Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

W 2015 r. wzrost w budownictwie

Materiały prasowe  |  11.05.2015
W 2015 r. wzrost w budownictwie
W 2015 r. wzrost w budownictwie
PMR

W 2015 r. spodziewane są dalsze wzrosty w branży budowlanej. Główną siłą napędową budownictwa będzie sektor inżynieryjny, co będzie rezultatem zwiększonych wysiłków przy końcówkach projektów unijnych, zwłaszcza w budownictwie kolejowym i wodno-kanalizacyjnym. Do wzrostów przyczynia się także inwestycje przemysłowe.

W rezultacie, wynik za rok 2015 powinien zbliżyć się już do tego z 2012 r. Jednakże rekordowy poziom produkcji z 2011 r. może zostać poprawiony dopiero w latach 2017-2018.

Według najnowszego raportu firmy badawczej PMR "Sektor budowlany w Polsce I połowa 2015 - prognozy rozwoju na lata 2015-2020", po skromnych wzrostach w 2014 r., przewidywania na lata 2015-2016 są nieco bardziej optymistyczne. Jednak dynamika rynku pozostanie raczej jednocyfrowa.

Przeczytaj: Energoszczędność w moim domu - wyniki badania

Brak silnego bodźca inwestycyjnego, jakim kilka lat temu było Euro 2012, spowoduje bardziej równomierne rozłożone inwestycji w czasie, dlatego w nadchodzącym okresie analitycy PMR nie oczekują gwałtownych zrywów inwestycyjnych, a raczej stabilnej dawki nowych projektów aż do 2022 r. Trend takie widać już w 2015 r. w przypadku budownictwa drogowego, gdzie inwestycje startują znacznie wolniej niż zapowiadano.

Według analityków PMR, rok 2015 będzie okresem intensywnych prac na licznych opóźnionych budowach, które są wspomagane finansowo z budżetu UE przyznanego na lata 2007-2013. Ostatni okres rozliczenia poprzedniej perspektywy będzie jednocześnie wstępną fazą przygotowania i powolnego wdrażania nowych zadań inwestycyjnych współfinansowanych z nowego budżetu unijnego.

Rynek w najbliższych latach cechować się będzie dużą zmiennością i na przestrzeni lat różne segmenty nadawać będą ton polskiemu budownictwu. Przykładowo, w 2016 r. możliwe są tymczasowe spadki w budownictwie kolejowym i wodno-kanalizacyjnym - głównie z powodu przejścia pomiędzy starym a nowym budżetem unijnym. Spadki te zrekompensowane zostaną natomiast przez wzrosty w budownictwie drogowym i energetycznym, gdzie wiele przedsięwzięć na najbliższe lata zostało już zakontraktowanych a kolejna pula inwestycji znajduje się w fazie przetargowej.

Jeżeli chodzi o budownictwo niemieszkaniowe, po trzech latach spadków, w 2015 r. oczekiwany jest powrót do niewielkich wzrostów, będących przede wszystkim rezultatem dynamicznych wzrostów w budownictwie przemysłowym i hotelowym, oraz potencjalnie także biurowym.

Wzrosty te w dużej mierze będą jeszcze pochodną dobrych danych o pozwoleniach budowlanych z 2013 r. Natomiast spadkowa liczba pozwoleń budowlanych z 2014 r. w większym stopniu wpłynie na rynek niemieszkaniowy dopiero w 2016 r.

Zobacz też: W 2015 r. wzrost na rynku budownictwa drogowego w Polsce

Co ważne dla firm budowlanych, w 2014 r. widać już było wyraźne efekty wcześniejszych działań naprawczych w branży budowlanej. Wynik finansowy netto firm wykonawczych wyniósł 2,8 mld zł. Jest to wartość na poziomie z 2011 r., który charakteryzował się rekordowymi przerobami, ale już przy niższej rentowności kontraktów. W dalszym ciągu jednak jest to zyskowność znacznie poniżej poziomów z lat 2008-2010.

Pomimo poprawiającej się sytuacji rynkowej, wiele firm wykonawczych nadal znajduje się w trudnym położeniu finansowym i jest w trakcie restrukturyzacji. Coraz liczniejszą grupą są jednak podmioty, dla których rok 2014 był jednym z lepszych w historii oraz takie, które w 2015 r. oczekują znacznej poprawy swojej sytuacji finansowej. Potwierdzają to także dane o portfelach zamówień, które wśród głównych graczy w najgorszym wypadku utrzymują się niezmienionym poziomie.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Źródło: Raport firmy PMR pt. "Sektor budowlany w Polsce I połowa 2015 - prognozy rozwoju na lata 2015-2020"

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.