Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Grafitowe izolacje zewnętrzne w budownictwie energooszczędnym

Jarosław Guzal  |  IZOLACJE 6/2015  |  20.05.2015

13 maja 2015 r. w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez firmę BASF Polska na temat grafitowych izolacji zewnętrznych w budownictwie energooszczędnym. Temat przewodni stanowiły efektywne ekologicznie rozwiązania na bazie tworzywa NEOPOR® w zakresie zespolonych systemów izolacji termicznej (ETICS).

Podczas konferencji specjaliści krajowi i zagraniczni dyskutowali również o sytuacji polskiego budownictwa energooszczędnego, pasywnego i zeroenergetycznego. Podejmowana była też tematyka związana z obecną unijną perspektywą finansową 2014-2020, uwzględniającą subwencje na projekty z tego właśnie zakresu.

Spotkanie miało na celu stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i dyskusji. Do grona dyskutantów zaproszono przedstawicieli zarówno producentów, dystrybutorów, architektów, deweloperów i wykonawców usług termoizolacji budynków oraz krajowych i międzynarodowych ekspertów z dziedziny budownictwa energooszczędnego i funduszy unijnych.

Zobacz też: BASF modyfikuje zakres działalności na rynku poliuretanów

Konferencja była okazją do podsumowania doświadczeń firmy BASF jako producenta tworzywa Neopor®, jak i wskazania tych jego właściwości, które pozwalają na zastosowanie termoizolacji na jego bazie w budownictwie energooszczędnym.

Z szeregu dostępnych metod ocieplania ścian zewnętrznych największą popularnością cieszy się w Polsce system ETICS. Płyty termoizolacyjne mocowane są na fasadzie budynku, następnie ich powierzchnię szpachluje się zaprawą, pokrywa zbrojoną siatką z włókna szklanego i cienkowarstwowym tynkiem. Tworzona jest w ten sposób ciągła warstwa ochronna, która skutecznie zabezpiecza izolację termiczną przed procesami korozyjnymi: wnikaniem wody i światła słonecznego.

W 1998 roku firma BASF wprowadziła na rynek innowacyjny produkt - Neopor® - ekspandowany polistyren z dodatkiem grafitu. To właśnie jemu materiały termoizolacyjne zawdzięczają srebrzystoszary kolor.

Cząsteczki grafitu zarówno odbijają, jak również pochłaniają energię promieniowania, dzięki czemu znacznie zwiększają się zdolności izolacyjne systemów dociepleniowych.

Jedną z kluczowych zalet tworzywa Neopor® jest jego wydajność. Płyty termoizolacyjne wykonane przy jego użyciu osiągają ten sam efekt izolacyjny przy profilach cieńszych nawet do 20% w porównaniu do klasycznego, białego styropianu.

Sztandarowym a zarazem modelowym projektem, mającym na celu wykazanie potencjału tego tworzywa w budownictwie energooszczędnym, była renowacja osiedla Brunck w Ludwigshafen, w Niemczech. W latach 1997-2006 zmodernizowano je zgodnie z nowoczesnymi zasadami energooszczędności, przy zastosowaniu płyt termoizolacyjnych na bazie tworzywa Neopor®. Badania budynków, przeprowadzone po ponad 10 latach od zakończenia renowacji, udowodniły bardzo dobre właściwości materiału.

Producenci płyt termoizolacyjnych na bazie tworzywa Neopor® i kompletnych systemów dociepleniowych podzielili się swoim doświadczeniami w dziedzinie przetwórstwa spienialnego granulatu z zawartością grafitu i praktycznego stosowania gotowych produktów dociepleniowych.

"Najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym izolatorem od lat jest styropian. Kluczowym parametrem tego materiału jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Im niższa, tym produkt ma lepsze właściwości izolacyjne. Właśnie dlatego idealnym produktem zdobywającym coraz większe uznanie w polskim budownictwie jest styropian na bazie innowacyjnego surowca Neopor® firmy BASF".

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Od początku zauważyliśmy olbrzymi potencjał Neoporu, i jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy produkować energooszczędne, grafitowe płyty.

Grafitowe płyty Termo Organiki z Neoporem ociepliły wiele modelowych energooszczędnych budynków w Polsce m.in dom pasywny w Smolcu pod Wrocławiem, pioniersko certyfikowany niemieckiego Passiv Haus Institut, jak i pierwszą w Polsce pasywną halę sportową w Słomnikach” powiedział Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Konferencja była także okazją do podsumowań stanu obecnego i perspektyw budownictwa energooszczędnego, pasywnego i zeroenergetycznego w Polsce w kontekście zmian, które wymuszają regulacje Unii Europejskiej. Udział sektora budynków usługowych i mieszkalnych w globalnym zużyciu energii cały czas rośnie, w krajach UE sięga poziomu 40%, wyprzedzając tym samym dwa inne istotne segmenty: przemysł i transport.

Zobacz wykaz produktów niezbędnych do renowacji budynku

Przeczytaj: Konferencja IZOLACJE 2015: Wyzwania budownictwa niskoenergetycznego dotyczące izolacji budowlanych

Z tego powodu efektywność energetyczna budynków jest jednym z priorytetów obecnej unijnej polityki energetycznej. Według dyrektywy unijnej EPBD, przyjętej w 2010 roku, począwszy od 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki powinny charakteryzować się prawie zerowym zapotrzebowaniem na energię. Ta regulacja prawna dotyczy także starych, słabo izolowanych budynków, odpowiedzialnych za największe straty energetyczne. W przypadku ich modernizacji każdy odnawiany element będzie musiał spełniać minimalne wymogi energooszczędności.

Dofinansowanie projektów związanych z powstawaniem nowych "zielonych" obiektów i modernizacji starych przewidziane jest w obecnej perspektywie finansowej. O dotacje można się ubiegać w 3 obszarach projektowych: 1) efektywność energetyczna i inteligentne zarządzanie energią w przemyśle; 2) innowacje w sektorze budownictwa energooszczędnego; 3) termomodernizacja istniejących lub budowa nowych energooszczędnych budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2015

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.