Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nowy środek zmniejszający palność w produktach izolacyjnych BASF

Materiały prasowe  |  01.12.2014

Jako jeden z pierwszym europejskich producentów BASF zaczął stosować nowy środek zmniejszający palność we wszystkich swoich polistyrenowych produktach izolacyjnych przeznaczonych na rynek europejski.

Operacja przechodzenia na nowy dodatek została zrealizowana na dziewięć miesięcy przed terminem wyznaczonym w rozporządzeniu UE REACH dotyczącym substancji chemicznych.

Zarówno produkty z polistyrenu ekspandowanego (EPS), czyli Styropor® i Neopor®, jak i Styrodur®, czyli polistyren ekstradowany (XPS), będą produkowane w Europie z wykorzystaniem polimerowego środka zmniejszającego palność (PolyFR), który ma znacznie lepszy profil środowiskowy w porównaniu z używanym wcześniej heksabromocyklododekanem (HBCD).

Przeczytaj: Ocieplanie przegród zewnętrznych celulozą w świetle nowych wymagań cieplnych

"Przechodząc na PolyFR możemy zagwarantować dostarczanie efektywnych ekologicznie produktów do izolacji termicznej na potrzeby przyszłych inwestycji budowlanych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Efektywność energetyczna w budownictwie użytkowym i mieszkalnym jest obecnie większym wyzwaniem dla całego łańcucha wartości niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeżeli chodzi o Styropor i Neopor, naszym zadaniem jako producenta surowca jest zaopatrywanie naszych odbiorców, czyli producentów materiałów izolacyjnych, w materiał o wysokiej jakości i optymalnych właściwościach” - mówi Giorgio Greening z globalnej jednostki biznesowej ds. pianek polistyrenowych.

Firma BASF zrealizowała procedurę przechodzenia na nowy uniepalniacz we współpracy ze swoimi klientami. W przypadku większości oferty produktów opartych na EPS BASF przeszedł na nowy środek już w marcu bieżącego roku i zaopatruje w nie odbiorców z całej Europy.

Niedawno kolejny producent poinformował o uruchomieniu nowej linii produkcyjnej polimerowego uniepalniacza, co umożliwi zaspokojenie globalnego popytu na PolyFR.

Zobacz też: Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Jednostką Oceny Technicznej


Terminarz IZOLACJE 2015
Format: B5
Liczba stron: 290

SPRAWDŹ CENĘ »

PolyFR, podobnie jak wcześniej stosowane środki, umożliwia produkcję materiałów izolacyjnych spełniających rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe odnoszące się do produktów budowlanych. W przyszłości nowy opóźniacz palenia pozwoli na produkcję materiałów izolacyjnych spełniających wymagania klasy B1 według norm niemieckich („schwerentflammbar” - materiał trudno zapalny) oraz klasy E według norm europejskich.

HBCD został uznany za "trwałe zanieczyszczenie organiczne” w ramach Programu Środowiskowego ONZ oraz za "substancję bardzo wysokiego ryzyka” według rozporządzenia REACH. W związku z powyższym z dniem 21 sierpnia 2015 r. stosowanie HBCD w UE jako środka zmniejszającego palność będzie zabronione. Zamiast niego można będzie stosować nieszkodliwy PolyFR. Jest to efekt kilkuletnich testów i badań wspieranych przez BASF.

Mimo że samo stosowanie HBCD jako środka zmniejszającego palność jest zakazane, to zawierające go materiały izolacyjne nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska ani w czasie ich eksploatacji, ani w trakcie demontażu i utylizacji z odzyskiem energii. Wynika to z faktu, że uniepalniacz jest wbudowany w macierz polimerową.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót wyd.2
Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania 2014z dodatkiem Efektywność energetyczna w budownictwie Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce. Wyd. II rozszerzone
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.