Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nowy środek zmniejszający palność w produktach izolacyjnych BASF

Materiały prasowe  |  01.12.2014

Jako jeden z pierwszym europejskich producentów BASF zaczął stosować nowy środek zmniejszający palność we wszystkich swoich polistyrenowych produktach izolacyjnych przeznaczonych na rynek europejski.

Operacja przechodzenia na nowy dodatek została zrealizowana na dziewięć miesięcy przed terminem wyznaczonym w rozporządzeniu UE REACH dotyczącym substancji chemicznych.

Zarówno produkty z polistyrenu ekspandowanego (EPS), czyli Styropor® i Neopor®, jak i Styrodur®, czyli polistyren ekstradowany (XPS), będą produkowane w Europie z wykorzystaniem polimerowego środka zmniejszającego palność (PolyFR), który ma znacznie lepszy profil środowiskowy w porównaniu z używanym wcześniej heksabromocyklododekanem (HBCD).

Przeczytaj: Ocieplanie przegród zewnętrznych celulozą w świetle nowych wymagań cieplnych

"Przechodząc na PolyFR możemy zagwarantować dostarczanie efektywnych ekologicznie produktów do izolacji termicznej na potrzeby przyszłych inwestycji budowlanych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Efektywność energetyczna w budownictwie użytkowym i mieszkalnym jest obecnie większym wyzwaniem dla całego łańcucha wartości niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeżeli chodzi o Styropor i Neopor, naszym zadaniem jako producenta surowca jest zaopatrywanie naszych odbiorców, czyli producentów materiałów izolacyjnych, w materiał o wysokiej jakości i optymalnych właściwościach” - mówi Giorgio Greening z globalnej jednostki biznesowej ds. pianek polistyrenowych.

Firma BASF zrealizowała procedurę przechodzenia na nowy uniepalniacz we współpracy ze swoimi klientami. W przypadku większości oferty produktów opartych na EPS BASF przeszedł na nowy środek już w marcu bieżącego roku i zaopatruje w nie odbiorców z całej Europy.

Niedawno kolejny producent poinformował o uruchomieniu nowej linii produkcyjnej polimerowego uniepalniacza, co umożliwi zaspokojenie globalnego popytu na PolyFR.

Zobacz też: Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Jednostką Oceny Technicznej


Terminarz IZOLACJE 2015
Format: B5
Liczba stron: 290

SPRAWDŹ CENĘ »

PolyFR, podobnie jak wcześniej stosowane środki, umożliwia produkcję materiałów izolacyjnych spełniających rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe odnoszące się do produktów budowlanych. W przyszłości nowy opóźniacz palenia pozwoli na produkcję materiałów izolacyjnych spełniających wymagania klasy B1 według norm niemieckich („schwerentflammbar” - materiał trudno zapalny) oraz klasy E według norm europejskich.

HBCD został uznany za "trwałe zanieczyszczenie organiczne” w ramach Programu Środowiskowego ONZ oraz za "substancję bardzo wysokiego ryzyka” według rozporządzenia REACH. W związku z powyższym z dniem 21 sierpnia 2015 r. stosowanie HBCD w UE jako środka zmniejszającego palność będzie zabronione. Zamiast niego można będzie stosować nieszkodliwy PolyFR. Jest to efekt kilkuletnich testów i badań wspieranych przez BASF.

Mimo że samo stosowanie HBCD jako środka zmniejszającego palność jest zakazane, to zawierające go materiały izolacyjne nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska ani w czasie ich eksploatacji, ani w trakcie demontażu i utylizacji z odzyskiem energii. Wynika to z faktu, że uniepalniacz jest wbudowany w macierz polimerową.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót wyd.2
Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania 2014z dodatkiem Efektywność energetyczna w budownictwie Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce. Wyd. II rozszerzone
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.