Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wzrosła liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Materiały prasowe  |  04.09.2015

W okresie siedmiu miesięcy 2015 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-lipiec 2015 r. oddano do użytkowania 76117 mieszkań, tj. o 4,5% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 1,5%.

W okresie siedmiu miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 103830 mieszkań, tj. o 12,6% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 15,8%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 95540, tj. o 11,7% (wobec wzrostu przed rokiem o 18,9%).

Przeczytaj też: Mieszkanie dla Młodych na rynku wtórnym

Największy udział (60,2%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-lipiec 2015 r. oddali do użytkowania 45803 mieszkania, tj. o 3,3% więcej niż przed rokiem.

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 51006 mieszkań, tj. o 13,8% (wobec spadku przed rokiem o 0,7%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 47053 mieszkań, tj. o 1,6% (wobec wzrostu przed rokiem o 4,3%).

Deweloperzy w okresie siedmiu miesięcy 2015 r. oddali do użytkowania 28319 mieszkań (co stanowiło 37,2% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 10,0% mniej niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy notowano wzrost o 5,6%.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 51293 mieszkań, tj. o 13,4% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 45,4%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 46883 mieszkań, tj. o 26,9% (wobec wzrostu przed rokiem o 43,9%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie siedmiu miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 709 mieszkań wobec 1873 mieszkań przed rokiem. Spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 695 wobec 728 mieszkań przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 831 wobec 660 mieszkań.

Zobacz też: GUS: więcej pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu siedmiu miesięcy 2015 r. łącznie 1286 mieszkań wobec 1977 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 565 mieszkań wobec 894 przed rokiem, w społecznym czynszowym – 507 mieszkań wobec 836 przed rokiem, a w zakładowym 214 mieszkań wobec 247 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto spadła odpowiednio - do 836, wobec 1468 przed rokiem i do 773, wobec 1606 w roku poprzednim.

W okresie styczeń-lipiec 2015 r. spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w województwie opolskim - o 16,6%, mazowieckim - o 13,0% oraz małopolskim - o 11,3%.

Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w pięciu województwach w tym największy: w pomorskim - o 16,9%, podkarpackim - o 15,2% i lubelskim - o 3,0%.

W okresie siedmiu miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w warmińsko-mazurskim - o 62,8%, podlaskim - o 54,5% i zachodniopomorskim - o 47,4%.

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w sześciu województwach, w tym największy: w województwie łódzkim - o 11,3%, kujawsko-pomorskim - o 11,1% i świętokrzyskim - o 9,7%.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Najwięcej mieszkań, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwie mazowieckim - 22994 mieszkania, tj. o 7,5% więcej niż przed rokiem.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-lipiec 2015 r. odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w pomorskim - o 44,1%, zachodniopomorskim - o 41,0% i małopolskim - o 33,5%. Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w świętokrzyskim - o 26,5%, podkarpackim - o 11,1% i łódzkim - o 8,9%. Najwięcej mieszkań rozpoczęto w województwie mazowieckim - 18657 mieszkań, tj. o 2,4 % więcej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.