Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce

Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce
Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce

Z raportu firmy badawczej PMR „Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce 2014 - prognozy rozwoju na lata 2014-2019” wynika, że rok 2014 zakończy się symbolicznym wzrostem, w granicach 3%.

Rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, że segment materiałów termoizolacyjnych to jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów rynku materiałów budowlanych. Z uwagi na intensywną promocję budowy domów energooszczędnych oraz zachęcanie do termomodernizacji istniejących budynków, w najbliższych latach dla rynku termoizolacji nie jest oczekiwane znaczące spowolnienie.

Według raportu firmy badawczej PMR „Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce 2014 – prognozy rozwoju na lata 2014-2019”, wartość krajowego rynku materiałów termoizolacyjnych, skalkulowana jako produkcja krajowa powiększona o import oraz zredukowana o eksport, w 2013 r. wyniosła 4,5 mld zł.

Przeczytaj: Ściany zewnętrzne – kryteria wyboru rozwiązań materiałowych

Główny wpływ na ten prognozowany wzrost będzie miał sektor niemieszkaniowy, a zwłaszcza rosnąca liczba zadań inwestycyjnych w specjalnych strefach ekonomicznych.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Budownictwo niemieszkaniowe w najbliższych latach może doświadczyć zmian w strukturze inwestycji – mniej będzie przedsięwzięć typu greenfield, zaś więcej obiektów może być poddawanych gruntownym remontom i modernizacjom, w tym także termomodernizacjom.

Głównym czynnikiem wpływającym na opłacalność obiektów komercyjnych czy zakładów produkcyjnych są koszty związane z utrzymaniem obiektu. Wprowadzanie nowszych energooszczędnych rozwiązań stanowi zatem istotne wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć inwestorzy.

W obrębie budownictwa mieszkaniowego analitycy PMR w 2014 r. oczekują wzrostu produkcji budowlanej, lecz będzie to wzrost jedynie symboliczny, ponieważ na wynikach będą ciążyć spadki w zakresie inwestycji rozpoczętych w 2013 r.

Od 2015 r. produkcja budowlana z tytułu budownictwa mieszkaniowego zacznie rosnąć bardziej dynamicznie, co wiąże się z wysoką obecnie aktywnością firm deweloperskich.

Pozytywnie na rynek termoizolacji, zwłaszcza technicznych, wpłyną rozkręcające się inwestycje przemysłu ciężkiego. Rynek ten w 2014 r. osiągnie dwucyfrowe wzrosty, głównie za sprawą realizacji oczekiwanych od lat dużych projektów energetycznych. Zakończenie realizacji większości inwestycji jest planowane na lata 2017-2018, co oznacza wysokie zapotrzebowanie na materiały termoizolacyjne ze strony budownictwa energetycznego przez najbliższych kilka lat.

Według analityków PMR, największy udział w wartości rynku termoizolacji mają materiały ze styropianu EPS (44%) oraz wełny mineralnej (37,6%). Mniej popularną metodą termoizolacji jest wykorzystywanie w tym celu produktów piankowych oraz styropianu XPS.

Zobacz też: Projektowanie izolacji cieplnych od wewnątrz

Popyt na materiały termoizolacyjne dzieli się na zapotrzebowanie na izolacje ogólnobudowlane, które w 2013 roku wśród wiodących firm sektora termoizolacji stanowiły 84% przychodów ze sprzedaży oraz izolacje techniczne, stanowiące 16%. Podmioty działające w sektorze termoizolacji specjalizują się przeważnie tylko w jednym rodzaju izolacji. Firmy, które oferują zarówno izolacje ogólnobudowlane, jak i techniczne stanowią mniej niż jedną trzecią zbiorowości.

Źródło: Raport firmy PMR “Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce 2014 – prognozy rozwoju na lata 2014-2019”.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Szukasz specjalistycznych noży ręcznych?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Noże z mechanizmem cofania ostrza do rękojeści, z ostrzem ukrytym w konstrukcji... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.