Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

W 2015 r. wzrost w budownictwie

Materiały prasowe  |  11.05.2015
W 2015 r. wzrost w budownictwie
W 2015 r. wzrost w budownictwie
PMR

W 2015 r. spodziewane są dalsze wzrosty w branży budowlanej. Główną siłą napędową budownictwa będzie sektor inżynieryjny, co będzie rezultatem zwiększonych wysiłków przy końcówkach projektów unijnych, zwłaszcza w budownictwie kolejowym i wodno-kanalizacyjnym. Do wzrostów przyczynia się także inwestycje przemysłowe.

W rezultacie, wynik za rok 2015 powinien zbliżyć się już do tego z 2012 r. Jednakże rekordowy poziom produkcji z 2011 r. może zostać poprawiony dopiero w latach 2017-2018.

Według najnowszego raportu firmy badawczej PMR "Sektor budowlany w Polsce I połowa 2015 - prognozy rozwoju na lata 2015-2020", po skromnych wzrostach w 2014 r., przewidywania na lata 2015-2016 są nieco bardziej optymistyczne. Jednak dynamika rynku pozostanie raczej jednocyfrowa.

Przeczytaj: Energoszczędność w moim domu - wyniki badania

Brak silnego bodźca inwestycyjnego, jakim kilka lat temu było Euro 2012, spowoduje bardziej równomierne rozłożone inwestycji w czasie, dlatego w nadchodzącym okresie analitycy PMR nie oczekują gwałtownych zrywów inwestycyjnych, a raczej stabilnej dawki nowych projektów aż do 2022 r. Trend takie widać już w 2015 r. w przypadku budownictwa drogowego, gdzie inwestycje startują znacznie wolniej niż zapowiadano.

Według analityków PMR, rok 2015 będzie okresem intensywnych prac na licznych opóźnionych budowach, które są wspomagane finansowo z budżetu UE przyznanego na lata 2007-2013. Ostatni okres rozliczenia poprzedniej perspektywy będzie jednocześnie wstępną fazą przygotowania i powolnego wdrażania nowych zadań inwestycyjnych współfinansowanych z nowego budżetu unijnego.

Rynek w najbliższych latach cechować się będzie dużą zmiennością i na przestrzeni lat różne segmenty nadawać będą ton polskiemu budownictwu. Przykładowo, w 2016 r. możliwe są tymczasowe spadki w budownictwie kolejowym i wodno-kanalizacyjnym - głównie z powodu przejścia pomiędzy starym a nowym budżetem unijnym. Spadki te zrekompensowane zostaną natomiast przez wzrosty w budownictwie drogowym i energetycznym, gdzie wiele przedsięwzięć na najbliższe lata zostało już zakontraktowanych a kolejna pula inwestycji znajduje się w fazie przetargowej.

Jeżeli chodzi o budownictwo niemieszkaniowe, po trzech latach spadków, w 2015 r. oczekiwany jest powrót do niewielkich wzrostów, będących przede wszystkim rezultatem dynamicznych wzrostów w budownictwie przemysłowym i hotelowym, oraz potencjalnie także biurowym.

Wzrosty te w dużej mierze będą jeszcze pochodną dobrych danych o pozwoleniach budowlanych z 2013 r. Natomiast spadkowa liczba pozwoleń budowlanych z 2014 r. w większym stopniu wpłynie na rynek niemieszkaniowy dopiero w 2016 r.

Zobacz też: W 2015 r. wzrost na rynku budownictwa drogowego w Polsce

Co ważne dla firm budowlanych, w 2014 r. widać już było wyraźne efekty wcześniejszych działań naprawczych w branży budowlanej. Wynik finansowy netto firm wykonawczych wyniósł 2,8 mld zł. Jest to wartość na poziomie z 2011 r., który charakteryzował się rekordowymi przerobami, ale już przy niższej rentowności kontraktów. W dalszym ciągu jednak jest to zyskowność znacznie poniżej poziomów z lat 2008-2010.

Pomimo poprawiającej się sytuacji rynkowej, wiele firm wykonawczych nadal znajduje się w trudnym położeniu finansowym i jest w trakcie restrukturyzacji. Coraz liczniejszą grupą są jednak podmioty, dla których rok 2014 był jednym z lepszych w historii oraz takie, które w 2015 r. oczekują znacznej poprawy swojej sytuacji finansowej. Potwierdzają to także dane o portfelach zamówień, które wśród głównych graczy w najgorszym wypadku utrzymują się niezmienionym poziomie.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Źródło: Raport firmy PMR pt. "Sektor budowlany w Polsce I połowa 2015 - prognozy rozwoju na lata 2015-2020"

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.