Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

SPP wspiera polskich producentów pap

Materiały prasowe  |  31.07.2015
Paweł Ziembiński - prezes zarządu firmy Izohan - podczas spotkania Stowarzyszenia Producentów Pap, które odbyło się 30 lipca w Warszawie.
Paweł Ziembiński - prezes zarządu firmy Izohan - podczas spotkania Stowarzyszenia Producentów Pap, które odbyło się 30 lipca w Warszawie.
SPP

SPP włącza się do ogólnopolskiej akcji promującej polskie produkty i popierającej patriotyzm biznesowy. Chce pomóc polskim firmom, które wspólnie chcą przeciwstawić się niezdrowej, rosyjskiej konkurencji.

Organizacja działająca na polskim rynku od 1997 r. zrzesza polskie firmy produkujące wyroby papowe, a jednocześnie wspierające Stowarzyszenie. 

Branża producentów pap w Polsce coraz mocnej czuje oddech konkurencji zza wschodniej granicy. SPP już podjęło konkretne działania, aby temu przeciwdziałać. 30 lipca w Warszawie odbyło się spotkanie pt. "Patriotyzm Biznesowy w nowej perspektywie unijnej 2015-2020".

Rosjanie umiejętnie wykorzystują otwartość handlową Unii Europejskiej, równocześnie odcinając swoich konkurentów od tanich surowców. Trzeba zdawać sobie sprawę, że asfalty, które są podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji papy kosztują w Rosji około 150 euro za tonę, czyli są o połowę tańsze niż w polskich rafineriach.

Od pewnego czasu branża boryka się ze zmniejszonym popytem na papę. Początek roku nigdy nie jest łaskawy dla producentów papy ze względu na warunki pogodowe, w których w zasadzie nie wykonuje się prac dekarskich. Mimo, że obecnie mamy już szczyt sezonu widzimy, że poziom sprzedaży papy wcale się nie poprawia, a w stosunku do ubiegłego roku sprzedaż jest  zdecydowanie niższa. Przyczyną tego stanu rzeczy są agresywne działania rosyjskiej firmy Technonicol - uważa szef SPP, Piotr Widawski.

Zobacz też: Ochrona przeciwwilgociowa w budynkach niskoenergetycznych - najnowsze trendy

Niestety nie możemy ich kupić gdyż Rosjanie nakładają na nie cło wywozowe przekraczające 100 dolarów za tonę, co czyni import nieopłacalnym. Rosjanie nie tylko ograniczają dostęp do swoich tanich surowców, ale papy przywożone na teren Rosji obkładają kilkunastoprocentowym cłem.  

Tymczasem eksportując swoje papy do Polski oraz do innych krajów Unii Europejskiej żadnymi cłami nie są obciążani. Sytuacje polskich firm  dodatkowo pogarsza słaby rubel, zwiększając atrakcyjność rosyjskiej papy.

Uważam, że jest to typowy przykład nieuczciwej konkurencji i wykorzystywania protekcjonizmu państwowego w celu prowadzenia agresywnych działań eksportowych. Polskie firmy nie boją się konkurencji, chcą jednak, aby wszystkich obowiązywały te same reguły - komentuje Widawski.

Polscy konsumenci dokonując zakupów zwracają uwagę przede wszystkim na cenę, rzadko zastanawiając się nad pochodzeniem kupowanego towaru. Stowarzyszenie włączając się do ogólnopolskiej akcji promowania polskich produktów będzie starało się uświadomić klientom na rynku materiałów budowlanych, że kupowanie polskich produktów ma wpływ na rozwój polskiej gospodarki, obniża bezrobocie, zwiększa wynagrodzenia.

Warto więc przy podejmowaniu decyzji o zakupach brać pod uwagę nie tylko cenę, ale też i miejsce wytworzenia. Patriotyzm zakupowy jest podstawą gospodarki wszystkich silnych krajów. Najwyższy czas, by Polacy uwierzyli w swoje produkty.

Przeczytaj: Trudne detale balkonów i tarasów

Dzięki przewadze surowcowej, Technonicol od początku roku prowadzi na rynku agresywną akcję promocyjną. Polscy producenci zdecydowanie się jej przeciwstawiają, co nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję. Trudna sytuacja stała się silnym impulsem dla firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu, które nie zamierza tylko patrzeć i podjęło kroki mające na celu ograniczenie rosyjskiej ekspansji na rynku.

Nie zamierzamy biernie przyglądać się temu co się dzieje na rynku papy w Polsce. Prowadzimy produkcję w Polsce, tutaj dajemy pracę i tutaj płacimy podatki. Będziemy wymagać od organów i urzędów do tego powołanych, aby podjęły niezbędne kroki w celu wyeliminowania nieuczciwej  naszym zdaniem konkurencji - kontynuuje Włodzimierz Knap, dyrektor handlowy Icopal S.A. Zduńska Wola.

Kancelaria prawna reprezentująca Stowarzyszenie zainteresowała sytuacją rynkową branży Ministerstwo Gospodarki, które ma możliwość wprowadzenia postępowania ochronnego przed nadmiernym importem papy do Polski. Producenci papy liczą na to, że takie działanie może w krótkim czasie zaprocentować ustaleniem ceł ochronnych bądź kontyngentów ilościowych.

Równolegle rozpoczęli działania mające na celu wszczęcie przed Komisją Europejską postępowania antydumpingowego, inicjując i koordynując  jednocześnie działania o podobnym charakterze w krajach sąsiadujących z Polską, które mają podobny problem z rosyjską papą. Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie sytuacją zainteresują się również UOKiK, Urząd Celny oraz Inspekcja Transportu Drogowego. 

Do Stowarzyszenia Producentów Papy należą: Icopal S.A. Zduńska Wola, Izobud sp. z o.o Łąki Kozielskie, Izolacja-Jarocin S.A., Izolmat sp. z o. o Gdańsk, Lemar sp. z o.o. Czerwonak, PMIB "IZOLACJA-MATIZOL" S.A. Gorlice, Tes sp. z o.o. Niwki Daleszyckie.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.


Zadania Stowarzyszenia to przede wszystkim integracja i ochrona interesów członków i przedsiębiorstw - producentów pap. Organizacja prowadzi działania promocyjne na rzecz członków i umożliwia dostęp do informacji na temat najnowszych osiągnięć z branży. Pomaga także we współpracy oraz reprezentuje członków Stowarzyszenia wobec krajowych i zagranicznych stowarzyszeń i organizacji.

Stowarzyszenie działa aktywnie na rzecz pogłębienia patriotyzmu biznesowego. Szefem Stowarzyszenia jest Piotr Widawski, prezes zarządu firmy Izolacja-Jarocin.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.