Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Umiarkowane nastroje w branży ociepleń

Materiały prasowe  |  16.12.2014
Umiarkowane nastroje w branży ociepleń
Umiarkowane nastroje w branży ociepleń
SSO

Znamy juz wyniki VII fali badania TNS Polska "Rynek ociepleń ścian zewnętrznych w Polsce”. Wśród producentów systemów ociepleń obserwuje się polepszenie nastrojów związanych z obecną sytuacją w branży budowlanej w Polsce. Wysoki jest wskaźnik koniunktury dla budownictwa, nieco słabiej wypada branża ociepleń.

Wskaźnik obecnej koniunktury dla budownictwa wynosi +50 proc. i jest najwyższy od początku realizowanego pomiaru, czyli od października 2011 roku. Koniunkturę dla branży ociepleń ankietowani oceniają na -13 proc.

Perspektywy długoterminowe zarówno dla budownictwa, jak i branży ociepleń, są optymistyczne, chociaż mniej niż w poprzedniej fali badania przeprowadzonej na początku br. Projekt badawczy TNS Polska odbywa się pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).

Przeczytaj: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

Analitycy TNS Polska zwracają uwagę, że kilka minionych lat charakteryzowało się stagnacją na rynku budowlanym, zatem poprawa nastrojów w budownictwie może świadczyć o zakończeniu tego okresu. Ożywienie w branży budowlanej potwierdzają najnowsze dane z GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego.

W okresie dziesięciu miesięcy 2014 roku wydano pozwolenia na budowę 133 622 mieszkań, tj. o 14,2 proc. więcej niż w taki samym okresie 2013 roku (kiedy notowano spadek o 17,2 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 129 020, tj. o 15,6 proc., wobec spadku przed rokiem o 12,1 proc.

Na wzrost zadowolenia z sytuacji w branży budowlanej wpłynął zapewne zastrzyk nowych środków unijnych na lata 2014-2020. Z przeprowadzonych badań wynika jednak, że producenci wciąż czekają na program państwa, który na stałe pobudzi budownictwo, szczególnie mieszkaniowe – podkreśla Małgorzata Otworowska-Kubiak z TNS Polska.

Połowa ankietowanych producentów systemów ETICS oceniła obecną sytuację w branży budowlanej w Polsce jako lepszą niż przed rokiem. Według pozostałych 50 proc. badanych kondycja budownictwa pozostała na tym samym poziomie co 12 miesięcy temu. To najlepsze oceny stanu branży zebrane w siedmiu dotychczasowych falach badania TNS Polska.

Kolejne 12 miesięcy według producentów przyniesie dalszą poprawę sytuacji w branży budowlanej. Nieznaczne polepszenie prognozuje 63 proc. uczestników badania, znaczący postęp - 13 proc. Zdaniem pozostałych sytuacja w ciągu roku nie zmieni się lub nieco się pogorszy (po 13 proc. odpowiedzi).

Zobacz też: Atlas podsumowuje 25 lat zmian w polskim budownictwie

Producenci nieco mniej optymistycznie niż w poprzednich pomiarach patrzą w bardziej odległą przyszłość - tylko 63 proc. prognozuje poprawę w branży budowlanej za 24 miesiące. Na początku tego roku, w poprzedniej fali pomiaru, opinię taką wyraziło 100 proc. badanych. Obecnie 25 proc. pytanych uważa, że stan budownictwa za dwa lata będzie taki jak dziś, zaś 13 proc. jest zdania, że się on pogorszy.

Obecna sytuacja w branży ociepleń ścian zewnętrznych przez większość badanych producentów systemów ociepleń (88 proc.) oceniana jest jako taka sama jak przed rokiem. 13 proc. ankietowanych uważa, że stan branży zmienił się w tym czasie na gorsze.

Producenci ociepleń z optymizmem patrzą w najbliższą przyszłość - wskaźnik koniunktury dla branży na koniec 2015 r. wynosi +50 proc. Niemal dwie trzecie badanych uważa, że kondycja sektora ociepleń ścian zewnętrznych za 12 miesięcy będzie trochę lub dużo lepsza niż teraz. Jedna czwarta ankietowanych producentów jest zdania, że sytuacja branży w ciągu roku pozostanie bez zmian, a 13 proc. prognozuje niewielki regres.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Nieco gorsze są przewidywania w perspektywie 24 miesięcy. Połowa badanych ocenia, że stan branży wówczas polepszy się, 38 proc. prognozuje brak zmian, natomiast 13 proc. sugeruje pogorszenie.

Większa ostrożność w prognozowaniu kondycji branży w perspektywie długoterminowej może wynikać z braku jednoznacznych wniosków, w jaki sposób zwiększone wymogi unijne względem obowiązujących w branży ociepleń norm przełożą się na wymagania technologiczne wobec produkowanych materiałów.

Optymizmem nie napawa również brak jasnych i zrozumiałych programów wsparcia termoizolacji, które efektywnie wspomagałyby rozwój branży w perspektywie długofalowej. Biorąc ponadto pod uwagę ograniczenia finansowe inwestorów, jak również ich ciągle niewystarczającą świadomość w zakresie stosowania systemów ociepleń, przed producentami stoi szereg wyzwań - tłumaczy Julita Brychcy-Ratajczak z TNS Polska.

Zdaniem Jacka Michalaka, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, kończący się rok był pomyślny dla branży, zwłaszcza w porównaniu z rokiem 2013.

Producenci systemów ociepleń w większości mogą być zadowoleni z tegorocznych wyników, osiągniętych przecież w warunkach niezwykle konkurencyjnego rynku. W żadnym kraju Europy nie działa w tym sektorze tyle lokalnych i międzynarodowych firm co w Polsce.

Sytuacja taka z jednej strony wpływa korzystnie na dostępną dla konsumentów ofertę, z drugiej jednak wymaga od producentów dodatkowego zaangażowania w budowanie rynkowej pozycji. W tym świetle wyniki badania TNS Polska wydają się dobrze odzwierciadlać nastroje w naszej branży - podsumowuje prezes SSO.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie" według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r. Rok wydania: 2014, wydanie dziesiąte uaktualnione i rozszerzone, ilość stron: 562 + 20, ISBN: 978-83-89234-74-2, format: B5, oprawa: miękka
SPRAWDŹ CENĘ »
PRZEJDŹ
DO KSIĘGARNI »

Producenci systemów ociepleń w Polsce. W VII fali wzięli udział menedżerowie firm, które pod względem sprzedaży stanowią około 48,2-56,9 proc. rynku ETICS, w zależności od rozpatrywanego typu kategorii, dotyczącej ociepleń ścian zewnętrznych budynków (kleje/ zaprawy klejące, tynki zewnętrzne – suche i mokre, farby elewacyjne).

Metodologia badań koniunktury, prowadzonych z wykorzystaniem testu koniunktury, polegała na zebraniu opinii badanych producentów na temat bieżącej i przyszłej sytuacji w branży budowlanej i w branży ociepleń.

Warto zobaczyć: Rockwool: jesteśmy gotowi spełniać nowe wymagania cieplne

Wskaźnik koniunktury jest w tym przypadku wyliczany jako różnica między procentowym udziałem pozytywnych ocen sytuacji w branży (odpowiedzi: "dużo lepsza” i "trochę lepsza”) a procentowym udziałem ocen negatywnych ("dużo gorsza” i "trochę gorsza”), co tworzy tzw. saldo odpowiedzi na dane pytanie.

Oznacza to, że saldo odpowiedzi nie uwzględnia środkowego z dopuszczalnych wariantów odpowiedzi tzw. wariantu neutralnego (odpowiedź "taka sama”). Wskaźnik koniunktury może się wahać od -100 do +100. Wartość dodatnia mówi, że jest więcej odpowiedzi pozytywnych niż negatywnych, natomiast wartość ujemna - na odwrót. 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.