Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

SPP wspiera polskich producentów pap

Materiały prasowe  |  31.07.2015
Paweł Ziembiński - prezes zarządu firmy Izohan - podczas spotkania Stowarzyszenia Producentów Pap, które odbyło się 30 lipca w Warszawie.
Paweł Ziembiński - prezes zarządu firmy Izohan - podczas spotkania Stowarzyszenia Producentów Pap, które odbyło się 30 lipca w Warszawie.
SPP

SPP włącza się do ogólnopolskiej akcji promującej polskie produkty i popierającej patriotyzm biznesowy. Chce pomóc polskim firmom, które wspólnie chcą przeciwstawić się niezdrowej, rosyjskiej konkurencji.

Organizacja działająca na polskim rynku od 1997 r. zrzesza polskie firmy produkujące wyroby papowe, a jednocześnie wspierające Stowarzyszenie. 

Branża producentów pap w Polsce coraz mocnej czuje oddech konkurencji zza wschodniej granicy. SPP już podjęło konkretne działania, aby temu przeciwdziałać. 30 lipca w Warszawie odbyło się spotkanie pt. "Patriotyzm Biznesowy w nowej perspektywie unijnej 2015-2020".

Rosjanie umiejętnie wykorzystują otwartość handlową Unii Europejskiej, równocześnie odcinając swoich konkurentów od tanich surowców. Trzeba zdawać sobie sprawę, że asfalty, które są podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji papy kosztują w Rosji około 150 euro za tonę, czyli są o połowę tańsze niż w polskich rafineriach.

Od pewnego czasu branża boryka się ze zmniejszonym popytem na papę. Początek roku nigdy nie jest łaskawy dla producentów papy ze względu na warunki pogodowe, w których w zasadzie nie wykonuje się prac dekarskich. Mimo, że obecnie mamy już szczyt sezonu widzimy, że poziom sprzedaży papy wcale się nie poprawia, a w stosunku do ubiegłego roku sprzedaż jest  zdecydowanie niższa. Przyczyną tego stanu rzeczy są agresywne działania rosyjskiej firmy Technonicol - uważa szef SPP, Piotr Widawski.

Zobacz też: Ochrona przeciwwilgociowa w budynkach niskoenergetycznych - najnowsze trendy

Niestety nie możemy ich kupić gdyż Rosjanie nakładają na nie cło wywozowe przekraczające 100 dolarów za tonę, co czyni import nieopłacalnym. Rosjanie nie tylko ograniczają dostęp do swoich tanich surowców, ale papy przywożone na teren Rosji obkładają kilkunastoprocentowym cłem.  

Tymczasem eksportując swoje papy do Polski oraz do innych krajów Unii Europejskiej żadnymi cłami nie są obciążani. Sytuacje polskich firm  dodatkowo pogarsza słaby rubel, zwiększając atrakcyjność rosyjskiej papy.

Uważam, że jest to typowy przykład nieuczciwej konkurencji i wykorzystywania protekcjonizmu państwowego w celu prowadzenia agresywnych działań eksportowych. Polskie firmy nie boją się konkurencji, chcą jednak, aby wszystkich obowiązywały te same reguły - komentuje Widawski.

Polscy konsumenci dokonując zakupów zwracają uwagę przede wszystkim na cenę, rzadko zastanawiając się nad pochodzeniem kupowanego towaru. Stowarzyszenie włączając się do ogólnopolskiej akcji promowania polskich produktów będzie starało się uświadomić klientom na rynku materiałów budowlanych, że kupowanie polskich produktów ma wpływ na rozwój polskiej gospodarki, obniża bezrobocie, zwiększa wynagrodzenia.

Warto więc przy podejmowaniu decyzji o zakupach brać pod uwagę nie tylko cenę, ale też i miejsce wytworzenia. Patriotyzm zakupowy jest podstawą gospodarki wszystkich silnych krajów. Najwyższy czas, by Polacy uwierzyli w swoje produkty.

Przeczytaj: Trudne detale balkonów i tarasów

Dzięki przewadze surowcowej, Technonicol od początku roku prowadzi na rynku agresywną akcję promocyjną. Polscy producenci zdecydowanie się jej przeciwstawiają, co nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję. Trudna sytuacja stała się silnym impulsem dla firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu, które nie zamierza tylko patrzeć i podjęło kroki mające na celu ograniczenie rosyjskiej ekspansji na rynku.

Nie zamierzamy biernie przyglądać się temu co się dzieje na rynku papy w Polsce. Prowadzimy produkcję w Polsce, tutaj dajemy pracę i tutaj płacimy podatki. Będziemy wymagać od organów i urzędów do tego powołanych, aby podjęły niezbędne kroki w celu wyeliminowania nieuczciwej  naszym zdaniem konkurencji - kontynuuje Włodzimierz Knap, dyrektor handlowy Icopal S.A. Zduńska Wola.

Kancelaria prawna reprezentująca Stowarzyszenie zainteresowała sytuacją rynkową branży Ministerstwo Gospodarki, które ma możliwość wprowadzenia postępowania ochronnego przed nadmiernym importem papy do Polski. Producenci papy liczą na to, że takie działanie może w krótkim czasie zaprocentować ustaleniem ceł ochronnych bądź kontyngentów ilościowych.

Równolegle rozpoczęli działania mające na celu wszczęcie przed Komisją Europejską postępowania antydumpingowego, inicjując i koordynując  jednocześnie działania o podobnym charakterze w krajach sąsiadujących z Polską, które mają podobny problem z rosyjską papą. Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie sytuacją zainteresują się również UOKiK, Urząd Celny oraz Inspekcja Transportu Drogowego. 

Do Stowarzyszenia Producentów Papy należą: Icopal S.A. Zduńska Wola, Izobud sp. z o.o Łąki Kozielskie, Izolacja-Jarocin S.A., Izolmat sp. z o. o Gdańsk, Lemar sp. z o.o. Czerwonak, PMIB "IZOLACJA-MATIZOL" S.A. Gorlice, Tes sp. z o.o. Niwki Daleszyckie.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.


Zadania Stowarzyszenia to przede wszystkim integracja i ochrona interesów członków i przedsiębiorstw - producentów pap. Organizacja prowadzi działania promocyjne na rzecz członków i umożliwia dostęp do informacji na temat najnowszych osiągnięć z branży. Pomaga także we współpracy oraz reprezentuje członków Stowarzyszenia wobec krajowych i zagranicznych stowarzyszeń i organizacji.

Stowarzyszenie działa aktywnie na rzecz pogłębienia patriotyzmu biznesowego. Szefem Stowarzyszenia jest Piotr Widawski, prezes zarządu firmy Izolacja-Jarocin.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.