Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Znamy już wyniki konkursu Fasada Roku 2014

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 7/8/2015  |  22.06.2015
Bydynek mieszkalny, Konstancin-Jeziorna
Bydynek mieszkalny, Konstancin-Jeziorna
Baumit

Znamy już zwycięzców i wyróżnionych w konkursie Fasada Roku 2014, czyli obiekty i firmy nagrodzone za stworzenie najładniejszych i najciekawszych fasad budynków w Polsce.

"Plebiscyt Fasada Roku już od ośmiu lat nagradza najlepsze rozwiązania elewacyjne w Polsce. Przez ten czas zyskał renomę jednego z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych w kraju i dziś można śmiało powiedzieć, że wyznacza nowe standardy w dziedzinie jakości i estetyki wykończenia fasad, wpływając tym samym na coraz piękniejszy krajobraz polskich miast i miasteczek. Tym bardziej cieszy nas fakt, że za tymi pozytywnymi zmianami stoi marka Baumit" - mówi Aleksandra Gilewska, manager ds. marketingu z firmy Baumit.

Odzwierciedleniem współczesnych trendów w architekturze są obiekty nagrodzone w prestiżowym konkursie Fasada Roku 2014.

Jury plebiscytu Fasada Roku 2014 spotkało się 14 maja 2015 r. we Wrocławiu. W komisji zasiedli uznani oraz doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem oraz przedstawiciele mediów branżowych.

Przeczytaj: Rynek paneli elewacyjnych w Polsce

Aby docenić pracę architektów, inwestorów czy wykonawców na wszystkich płaszczyznach i nagrodzić autorów najciekawszych projektów - nowo budowanych, jak i poddawanych modernizacji, budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej - obiekty ubiegające się o tytuł Fasady Roku 2014 oceniane były w tym roku aż w pięciu kategoriach konkursowych.

Poziom zgłoszonych realizacji był wyrównany. Dodatkowym utrudnieniem była duża liczba kandydatów pretendujących do zwycięstwa. O tytuł i główną nagrodę w wysokości 10 000 zł walczyło 168 obiektów, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Po wielogodzinnych obradach, którym przewodniczył dr inż. arch. Andrzej Poniewierka - przedstawiciel Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, wyłoniono 5 zwycięzców i przyznano aż 8 wyróżnień.

W pierwszej kategorii - budynek jednorodzinny nowy - o miano Fasady Roku 2014 rywalizowało 15 obiektów. Opiniując zakwalifikowane do konkursu projekty, Jury zwracało szczególną uwagę na niebanalne operowanie kolorem, strukturą oraz ich wyważone łączenie.

Wysoko oceniano również podkreślenie walorów oraz tektoniki bryły, zaakcentowanie detali, jak również dopasowanie architektury budynku do otaczającej go zabudowy. Jednomyślną decyzją Jury najlepiej w te kryteria wpisał się nowoczesny budynek mieszkalny przy ul. Saneczkowej 28 w Konstancinie-Jeziornie koło Warszawy zgłoszony przez Beczak&Beczak Architekci - Magdalena Beczak.

Zwycięski projekt wyróżnia umiejętnie wykorzystane boniowanie. Efektowne pionowe i poziome podziały, ciekawa tekstura i popielaty kolor tworzą spójną całość, która współgra z bryłą, nawiązując do kamiennej elewacji i tym samym znakomicie podkreślając monumentalny charakter budowli. Prace wykonawcze na rzecz prywatnego inwestora zrealizował Zakład Remontowo-Budowlany, Józef Wróbel.

Współczesne trendy w budownictwie jednorodzinnym odwzorowuje również projekt budynku mieszkalnego wzniesionego przy ul. św. Mikołaja w Wilkszynie pod Wrocławiem, stanowiący udaną próbę stworzenia typologii domu podmiejskiego. Jurorzy docenili prostotę i oszczędność środków wyrazu, a także wpisanie w układ ruralistyczny. Obiekt zaprojektowany i zgłoszony do konkursu przez Dorożyńscy Pracownia Architektury w gabarytach trzyma się tradycyjnej formy, popularnej w podwrocławskich miejscowościach. Budynek własności prywatnej wybudowany został metodą gospodarczą.

Jury wyróżniło również krakowskie "Osiedle Rainbow" - 3 budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej przy ul. Piaskowej 34, za próbę stworzenia nowego głosu w skończonym katalogu rozwiązań zabudowy szeregowej oraz za ciekawie wprowadzony kolor na elewacje. Nagrodzonym autorem projektu jest Kita Koral Architekci & Modern Living. Prace wykonawcze na zlecenie spółki Modern Living Development zrealizowała firma budowlana MARSEN Mariusz Sendor.

Ze względu na dużą liczbę zgłoszonych obiektów oraz wysoki i wyrównany poziom tegorocznej edycji, bardzo trudno było wskazać projekt, który zasłużył na miano Fasady Roku 2014 w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”. Zwycięzca mógł być tylko jeden, a chętnych do wygranej było aż 61. Ostatecznie większością głosów nagrodę główną otrzymało „Osiedle nad stawem” z Krakowa, zgłoszone do konkursu przez Biuro Architektury Stosowanej. Uznanie Jurorów wzbudziła spójna, przyjazna, zróżnicowana atmosfera „małego zespołu". Przy pomocy prostych form stworzono klimat, dzięki któremu obiekt wyróżnia się z otoczenia, wprowadzając w jego przestrzeń nową jakość wizualną. Inwestor - Nad Stawem G2O Inwestycje Sp. z o.o. SKA powierzył wykonanie prac firmie Tadeusz Brzeczek Usługi Ogólnobudowlane.

Wyróżnienie w drugiej kategorii otrzymał budynek mieszkalny wielorodzinny mieszczący się przy ul. Malborskiej 38 w Krakowie, udający kamień i wielki blok. W projekcie zgłoszonym przez B2 Studio Spółka z o.o. Spółka Komandytowa Jurorów urzekło ciekawe rozwiązanie architektoniczne, w którym kolor współgra z bryłą budynku. Inwestorem i wykonawcą obiektu jest firma deweloperska Suder Sp. J.

Drugie wyróżnienie w tej samej kategorii przyznano inwestycji ze Szczecina. Kapituła Konkursu nagrodziła Osiedle Mieszkaniowe "Nautica I", którego inwestorem jest SGI SA Szczecin. Wybór stonowanej kolorystyki oraz konsekwencja detalu pozwoliły stworzyć elegancką fasadę, nawiązującą do cenionego w architekturze modernizmu. Autorem projektu jest Miłosz Raczyński z pracowni projektowej Mellon Architekci, która zgłosiła obiekt do konkursu. Prace wykonawcze zrealizowała firma Budomontaż Gorzów.

Zobacz też: 10 domów do badania materiałów budowlanych

W kategorii "budynek po rekonstrukcji i adaptacji" do rywalizacji o tytuł Fasady Roku 2014 stanęło 46 obiektów. Najwyżej w tym gronie oceniona została termomodernizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Hetmańskiej 101 w Poznaniu autorstwa arch. Bogny Zawadzkiej. Kapituła Konkursu jednomyślnie doceniła prostotę i oszczędność środków, dzięki którym osiągnięto nową jakość, nie niszcząc przy tym pierwowzoru. Realizację zgłosił wykonawca - firma Izo-bud Piotr Kwiatkowski, który przeprowadził prace na rzecz SM Hetman.

Wysokie oceny otrzymała również termomodernizacja budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Kościuszki 10/12 w Częstochowie. Obiekt zgłoszony przez Studio Architektury Ego został wyróżniony za powściągliwość i prostotę. Autorem projektu jest Krzysztof Nalewajka, natomiast wykonaniem na zlecenie Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zajęła się firma P.B. i H. BAUD-ŚWIT s.j. 
 
W kategorii "budynek niemieszkalny" o nagrodę rywalizowało 30 obiektów. W opinii Jurorów najlepiej zaprezentował się 55-metrowy wieżowiec Nobel Tower Park Naukowo-Techniczny w Poznaniu. Kapitułę Konkursu urzekła elewacja silnie inspirowana funkcją budynku. Efektowny sposób użycia technologii i materiałów został uznany przez Jury za udaną próbę wprowadzenia nowej jakości w otoczenie. Zwycięski obiekt do konkursu zgłosił autor projektu - Iron Tower Investment. Wizję architektów urzeczywistniła firma budowlana Lan-Bud Grzegorz Landowski. Inwestorem jest Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower.

W czwartej kategorii Jury zdecydowało się przyznać dodatkowo dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich stało się udziałem Szpitala Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Projekt zyskał uznanie formą przyjazną dla małych pacjentów - kolorową, nowoczesną fasadą budynku, umiejętnie maskującą funkcję szpitala. Wyróżniony obiekt do konkursu zgłosił inwestor - Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Koncepcję architektoniczną konsorcjum: Maćków Pracownia Projektowa & HSP Hoppe Sommer Planungs urzeczywistniła firma budowlana ERBUD Sp. z o.o.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Drugie wyróżnienie otrzymał biały biurowiec o trójkątnym przekroju "Krzycka Office" zlokalizowany również w stolicy Dolnego Śląska. Obiekt został zgłoszony do konkursu przez pracownię projektową Dziewoński & Łukaszewicz Architekci. Jurorów zaintrygowała czystość i prostota, które  pozwoliły podnieść jakość otoczenia. Wykonawcą jest Fil-TECH Wałbrzych Rajmund Głuszek, natomiast inwestorem - PPHU SAJMON Szymon Chmieliński.

Zobacz wykaz produktów niezbędnych do renowacji budynku

 
16 obiektów walczyło o tytuł w kategorii "budynek po renowacji". Kapituła konkursu zwracała uwagę nie tylko na jakość wykonanych prac renowacyjnych czy wkomponowanie budynku w otoczenie, ale również umiejętne podkreślenie jego walorów z zachowaniem jego pierwotnego charakteru czy zastosowanie kolorystyki podkreślającej wyraz budynku i nawiązującej do jego historii.

W tym roku Jury najwyżej pod tym kątem oceniło Dom gościnny AGH "Sienkiewiczówka", współtworzący staromiejską zabudowę przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. W wyniku rewitalizacji przeprowadzonej z użyciem produktów renowacyjnych Baumit udało się zachować elementy dekoracyjne i odtworzyć formę oraz kolorystykę zbliżoną do oryginału. Obiekt uhonorowany tytułem Fasada Roku 2014 został zgłoszony przez Studio Architektoniczne Wojciech Kozub. Inwestorem jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, natomiast za wykonanie prac renowacyjnych odpowiedzialna była firma MURKRAK Sp. z o.o. S.K.

Ponadto, konkursowe Jury nagrodziło Willę Miejską, usytuowaną przy ul. Limanowskiego w Poznaniu pozostającą w rękach prywatnego inwestora. Obiekt wyróżniono za ogromny wkład pracy, dzięki której odtworzono bardzo zniszczone elementy dekoracyjne. Autorem projektu renowacji jest Pracownia Projektowa PRO ART. Jan Pałczyński, która wspólnie z wykonawcą - Zakładem Sztukatorskim Renowacja Obiektów Zabytkowych Witold Damian Domaniecki - zgłosiła obiekt do konkursu.

Tradycją ubiegłych lat tytuł Fasady Roku 2014 w każdej z kategorii konkursowych przyznali również Internauci, oddając swoje głosy poprzez oficjalną stronę konkursu www.fasadaroku.pl.

W kategorii "budynek jednorodzinny nowy" podobnie jak w opinii Jurorów najlepszy okazał się obiekt z Konstancina-Jeziorny. Wyróżnienie Internautów w kategorii "budynek wielorodzinny nowy" otrzymało osiedle "Orion" przy ul. Rakietowej we Wrocławiu. Największą liczbę głosów w kategorii "budynek po rekonstrukcji i adaptacji" otrzymał budynek mieszkalny przy ul. Partyzantów 32-38 w Zielonej Górze. Pawilon usługowo-handlowy usytuowany przy ul. Ścinawskiej 20 we Wrocławiu okazał się najlepszy w kategorii "budynek niemieszkalny". W ostatniej kategorii - "budynek po renowacji" zwyciężył Zespół Szkół Plastycznych im. J. Brandta z Radomia.

Konkurs Fasada Roku organizowany jest równolegle również w innych krajach, w których działa firma Baumit i stanowi eliminacje do międzynarodowej odsłony plebiscytu - Baumit Life Challenge. Realizacje, które zwyciężyły w swoich kategoriach na poziomie krajowym wpisane zostają automatycznie na listę obiektów, walczących w przyszłym roku na arenie międzynarodowej o kolejną prestiżową nagrodę - tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.