Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

O bezpieczeństwie ruchu drogowego podczas Targów Infrastruktura 2014

O bezpieczeństwie w ruchu drogowym podczas Targów Infrastruktura 2014
O bezpieczeństwie w ruchu drogowym podczas Targów Infrastruktura 2014

Zakończyły się XII Targi Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem Infrastruktura 2014. W dniach 22-23 października w warszawskim Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przedstawiciele sektora publicznego i prywatnego rozmawiali o rozwoju infrastruktury oraz o bezpieczeństwie ruchu drogowego w Polsce.

W uroczystym otwarciu Targów Infrastruktura uczestniczyli przedstawiciele instytucji i urzędów państwowych, w tym m.in. Sejmu, Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury oraz Ministerstwa Gospodarki. Wśród obecnych gości byli również reprezentanci władz samorządowych, organizacji branżowych oraz środowiska biznesowego.

Organizatorzy dostosowują formułę targów do oczekiwań i potrzeb branży infrastrukturalnej. Nowością tegorocznej edycji było umożliwienie spotkań B2B podczas workshopu.

Zbigniew Rynasiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, podkreślił jak ważna jest dyskusja stron uczestniczących w inwestycjach infrastrukturalnych.

Przeczytaj: Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

"Z jednej strony oczekuje się od nas wizji rozwoju infrastruktury w Polsce, z drugiej otwarcia w kwestiach związanych z procesem inwestycyjnym. Targi „Infrastruktura” są miejscem, w którym rozmawiamy z przedstawicielami branży i toczy się tutaj żywa dyskusja" – powiedział Minister.

Z kolei Ewa Tomala-Borucka, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, wskazała, że GDDKiA w nowej perspektywie finansowej czerpie z doświadczeń ostatnich siedmiu lat.

"Postanowiliśmy podejść do przyszłych kontraktów z nowym spojrzeniem. Przeanalizowaliśmy problemy i wyłuskaliśmy dobre praktyki, które udało się wprowadzić przy zrealizowanych zadaniach. Do nowych kontraktów wprowadziliśmy więc szereg zapisów, które naszym zdaniem pozwolą na usprawnienie procesu realizacji w nowej perspektywie. Przed nami kolejna wielka szansa do wykorzystania" - podsumowała.

Uroczystego otwarcia targów i przecięcia wstęgi dokonali: Zbigniew Rynasiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Stanisław Żmijan - przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury; Jerzy Polaczek - poseł na Sejm RP, Komisja Infrastruktury; Ewa Tomala-Borucka - p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad; Jacek Wojciechowicz - zastępca prezydenta m.st. Warszawy; Krzysztof Dyl - prezes Urzędu Transportu Kolejowego, a także tegoroczni partnerzy targów: Dariusz Blocher - prezes Budimex S.A.; Wojciech Trojanowski - Członek Zarządu STRABAG Sp. z o.o.; Alfred Watzl - członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.; Ryszard Kaptur - Prezes Zarządu Polbud Pomorze Sp. z o.o.; Ryszard Głowacz - Członek Zarządu Archaios Sp. z o.o.; Wojciech Ławniczak - Prezes Zarządu ZBM Inwestor Zastępczy S.A. oraz Wojciech Szwejkowski - Członek Zarządu Bilfinger Infrastructure S.A.

Drogownictwo i kolejnictwo

Wśród wystawców targów znaleźli się m.in. generalni wykonawcy, inwestorzy zastępczy, dostawcy materiałów, firmy geotechniczne oraz przedsiębiorstwa zajmujące się znakowaniem dróg.

Ważnym wydarzeniem dla drogowców, które zgromadziło wielu słuchaczy, była dwudniowa konferencja Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pt. Czas na zmiany. Pierwsza część pt. Nowe standardy w drogownictwie była współorganizowana oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Zobacz też: Zabezpieczanie spękań i dylatacji w technologii zalew drogowych na gorąco

Jak powiedział Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA, jest ważne, aby kontynuować dialog z branżą.

"Efektem spotkań ze stronami procesu inwestycyjnego jest wspólne wypracowanie dokumentów, takich jak np. PFU. W czasie konferencji chcieliśmy też pokazać w jaki sposób działamy i jak z nami najskuteczniej współpracować. Celem naszej pracy jest wspólne osiągnięcie efektu, jakim jest rozwój infrastruktury" – dodał.

Drugiego dnia targów odbyła się konferencja pt. Przemiany w kolejnictwie. Eksperci z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz PKP PLK S.A. opowiadali o kierunkach zmian systemowych polskiego transportu kolejowego, Krajowym Programie Kolejowym, nowym modelu usług utrzymaniowych, ocenie jakości realizowanych prac projektowych, budowlanych i warunkach kontraktu, jak również nadzorze nad realizacją inwestycji i przygotowaniu projektów PFU.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium poświęcone ostatniej nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Wśród słuchaczy byli m.in. przedstawiciele wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia.

Najwięcej uwagi wymagały zmiany dotyczące przesłanek i sposobu wyjaśniania rażąco niskiej ceny, a następnie kwestie związane z nowymi podstawami zatrzymania wadium wykonawcy. Uwagę słuchaczy zwróciły także nowe zasady ustalania kryteriów oceny ofert, zgodnie z którymi co do zasady cena nie będzie mogła stanowić jedynego kryterium.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Dużo miejsca poświęcono także zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. W hali wystawienniczej znajdował się symulator dachowania, można było też przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy.

Zainteresowaniem cieszyły się symulatory jazdy GOS Akademii Bezpiecznej Jazdy.

"Kluczowe jest, aby kierowcy nie tylko doskonalili swoje umiejętności jazdy w rozumieniu szybkich manewrów, skrętów czy refleksu, ale także by budowali własny system bezpieczeństwa na drodze i potrafili przewidywać zdarzenia. Korzystając z tego rodzaju urządzeń kierowca nie musi wyobrażać sobie danych sytuacji, gdyż po prostu ich doświadcza. Pracując na symulatorach jesteśmy w stanie sprawdzić styl jazdy danego kierowcy, wyłapać popełniane błędy, skorygować je lub wyeliminować. Taka analiza jest bezcenna i daje możliwość zmiany złych nawyków podczas kierowania pojazdem" - przekonywał Krzysztof Gos, właściciel firmy.

Jak wyjaśnił dr inż. Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, celem obecności Inspektoratu na targach była edukacja uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach, a także zaprezentowanie sprzętu, jakim dysponuje GITD.

"Dbamy o to, aby na drogach było bezpieczniej, a infrastruktura drogowa, której w ostatnich latach sporo przybyło, nie była dewastowana przez nieodpowiednie użytkowanie, np. przez przeciążone pojazdy. Nasza działalność przyczynia się również do podnoszenia jakości świadczonych usług transportowych" - powiedział.

Dodał również, że na targach pojawia się wiele zapytań od wykonawców, np. odnośnie tonażu i kwestii związanych z transportem drogowym, co potwierdza, że targi to właściwe miejsce do wymiany doświadczeń.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Tematykę bezpieczeństwa poruszała także konferencja Drogi i szlaki rowerowe - nowe możliwości przygotowana przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Prof. Barbara Rymsza, przewodnicząca Rady Naukowej IBDiM, mówiła o budowaniu dróg na terenach pozamiejskich.

Zorganizowanie tej konferencji podczas Targów Infrastruktura zapoczątkowało szerszą dysuksję na temat budowy sieci dróg na potrzeby rowerzystów oraz pozwoliło wyeksponować aspekt bezpieczeństwa drogowego. Budowanie dróg na potrzeby rowerzystów to również propozycja dla drogowców i dostawców materiałów, którzy uczestniczą w procesie inwestycyjnym w obszarze infrastruktury komunikacyjnej

Targi odbyły się pod Patronatem Honorowym: Stanisława Żmijana - przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury, Marii Wasiak - Minister Infrastruktury i Rozwoju oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz - Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Targom patronowały również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Główny Inspektorat Transportu Drogowego oraz Urząd Transportu Kolejowego.

Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót wyd.2
Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania 2014z dodatkiem Efektywność energetyczna w budownictwie Hydroizolacje w budownictwie. Wybrane zagadnienia w praktyce. Wyd. II rozszerzone
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.