Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Grafitowe izolacje zewnętrzne w budownictwie energooszczędnym

Jarosław Guzal  |  IZOLACJE 6/2015  |  20.05.2015

13 maja 2015 r. w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez firmę BASF Polska na temat grafitowych izolacji zewnętrznych w budownictwie energooszczędnym. Temat przewodni stanowiły efektywne ekologicznie rozwiązania na bazie tworzywa NEOPOR® w zakresie zespolonych systemów izolacji termicznej (ETICS).

Podczas konferencji specjaliści krajowi i zagraniczni dyskutowali również o sytuacji polskiego budownictwa energooszczędnego, pasywnego i zeroenergetycznego. Podejmowana była też tematyka związana z obecną unijną perspektywą finansową 2014-2020, uwzględniającą subwencje na projekty z tego właśnie zakresu.

Spotkanie miało na celu stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i dyskusji. Do grona dyskutantów zaproszono przedstawicieli zarówno producentów, dystrybutorów, architektów, deweloperów i wykonawców usług termoizolacji budynków oraz krajowych i międzynarodowych ekspertów z dziedziny budownictwa energooszczędnego i funduszy unijnych.

Zobacz też: BASF modyfikuje zakres działalności na rynku poliuretanów

Konferencja była okazją do podsumowania doświadczeń firmy BASF jako producenta tworzywa Neopor®, jak i wskazania tych jego właściwości, które pozwalają na zastosowanie termoizolacji na jego bazie w budownictwie energooszczędnym.

Z szeregu dostępnych metod ocieplania ścian zewnętrznych największą popularnością cieszy się w Polsce system ETICS. Płyty termoizolacyjne mocowane są na fasadzie budynku, następnie ich powierzchnię szpachluje się zaprawą, pokrywa zbrojoną siatką z włókna szklanego i cienkowarstwowym tynkiem. Tworzona jest w ten sposób ciągła warstwa ochronna, która skutecznie zabezpiecza izolację termiczną przed procesami korozyjnymi: wnikaniem wody i światła słonecznego.

W 1998 roku firma BASF wprowadziła na rynek innowacyjny produkt - Neopor® - ekspandowany polistyren z dodatkiem grafitu. To właśnie jemu materiały termoizolacyjne zawdzięczają srebrzystoszary kolor.

Cząsteczki grafitu zarówno odbijają, jak również pochłaniają energię promieniowania, dzięki czemu znacznie zwiększają się zdolności izolacyjne systemów dociepleniowych.

Jedną z kluczowych zalet tworzywa Neopor® jest jego wydajność. Płyty termoizolacyjne wykonane przy jego użyciu osiągają ten sam efekt izolacyjny przy profilach cieńszych nawet do 20% w porównaniu do klasycznego, białego styropianu.

Sztandarowym a zarazem modelowym projektem, mającym na celu wykazanie potencjału tego tworzywa w budownictwie energooszczędnym, była renowacja osiedla Brunck w Ludwigshafen, w Niemczech. W latach 1997-2006 zmodernizowano je zgodnie z nowoczesnymi zasadami energooszczędności, przy zastosowaniu płyt termoizolacyjnych na bazie tworzywa Neopor®. Badania budynków, przeprowadzone po ponad 10 latach od zakończenia renowacji, udowodniły bardzo dobre właściwości materiału.

Producenci płyt termoizolacyjnych na bazie tworzywa Neopor® i kompletnych systemów dociepleniowych podzielili się swoim doświadczeniami w dziedzinie przetwórstwa spienialnego granulatu z zawartością grafitu i praktycznego stosowania gotowych produktów dociepleniowych.

"Najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym izolatorem od lat jest styropian. Kluczowym parametrem tego materiału jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Im niższa, tym produkt ma lepsze właściwości izolacyjne. Właśnie dlatego idealnym produktem zdobywającym coraz większe uznanie w polskim budownictwie jest styropian na bazie innowacyjnego surowca Neopor® firmy BASF".

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Od początku zauważyliśmy olbrzymi potencjał Neoporu, i jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy produkować energooszczędne, grafitowe płyty.

Grafitowe płyty Termo Organiki z Neoporem ociepliły wiele modelowych energooszczędnych budynków w Polsce m.in dom pasywny w Smolcu pod Wrocławiem, pioniersko certyfikowany niemieckiego Passiv Haus Institut, jak i pierwszą w Polsce pasywną halę sportową w Słomnikach” powiedział Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Konferencja była także okazją do podsumowań stanu obecnego i perspektyw budownictwa energooszczędnego, pasywnego i zeroenergetycznego w Polsce w kontekście zmian, które wymuszają regulacje Unii Europejskiej. Udział sektora budynków usługowych i mieszkalnych w globalnym zużyciu energii cały czas rośnie, w krajach UE sięga poziomu 40%, wyprzedzając tym samym dwa inne istotne segmenty: przemysł i transport.

Zobacz wykaz produktów niezbędnych do renowacji budynku

Przeczytaj: Konferencja IZOLACJE 2015: Wyzwania budownictwa niskoenergetycznego dotyczące izolacji budowlanych

Z tego powodu efektywność energetyczna budynków jest jednym z priorytetów obecnej unijnej polityki energetycznej. Według dyrektywy unijnej EPBD, przyjętej w 2010 roku, począwszy od 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki powinny charakteryzować się prawie zerowym zapotrzebowaniem na energię. Ta regulacja prawna dotyczy także starych, słabo izolowanych budynków, odpowiedzialnych za największe straty energetyczne. W przypadku ich modernizacji każdy odnawiany element będzie musiał spełniać minimalne wymogi energooszczędności.

Dofinansowanie projektów związanych z powstawaniem nowych "zielonych" obiektów i modernizacji starych przewidziane jest w obecnej perspektywie finansowej. O dotacje można się ubiegać w 3 obszarach projektowych: 1) efektywność energetyczna i inteligentne zarządzanie energią w przemyśle; 2) innowacje w sektorze budownictwa energooszczędnego; 3) termomodernizacja istniejących lub budowa nowych energooszczędnych budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.