Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Mniej oddanych mieszkań, więcej pozwoleń na budowę

Materiały prasowe  |  20.05.2015
www.freeimages.com

W okresie od stycznia do kwietnia 2015 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Wydano też więcej pozwoleń na budowę.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-kwiecień 2015 r. oddano do użytkowania 41839 mieszkań, tj. o 11,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 1,2%.

W okresie czterech miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 53944 mieszkań, tj. o 10,5% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 15,9%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 49576, tj. o 9,8% (wobec wzrostu przed rokiem o 27,7%).

Przeczytaj: Budowa domu czy zakup mieszkania?

Największy udział (62,3%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-kwiecień 2015 r. oddali do użytkowania 26086 mieszkań, tj. o 1,6% mniej niż przed rokiem.

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 23265 mieszkań, tj. o 0,9% (w ubiegłym roku wzrost o 14,8%). Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 25331 mieszkań, tj. o 14,3% (wobec spadku przed rokiem o 2,7%).

Deweloperzy w okresie czterech miesięcy 2015 r. oddali 14603 mieszkania (co stanowiło 34,9% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 20,2% mniej niż w analogicznym okresie 2014 r., kiedy notowano wzrost o 3,9%. Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 27488 mieszkań, tj. o 8,0% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 52,1%).

Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 25549 mieszkań, tj. o 26,6% (wobec wzrostu przed rokiem o 45,8%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie czterech miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 452 mieszkania wobec 1205 mieszkań przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 407 wobec 424 mieszkań rozpoczętych przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 507 wobec 316 pozwoleń wydanych przed rokiem.

Zobacz też: W 2015 r. wzrost w budownictwie

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe) oddali do użytkowania w ciągu czterech miesięcy 2015 r. łącznie 698 mieszkań wobec 1203 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 396 mieszkań wobec 428 przed rokiem, w zakładowym 206 mieszkań wobec 198 przed rokiem, a w społecznym czynszowym - 96 mieszkań wobec 577 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto spadła odpowiednio - do 618, wobec 868 przed rokiem i do 355, wobec 1046 w roku poprzednim. 

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

W okresie styczeń-kwiecień 2015 r. spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w trzynastu województwach, w tym największy: w województwie opolskim - o 28,3% oraz dolnośląskim i warmińsko-mazurskim - po 27,3%.

Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w trzech województwach: w podkarpackim - o 30,3%, pomorskim - o 5,5% i zachodniopomorskim - o 5,3%. Najwięcej mieszkań oddano w województwie mazowieckim - 8485, tj. o 14,8% mniej niż przed rokiem i małopolskim - 5126, tj. o 8,1% mniej.

Zobacz wykaz produktów niezbędnych do renowacji budynku

W okresie czterech miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w zachodniopomorskim - o 63,0%, małopolskim - o 55,7% i warmińsko-mazurskim - o 39,9%.

Spadek liczby wydanych pozwoleń odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w województwie lubuskim - o 23,0%, podkarpackim - o 20,7% i opolskim - o 11,4%. Najwięcej pozwoleń wydano w województwie mazowieckim - 12531 mieszkań, tj. o 0,9% więcej niż przed rokiem.

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-kwiecień 2015 r. odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy: w pomorskim - o 68,7%, małopolskim - o 38,3% i zachodniopomorskim - o 35,3%.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w świętokrzyskim - o 26,8%, mazowieckim - o 15,1% i warmińsko-mazurskim - o 13,4%.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.