Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce

Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce
Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce

Z raportu firmy badawczej PMR „Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce 2014 - prognozy rozwoju na lata 2014-2019” wynika, że rok 2014 zakończy się symbolicznym wzrostem, w granicach 3%.

Rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, że segment materiałów termoizolacyjnych to jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów rynku materiałów budowlanych. Z uwagi na intensywną promocję budowy domów energooszczędnych oraz zachęcanie do termomodernizacji istniejących budynków, w najbliższych latach dla rynku termoizolacji nie jest oczekiwane znaczące spowolnienie.

Według raportu firmy badawczej PMR „Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce 2014 – prognozy rozwoju na lata 2014-2019”, wartość krajowego rynku materiałów termoizolacyjnych, skalkulowana jako produkcja krajowa powiększona o import oraz zredukowana o eksport, w 2013 r. wyniosła 4,5 mld zł.

Przeczytaj: Ściany zewnętrzne – kryteria wyboru rozwiązań materiałowych

Główny wpływ na ten prognozowany wzrost będzie miał sektor niemieszkaniowy, a zwłaszcza rosnąca liczba zadań inwestycyjnych w specjalnych strefach ekonomicznych.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Budownictwo niemieszkaniowe w najbliższych latach może doświadczyć zmian w strukturze inwestycji – mniej będzie przedsięwzięć typu greenfield, zaś więcej obiektów może być poddawanych gruntownym remontom i modernizacjom, w tym także termomodernizacjom.

Głównym czynnikiem wpływającym na opłacalność obiektów komercyjnych czy zakładów produkcyjnych są koszty związane z utrzymaniem obiektu. Wprowadzanie nowszych energooszczędnych rozwiązań stanowi zatem istotne wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć inwestorzy.

W obrębie budownictwa mieszkaniowego analitycy PMR w 2014 r. oczekują wzrostu produkcji budowlanej, lecz będzie to wzrost jedynie symboliczny, ponieważ na wynikach będą ciążyć spadki w zakresie inwestycji rozpoczętych w 2013 r.

Od 2015 r. produkcja budowlana z tytułu budownictwa mieszkaniowego zacznie rosnąć bardziej dynamicznie, co wiąże się z wysoką obecnie aktywnością firm deweloperskich.

Pozytywnie na rynek termoizolacji, zwłaszcza technicznych, wpłyną rozkręcające się inwestycje przemysłu ciężkiego. Rynek ten w 2014 r. osiągnie dwucyfrowe wzrosty, głównie za sprawą realizacji oczekiwanych od lat dużych projektów energetycznych. Zakończenie realizacji większości inwestycji jest planowane na lata 2017-2018, co oznacza wysokie zapotrzebowanie na materiały termoizolacyjne ze strony budownictwa energetycznego przez najbliższych kilka lat.

Według analityków PMR, największy udział w wartości rynku termoizolacji mają materiały ze styropianu EPS (44%) oraz wełny mineralnej (37,6%). Mniej popularną metodą termoizolacji jest wykorzystywanie w tym celu produktów piankowych oraz styropianu XPS.

Zobacz też: Projektowanie izolacji cieplnych od wewnątrz

Popyt na materiały termoizolacyjne dzieli się na zapotrzebowanie na izolacje ogólnobudowlane, które w 2013 roku wśród wiodących firm sektora termoizolacji stanowiły 84% przychodów ze sprzedaży oraz izolacje techniczne, stanowiące 16%. Podmioty działające w sektorze termoizolacji specjalizują się przeważnie tylko w jednym rodzaju izolacji. Firmy, które oferują zarówno izolacje ogólnobudowlane, jak i techniczne stanowią mniej niż jedną trzecią zbiorowości.

Źródło: Raport firmy PMR “Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce 2014 – prognozy rozwoju na lata 2014-2019”.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.