Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wzrosła liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Materiały prasowe  |  04.09.2015

W okresie siedmiu miesięcy 2015 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-lipiec 2015 r. oddano do użytkowania 76117 mieszkań, tj. o 4,5% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 1,5%.

W okresie siedmiu miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 103830 mieszkań, tj. o 12,6% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 15,8%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 95540, tj. o 11,7% (wobec wzrostu przed rokiem o 18,9%).

Przeczytaj też: Mieszkanie dla Młodych na rynku wtórnym

Największy udział (60,2%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-lipiec 2015 r. oddali do użytkowania 45803 mieszkania, tj. o 3,3% więcej niż przed rokiem.

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 51006 mieszkań, tj. o 13,8% (wobec spadku przed rokiem o 0,7%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 47053 mieszkań, tj. o 1,6% (wobec wzrostu przed rokiem o 4,3%).

Deweloperzy w okresie siedmiu miesięcy 2015 r. oddali do użytkowania 28319 mieszkań (co stanowiło 37,2% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 10,0% mniej niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy notowano wzrost o 5,6%.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 51293 mieszkań, tj. o 13,4% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 45,4%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 46883 mieszkań, tj. o 26,9% (wobec wzrostu przed rokiem o 43,9%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie siedmiu miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 709 mieszkań wobec 1873 mieszkań przed rokiem. Spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 695 wobec 728 mieszkań przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 831 wobec 660 mieszkań.

Zobacz też: GUS: więcej pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu siedmiu miesięcy 2015 r. łącznie 1286 mieszkań wobec 1977 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 565 mieszkań wobec 894 przed rokiem, w społecznym czynszowym – 507 mieszkań wobec 836 przed rokiem, a w zakładowym 214 mieszkań wobec 247 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto spadła odpowiednio - do 836, wobec 1468 przed rokiem i do 773, wobec 1606 w roku poprzednim.

W okresie styczeń-lipiec 2015 r. spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w województwie opolskim - o 16,6%, mazowieckim - o 13,0% oraz małopolskim - o 11,3%.

Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w pięciu województwach w tym największy: w pomorskim - o 16,9%, podkarpackim - o 15,2% i lubelskim - o 3,0%.

W okresie siedmiu miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w warmińsko-mazurskim - o 62,8%, podlaskim - o 54,5% i zachodniopomorskim - o 47,4%.

Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w sześciu województwach, w tym największy: w województwie łódzkim - o 11,3%, kujawsko-pomorskim - o 11,1% i świętokrzyskim - o 9,7%.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Najwięcej mieszkań, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwie mazowieckim - 22994 mieszkania, tj. o 7,5% więcej niż przed rokiem.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-lipiec 2015 r. odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w pomorskim - o 44,1%, zachodniopomorskim - o 41,0% i małopolskim - o 33,5%. Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w świętokrzyskim - o 26,5%, podkarpackim - o 11,1% i łódzkim - o 8,9%. Najwięcej mieszkań rozpoczęto w województwie mazowieckim - 18657 mieszkań, tj. o 2,4 % więcej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.