Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Mniej oddanych mieszkań, więcej pozwoleń na budowę

Materiały prasowe  |  20.05.2015
www.freeimages.com

W okresie od stycznia do kwietnia 2015 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Wydano też więcej pozwoleń na budowę.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-kwiecień 2015 r. oddano do użytkowania 41839 mieszkań, tj. o 11,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 1,2%.

W okresie czterech miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 53944 mieszkań, tj. o 10,5% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 15,9%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 49576, tj. o 9,8% (wobec wzrostu przed rokiem o 27,7%).

Przeczytaj: Budowa domu czy zakup mieszkania?

Największy udział (62,3%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-kwiecień 2015 r. oddali do użytkowania 26086 mieszkań, tj. o 1,6% mniej niż przed rokiem.

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 23265 mieszkań, tj. o 0,9% (w ubiegłym roku wzrost o 14,8%). Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 25331 mieszkań, tj. o 14,3% (wobec spadku przed rokiem o 2,7%).

Deweloperzy w okresie czterech miesięcy 2015 r. oddali 14603 mieszkania (co stanowiło 34,9% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 20,2% mniej niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy notowano wzrost o 3,9%. Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 27488 mieszkań, tj. o 8,0% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 52,1%).

Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 25549 mieszkań, tj. o 26,6% (wobec wzrostu przed rokiem o 45,8%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie czterech miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 452 mieszkania wobec 1205 mieszkań przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 407 wobec 424 mieszkań rozpoczętych przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 507 wobec 316 pozwoleń wydanych przed rokiem.

Zobacz też: W 2015 r. wzrost w budownictwie

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe) oddali do użytkowania w ciągu czterech miesięcy 2015 r. łącznie 698 mieszkań wobec 1203 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 396 mieszkań wobec 428 przed rokiem, w zakładowym 206 mieszkań wobec 198 przed rokiem, a w społecznym czynszowym - 96 mieszkań wobec 577 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto spadła odpowiednio - do 618, wobec 868 przed rokiem i do 355, wobec 1046 w roku poprzednim. 

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

W okresie styczeń-kwiecień 2015 r. spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w trzynastu województwach, w tym największy: w województwie opolskim - o 28,3% oraz dolnośląskim i warmińsko-mazurskim - po 27,3%.

Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w trzech województwach: w podkarpackim - o 30,3%, pomorskim - o 5,5% i zachodniopomorskim - o 5,3%. Najwięcej mieszkań oddano w województwie mazowieckim - 8485, tj. o 14,8% mniej niż przed rokiem i małopolskim - 5126, tj. o 8,1% mniej.

Zobacz wykaz produktów niezbędnych do renowacji budynku

W okresie czterech miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w zachodniopomorskim - o 63,0%, małopolskim - o 55,7% i warmińsko-mazurskim - o 39,9%.

Spadek liczby wydanych pozwoleń odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w województwie lubuskim - o 23,0%, podkarpackim - o 20,7% i opolskim - o 11,4%. Najwięcej pozwoleń wydano w województwie mazowieckim - 12531 mieszkań, tj. o 0,9% więcej niż przed rokiem.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-kwiecień 2015 r. odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy: w pomorskim - o 68,7%, małopolskim - o 38,3% i zachodniopomorskim - o 35,3%.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w świętokrzyskim - o 26,8%, mazowieckim - o 15,1% i warmińsko-mazurskim - o 13,4%.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.