Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

GUS: więcej pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 7/8/2015  |  20.07.2015
GUS

W okresie sześciu miesięcy 2015 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, i których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-czerwiec 2015 r. oddano do użytkowania 63746 mieszkań, tj. o 4,0% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 2,3%.

W okresie sześciu miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 86424 mieszkania, tj. o 13,0% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 12,8%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 80310, tj. o 11,2% (wobec wzrostu przed rokiem o 22,5%).

Zobacz też: Więcej rozpoczętych inwestycji i pozwoleń na budowę

Największy udział (60,6%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-czerwiec 2015 r. oddali do użytkowania 38661 mieszkań, tj. o 2,2% więcej niż przed rokiem.

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 41522 mieszkań, tj. o 12,8% (wobec spadku przed rokiem o 1,1%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 38820 mieszkań, tj. o 0,8% (wobec wzrostu przed rokiem o 5,4%).

Deweloperzy w okresie sześciu miesięcy 2015 r. oddali do użytkowania 23657 mieszkań (co stanowiło 37,1% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 7,6% mniej niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy notowano wzrost o 2,1%.

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 43455 mieszkań, tj. o 15,4% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 37,6%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 40225 mieszkań, tj. o 26,5% (wobec wzrostu przed rokiem o 51,3%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie sześciu miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 497 mieszkań wobec 1392 mieszkań przed rokiem. Wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 741 wobec 509 mieszkań. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia – do 649 wobec 662 mieszkań przed rokiem.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu sześciu miesięcy 2015 r. łącznie 931 mieszkań wobec 1606 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 481 mieszkań wobec 626 przed rokiem, w społecznym czynszowym - 238 mieszkań wobec 733 przed rokiem, a w zakładowym 212 mieszkań wobec 247 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto spadła odpowiednio - do 798, wobec 1358 przed rokiem i do 524, wobec 1438 w roku poprzednim.

Przeczytaj: W Boguchwale powstał chodnik oczyszczający powietrze

W okresie styczeń-czerwiec 2015 r. spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w województwie opolskim - o 14,2%, mazowieckim - o 10,3% oraz wielkopolskim - o 9,8%. Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w sześciu województwach: w podkarpackim - o 22,6%, pomorskim - o 8,3% i zachodniopomorskim - o 8,1%.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

W okresie sześciu miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy: w warmińskomazurskim - o 80,1%, zachodniopomorskim - o 71,6% i podlaskim - o 51,5%. Spadek liczby wydanych pozwoleń odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w województwie podkarpackim - o 15,5%, opolskim - o 15,4% i łódzkim - o 12,6%. Najwięcej mieszkań, na które wydano pozwolenia odnotowano w województwie mazowieckim - 18461 mieszkań, tj. o 4,2% więcej niż przed rokiem.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-czerwiec 2015 r. odnotowano w ośmiu województwach, w tym największy: w pomorskim - o 46,3%, małopolskim - o 42,2% i zachodniopomorskim - o 36,9%. Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w ośmiu województwach, w tym największy: w świętokrzyskim - o 23,5%, podkarpackim - o 12,8% i łódzkim - o 9,5%. Najwięcej mieszkań rozpoczęto w województwie mazowieckim - 15120 mieszkań, tj. o 2,8% mniej niż przed rokiem.

Źródło: GUS

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.