11,1% i łódzkim - o 8,9%. Najwięcej mieszkań rozpoczęto w województwie mazowieckim - 18657 mieszkań, tj. o 2,4 % więcej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.