Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Grafitowe izolacje zewnętrzne w budownictwie energooszczędnym

Jarosław Guzal  |  IZOLACJE 6/2015  |  20.05.2015

13 maja 2015 r. w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez firmę BASF Polska na temat grafitowych izolacji zewnętrznych w budownictwie energooszczędnym. Temat przewodni stanowiły efektywne ekologicznie rozwiązania na bazie tworzywa NEOPOR® w zakresie zespolonych systemów izolacji termicznej (ETICS).

Podczas konferencji specjaliści krajowi i zagraniczni dyskutowali również o sytuacji polskiego budownictwa energooszczędnego, pasywnego i zeroenergetycznego. Podejmowana była też tematyka związana z obecną unijną perspektywą finansową 2014-2020, uwzględniającą subwencje na projekty z tego właśnie zakresu.

Spotkanie miało na celu stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i dyskusji. Do grona dyskutantów zaproszono przedstawicieli zarówno producentów, dystrybutorów, architektów, deweloperów i wykonawców usług termoizolacji budynków oraz krajowych i międzynarodowych ekspertów z dziedziny budownictwa energooszczędnego i funduszy unijnych.

Zobacz też: BASF modyfikuje zakres działalności na rynku poliuretanów

Konferencja była okazją do podsumowania doświadczeń firmy BASF jako producenta tworzywa Neopor®, jak i wskazania tych jego właściwości, które pozwalają na zastosowanie termoizolacji na jego bazie w budownictwie energooszczędnym.

Z szeregu dostępnych metod ocieplania ścian zewnętrznych największą popularnością cieszy się w Polsce system ETICS. Płyty termoizolacyjne mocowane są na fasadzie budynku, następnie ich powierzchnię szpachluje się zaprawą, pokrywa zbrojoną siatką z włókna szklanego i cienkowarstwowym tynkiem. Tworzona jest w ten sposób ciągła warstwa ochronna, która skutecznie zabezpiecza izolację termiczną przed procesami korozyjnymi: wnikaniem wody i światła słonecznego.

W 1998 roku firma BASF wprowadziła na rynek innowacyjny produkt - Neopor® - ekspandowany polistyren z dodatkiem grafitu. To właśnie jemu materiały termoizolacyjne zawdzięczają srebrzystoszary kolor.

Cząsteczki grafitu zarówno odbijają, jak również pochłaniają energię promieniowania, dzięki czemu znacznie zwiększają się zdolności izolacyjne systemów dociepleniowych.

Jedną z kluczowych zalet tworzywa Neopor® jest jego wydajność. Płyty termoizolacyjne wykonane przy jego użyciu osiągają ten sam efekt izolacyjny przy profilach cieńszych nawet do 20% w porównaniu do klasycznego, białego styropianu.

Sztandarowym a zarazem modelowym projektem, mającym na celu wykazanie potencjału tego tworzywa w budownictwie energooszczędnym, była renowacja osiedla Brunck w Ludwigshafen, w Niemczech. W latach 1997-2006 zmodernizowano je zgodnie z nowoczesnymi zasadami energooszczędności, przy zastosowaniu płyt termoizolacyjnych na bazie tworzywa Neopor®. Badania budynków, przeprowadzone po ponad 10 latach od zakończenia renowacji, udowodniły bardzo dobre właściwości materiału.

Producenci płyt termoizolacyjnych na bazie tworzywa Neopor® i kompletnych systemów dociepleniowych podzielili się swoim doświadczeniami w dziedzinie przetwórstwa spienialnego granulatu z zawartością grafitu i praktycznego stosowania gotowych produktów dociepleniowych.

"Najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym izolatorem od lat jest styropian. Kluczowym parametrem tego materiału jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Im niższa, tym produkt ma lepsze właściwości izolacyjne. Właśnie dlatego idealnym produktem zdobywającym coraz większe uznanie w polskim budownictwie jest styropian na bazie innowacyjnego surowca Neopor® firmy BASF".

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Od początku zauważyliśmy olbrzymi potencjał Neoporu, i jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy produkować energooszczędne, grafitowe płyty.

Grafitowe płyty Termo Organiki z Neoporem ociepliły wiele modelowych energooszczędnych budynków w Polsce m.in dom pasywny w Smolcu pod Wrocławiem, pioniersko certyfikowany niemieckiego Passiv Haus Institut, jak i pierwszą w Polsce pasywną halę sportową w Słomnikach” powiedział Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Konferencja była także okazją do podsumowań stanu obecnego i perspektyw budownictwa energooszczędnego, pasywnego i zeroenergetycznego w Polsce w kontekście zmian, które wymuszają regulacje Unii Europejskiej. Udział sektora budynków usługowych i mieszkalnych w globalnym zużyciu energii cały czas rośnie, w krajach UE sięga poziomu 40%, wyprzedzając tym samym dwa inne istotne segmenty: przemysł i transport.

Zobacz wykaz produktów niezbędnych do renowacji budynku

Przeczytaj: Konferencja IZOLACJE 2015: Wyzwania budownictwa niskoenergetycznego dotyczące izolacji budowlanych

Z tego powodu efektywność energetyczna budynków jest jednym z priorytetów obecnej unijnej polityki energetycznej. Według dyrektywy unijnej EPBD, przyjętej w 2010 roku, począwszy od 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki powinny charakteryzować się prawie zerowym zapotrzebowaniem na energię. Ta regulacja prawna dotyczy także starych, słabo izolowanych budynków, odpowiedzialnych za największe straty energetyczne. W przypadku ich modernizacji każdy odnawiany element będzie musiał spełniać minimalne wymogi energooszczędności.

Dofinansowanie projektów związanych z powstawaniem nowych "zielonych" obiektów i modernizacji starych przewidziane jest w obecnej perspektywie finansowej. O dotacje można się ubiegać w 3 obszarach projektowych: 1) efektywność energetyczna i inteligentne zarządzanie energią w przemyśle; 2) innowacje w sektorze budownictwa energooszczędnego; 3) termomodernizacja istniejących lub budowa nowych energooszczędnych budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.