Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Więcej pozwoleń na budowę i oddanych mieszkań

Więcej pozwoleń na budowę i oddanych mieszkań
Więcej pozwoleń na budowę i oddanych mieszkań
www.freeimages.com

W okresie trzech miesięcy 2015 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła też (wobec dużego wzrostu przed rokiem) liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-marzec 2015 r. oddano do użytkowania 31817 mieszkań, tj. o 10,6% mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., w którym odnotowano spadek o 4,2%.

W tym czasie wydano pozwolenia na budowę 38447 mieszkań, tj. o 13,3% więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 15,5%). Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 31809, tj. o 1,3% (wobec wzrostu przed rokiem o 49,4%).

Przeczytaj: Więcej pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji

Największy udział (61,7%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-marzec 2015 r. oddali do użytkowania 19634 mieszkania, tj. o 3,8% mniej niż przed rokiem.

W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. odnotowano wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę - do 17614 mieszkań, tj. o 15,3% (wobec spadku przed rokiem o 3,7%). Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 14887 mieszkań, tj. o 6,2% (w ubiegłym roku wzrost o 37,4%).

Deweloperzy w okresie trzech miesięcy 2015 r. oddali 11383 mieszkania (co stanowiło 35,8% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 13,9% mniej niż w analogicznym okresie 2014 r, kiedy notowano spadek o 7,4%.

Zobacz: Rynek chemii budowlanej 2015

Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 20225 mieszkań, tj. o 13,3% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 48,3%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 16397 mieszkań, tj. o 7,8% (wobec wzrostu przed rokiem o 62,6%).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie trzech miesięcy 2015 r. oddały do użytkowania 202 mieszkania wobec 1012 mieszkań przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 197 wobec 250 pozwoleń wydanych przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 295 wobec 235 mieszkań rozpoczętych przed rokiem.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe) oddali do użytkowania w ciągu trzech miesięcy 2015 r. łącznie 598 mieszkań wobec 951 mieszkań przed rokiem, z tego w budownictwie komunalnym 373 mieszkania wobec 316 przed rokiem, w zakładowym 165 mieszkań wobec 157 przed rokiem, a w społecznym czynszowym - 60 mieszkań wobec 478 w analogicznym okresie 2014 roku.

W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia i których budowę rozpoczęto spadła odpowiednio - do 411, wobec 561 przed rokiem i do 230, wobec 913 w roku poprzednim.

W okresie styczeń-marzec 2015 r. spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w województwie dolnośląskim - o 35,7%, opolskim - o 26,1% i kujawsko-pomorskim - o 22,3%. Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w podkarpackim - o 39,0%, pomorskim - o 26,5% i lubelskim - o 16,8%.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie" według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r. Rok wydania: 2014, wydanie dziesiąte uaktualnione i rozszerzone, ilość stron: 562 + 20, ISBN: 978-83-89234-74-2, format: B5, oprawa: miękka
SPRAWDŹ CENĘ »
PRZEJDŹ
DO KSIĘGARNI »

Najwięcej mieszkań oddano w województwie mazowieckim - 6386, tj. o 7,8% mniej niż przed rokiem i małopolskim - 3799, tj. o 16,3% mniej. W okresie trzech miesięcy 2015 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w zachodniopomorskim - o 52,1, śląskim - o 45,3% i dolnośląskim - o 34,8%.

Spadek liczby wydanych pozwoleń odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w województwie lubuskim - o 36,7%, opolskim - o 24,2% i podkarpackim - o 16,3% a w województwie pomorskim liczba wydanych pozwoleń utrzymała się na tym samym poziomie co przed rokiem. Najwięcej pozwoleń wydano w województwie mazowieckim - 8746 mieszkań, tj. o 21,8% więcej niż przed rokiem.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-marzec 2015 r. odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w mazowieckim - o 41,1%, podlaskim - o 35,6% i świętokrzyskim - o 32,4%. Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto odnotowano w sześciu województwach, w tym największy: w pomorskim - o 76,5%, zachodniopomorskim - o 26,0% i dolnośląskim - o 23,5%.

Źródło: GUS

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Chemia budowlana - porady ekspertów »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
4/2020

Aktualny numer:

Izolacje 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Co wpływa na trwałość i niezawodność ETICS?
  • - Balkony – projektowanie numeryczne złączy z uwzględnieniem wymagań cieplno-wilgotnościowych od 1 stycznia 2021 roku
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.