Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

O bezpieczeństwie ruchu drogowego podczas Targów Infrastruktura 2014

O bezpieczeństwie w ruchu drogowym podczas Targów Infrastruktura 2014
O bezpieczeństwie w ruchu drogowym podczas Targów Infrastruktura 2014

Zakończyły się XII Targi Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem Infrastruktura 2014. W dniach 22-23 października w warszawskim Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przedstawiciele sektora publicznego i prywatnego rozmawiali o rozwoju infrastruktury oraz o bezpieczeństwie ruchu drogowego w Polsce.

W uroczystym otwarciu Targów Infrastruktura uczestniczyli przedstawiciele instytucji i urzędów państwowych, w tym m.in. Sejmu, Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury oraz Ministerstwa Gospodarki. Wśród obecnych gości byli również reprezentanci władz samorządowych, organizacji branżowych oraz środowiska biznesowego.

Organizatorzy dostosowują formułę targów do oczekiwań i potrzeb branży infrastrukturalnej. Nowością tegorocznej edycji było umożliwienie spotkań B2B podczas workshopu.

Zbigniew Rynasiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, podkreślił jak ważna jest dyskusja stron uczestniczących w inwestycjach infrastrukturalnych.

Przeczytaj: Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

"Z jednej strony oczekuje się od nas wizji rozwoju infrastruktury w Polsce, z drugiej otwarcia w kwestiach związanych z procesem inwestycyjnym. Targi „Infrastruktura” są miejscem, w którym rozmawiamy z przedstawicielami branży i toczy się tutaj żywa dyskusja" – powiedział Minister.

Z kolei Ewa Tomala-Borucka, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, wskazała, że GDDKiA w nowej perspektywie finansowej czerpie z doświadczeń ostatnich siedmiu lat.

"Postanowiliśmy podejść do przyszłych kontraktów z nowym spojrzeniem. Przeanalizowaliśmy problemy i wyłuskaliśmy dobre praktyki, które udało się wprowadzić przy zrealizowanych zadaniach. Do nowych kontraktów wprowadziliśmy więc szereg zapisów, które naszym zdaniem pozwolą na usprawnienie procesu realizacji w nowej perspektywie. Przed nami kolejna wielka szansa do wykorzystania" - podsumowała.

Uroczystego otwarcia targów i przecięcia wstęgi dokonali: Zbigniew Rynasiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Stanisław Żmijan - przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury; Jerzy Polaczek - poseł na Sejm RP, Komisja Infrastruktury; Ewa Tomala-Borucka - p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad; Jacek Wojciechowicz - zastępca prezydenta m.st. Warszawy; Krzysztof Dyl - prezes Urzędu Transportu Kolejowego, a także tegoroczni partnerzy targów: Dariusz Blocher - prezes Budimex S.A.; Wojciech Trojanowski - Członek Zarządu STRABAG Sp. z o.o.; Alfred Watzl - członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.; Ryszard Kaptur - Prezes Zarządu Polbud Pomorze Sp. z o.o.; Ryszard Głowacz - Członek Zarządu Archaios Sp. z o.o.; Wojciech Ławniczak - Prezes Zarządu ZBM Inwestor Zastępczy S.A. oraz Wojciech Szwejkowski - Członek Zarządu Bilfinger Infrastructure S.A.

Drogownictwo i kolejnictwo

Wśród wystawców targów znaleźli się m.in. generalni wykonawcy, inwestorzy zastępczy, dostawcy materiałów, firmy geotechniczne oraz przedsiębiorstwa zajmujące się znakowaniem dróg.

Ważnym wydarzeniem dla drogowców, które zgromadziło wielu słuchaczy, była dwudniowa konferencja Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pt. Czas na zmiany. Pierwsza część pt. Nowe standardy w drogownictwie była współorganizowana oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Zobacz też: Zabezpieczanie spękań i dylatacji w technologii zalew drogowych na gorąco

Jak powiedział Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA, jest ważne, aby kontynuować dialog z branżą.

"Efektem spotkań ze stronami procesu inwestycyjnego jest wspólne wypracowanie dokumentów, takich jak np. PFU. W czasie konferencji chcieliśmy też pokazać w jaki sposób działamy i jak z nami najskuteczniej współpracować. Celem naszej pracy jest wspólne osiągnięcie efektu, jakim jest rozwój infrastruktury" – dodał.

Drugiego dnia targów odbyła się konferencja pt. Przemiany w kolejnictwie. Eksperci z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz PKP PLK S.A. opowiadali o kierunkach zmian systemowych polskiego transportu kolejowego, Krajowym Programie Kolejowym, nowym modelu usług utrzymaniowych, ocenie jakości realizowanych prac projektowych, budowlanych i warunkach kontraktu, jak również nadzorze nad realizacją inwestycji i przygotowaniu projektów PFU.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium poświęcone ostatniej nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Wśród słuchaczy byli m.in. przedstawiciele wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia.

Najwięcej uwagi wymagały zmiany dotyczące przesłanek i sposobu wyjaśniania rażąco niskiej ceny, a następnie kwestie związane z nowymi podstawami zatrzymania wadium wykonawcy. Uwagę słuchaczy zwróciły także nowe zasady ustalania kryteriów oceny ofert, zgodnie z którymi co do zasady cena nie będzie mogła stanowić jedynego kryterium.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Dużo miejsca poświęcono także zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. W hali wystawienniczej znajdował się symulator dachowania, można było też przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy.

Zainteresowaniem cieszyły się symulatory jazdy GOS Akademii Bezpiecznej Jazdy.

"Kluczowe jest, aby kierowcy nie tylko doskonalili swoje umiejętności jazdy w rozumieniu szybkich manewrów, skrętów czy refleksu, ale także by budowali własny system bezpieczeństwa na drodze i potrafili przewidywać zdarzenia. Korzystając z tego rodzaju urządzeń kierowca nie musi wyobrażać sobie danych sytuacji, gdyż po prostu ich doświadcza. Pracując na symulatorach jesteśmy w stanie sprawdzić styl jazdy danego kierowcy, wyłapać popełniane błędy, skorygować je lub wyeliminować. Taka analiza jest bezcenna i daje możliwość zmiany złych nawyków podczas kierowania pojazdem" - przekonywał Krzysztof Gos, właściciel firmy.

Jak wyjaśnił dr inż. Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, celem obecności Inspektoratu na targach była edukacja uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach, a także zaprezentowanie sprzętu, jakim dysponuje GITD.

"Dbamy o to, aby na drogach było bezpieczniej, a infrastruktura drogowa, której w ostatnich latach sporo przybyło, nie była dewastowana przez nieodpowiednie użytkowanie, np. przez przeciążone pojazdy. Nasza działalność przyczynia się również do podnoszenia jakości świadczonych usług transportowych" - powiedział.

Dodał również, że na targach pojawia się wiele zapytań od wykonawców, np. odnośnie tonażu i kwestii związanych z transportem drogowym, co potwierdza, że targi to właściwe miejsce do wymiany doświadczeń.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Tematykę bezpieczeństwa poruszała także konferencja Drogi i szlaki rowerowe - nowe możliwości przygotowana przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Prof. Barbara Rymsza, przewodnicząca Rady Naukowej IBDiM, mówiła o budowaniu dróg na terenach pozamiejskich.

Zorganizowanie tej konferencji podczas Targów Infrastruktura zapoczątkowało szerszą dysuksję na temat budowy sieci dróg na potrzeby rowerzystów oraz pozwoliło wyeksponować aspekt bezpieczeństwa drogowego. Budowanie dróg na potrzeby rowerzystów to również propozycja dla drogowców i dostawców materiałów, którzy uczestniczą w procesie inwestycyjnym w obszarze infrastruktury komunikacyjnej

Targi odbyły się pod Patronatem Honorowym: Stanisława Żmijana - przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury, Marii Wasiak - Minister Infrastruktury i Rozwoju oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz - Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Targom patronowały również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Główny Inspektorat Transportu Drogowego oraz Urząd Transportu Kolejowego.

Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót wyd.2
Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania 2014z dodatkiem Efektywność energetyczna w budownictwie Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce. Wyd. II rozszerzone
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.