Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

0,5 mld na termomodernizację budynków ze sprzedaży praw do emisji CO2

Materiały prasowe  |  08.05.2015  |  1

Niemal pół miliarda złotych, uzyskanych ze sprzedaży jednostek przyznanej emisji CO2 (AAU), wspomogło programy termomodernizacyjne Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Efektem tych programów jest zmniejszenie zużycia energii, redukcja emisji CO2 oraz poprawa stanu użytkowania budynków użyteczności publicznej i w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych, takich jak szpitale, urzędy, przedszkola i szkoły.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponował już niemal wszystkie pieniądze przeznaczone na termomodernizację budynków z Systemu Zielonych Inwestycji - GIS.

Przeczytaj: Inwestycje energooszczędne w budynkach użyteczności publicznej

Finansowanie GIS pochodzi z wpływów uzyskanych ze sprzedaży innym państwom jednostek przyznanej emisji CO2 - AAU (ang. Assigned Amount Units, AAU). Umowy w latach 2009-2012 zawierał Minister Środowiska w imieniu Skarbu Państwa RP, a Krajowym Operatorem środków został NFOŚiGW.

Warunki wsparcia inwestycji termomodernizacyjnych zostały ściśle ustalone z partnerami umów. Podstawowym kryterium selekcji, jakie wskazano w umowach sprzedaży AAU, jest efektywność ekologiczna inwestycji, rozumiana jako koszt uzyskania redukcji emisji 1 tony CO2.

W latach 2010-2014 NFOŚiGW sfinansował 296 projektów termomodernizacji budynków użyteczności publicznej za kwotę 480 mln zł. Efektem ekologicznym jest redukcja emisji o 230 tys. ton CO2 rocznie. Inwestycje te  przyczyniły się do osiągnięcia głównego celu polityki energetyczno-klimatycznej, w tym wsparcia efektywności energetycznej.

Zobacz też: Energoszczędność w moim domu - wyniki badania

"System GIS jest oparty na międzynarodowych standardach przygotowania i oceny projektów. Metodyka w projektach NFOŚiGW jest oparta na dokumentacji i procedurach tożsamych, jak przyjęte w realizacji projektów wspólnych wdrożeń (JI) w ramach Protokołu z Kioto, służących redukcji emisji gazów cieplarnianych" - mówi zastępca dyrektora departamentu ochrony klimatu Dariusz Szymczak.

Przyjęta metodyka do rozliczania efektu ekologicznego została ustalona wraz z zagranicznymi partnerami. Od obliczeniowej emisji przed termomodernizacją (tzw. linia bazowa) odejmowana jest rzeczywista redukcja emisji CO2 po termomodernizacji budynku.

Inwestycje zostały zrealizowane w sposób oszczędny, a ich efektem było zmniejszenie ilości zużywanej energii, co w konsekwencji obniżało także koszty eksploatacji budynków.

Do wydania w ramach programu GIS pozostało jeszcze 40 mln zł. Fundusze te są już zarezerwowane na realizację kolejnych inwestycji, wybranych w ramach VI naboru wniosków GIS Cz.1) "Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej".

W latach 2010- 2014 Minister Środowiska zawarł 10 umów sprzedaży jednostek AAU na łączną kwotę 777,6 mln zł. Spośród powyższych umów, w ośmiu umowach kupujący wskazali, że środki pieniężne powinny wspierać inwestycje związane z zarządzaniem energią w budynkach użyteczności publicznej.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

System Zielonych Inwestycji GIS wspiera także inwestycje w energooszczędne oświetlenie uliczne, niskoemisyjny transport miejski, biogazownie rolnicze, elektrociepłownie i ciepłownie na biomasę oraz budowę, rozbudowę i przebudowę sieci elektroenergetycznych.

Przykładowe projekty termomodernizacyjne, zrealizowane w ramach projektów GIS:

Lp.
Nazwa projektu
Beneficjent
1
Termomodernizacja budynku Opery Narodowej i Teatru Narodowego Teatr Wielki - Opera Narodowa
2
Termomodernizacja wraz z zarządzaniem energią w wybranych budynkach w Muzeum Łazienki Królewskie - Podchorążówka, Stara Kordegarda, Kuźnia Muzeum Łazienki Królewskie Zespół Pałacowo-Ogrodowy
3
Termomodernizacja Lubelskiego Centrum Edukacji Zawodowej i Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie Gmina Lublin
4
Termomodernizacja oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Lublinie - etap II Gmina Lublin
5
Termomodernizacja placówek oświatowych w Łomży
Miasto Łomża
6
Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Miasta Brzeg Gmina Miasta Brzeg
7
Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej dot. Teatru Powszechnego, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz PSP nr 3, PSP nr 24 wraz z LO nr VII i PG nr 3 w Radomiu Gmina Miasta Radom

8
Termomodernizacja wraz z OZE wybranych obiektów użyteczności publicznej Diecezji Drohiczyńskiej Diecezja Drohiczyńska
9
Termomodernizacja kompleksu budynków naukowo-dydaktycznych KUL przy ul. Droga Męczenników Majdanka 70 w Lublinie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
10
Termomodernizacja budynku Wydziału Inżynierii Środowiska  Politechniki  Krakowskiej
Termomodernizacja budynku Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki  Krakowskiej
Termomodernizacja budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki  Krakowskiej
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
11
Termomodernizacja budynku Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN zlokalizowanego w Pałacu Chłapowskich w Turwi Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN
12
Termomodernizacja budynków Sanatorium Staś i Zimowit wraz z technologią kotłowni Uzdrowisku Rymanów Uzdrowisko Rymanów S.A.
13
Termomodernizacja budynków SPSK1 PUM w Szczecinie Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. T. Sokołowskiego PUM w Szczecinie
14
Kompleksowa termomodernizacja zakładu dla psychicznie i nerwowo chorych w Sieniawce, Wielospecjalistycznego Szpitala - SPZOZ w Zgorzelcu etap II Wielospecjalistyczny Szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu
15
Rozbudowa ciepłowni biomasowej o obieg oleju termalnego oraz moduł ORC w firmie EcoPowerPlant
EcoPowerPlant Sp. z o.o.
Zakład Produkcyjny Orzeszkowo gm. Kwilcz

Źródło: NFOŚiGW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Wylicz realną stawkę robocizny »


Gdy już myślimy, że mamy wszystko, co niezbędne w programie kosztorysowym, bądź sądzimy (o zgrozo!!!), że "się nie da" czegoś... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.