Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakość styropianu pod kontrolą

Materiały prasowe  |  30.09.2014
Jakość styropianu pod kontrolą
Jakość styropianu pod kontrolą

Już od czterech lat działa Program Gwarancji Jakości Styropianu, mający na celu podniesienie standardów produkcji styropianu budowlanego i stworzenie narzędzi, pozwalających konsumentom bronić się przed produktami o zaniżonej jakości.

Do tej pory tylko firmy Knauf Therm i Austrotherm otrzymały najwyższe odznaczenie w ramach tej inicjatywy jako Rzetelni Producenci.

Według najnowszych statystyk Banku Gospodarstwa Krajowego w latach 2009–2014 przyznano ponad 15 tys. wniosków o premie termomodernizacyjne na łączną kwotę 761 tys. zł. Praktyka jednak pokazuje, że co trzecia termomodernizacja nie jest objęta gwarancją wykonawcy.

Część prac ociepleniowych jest wykonywana przy użyciu niesprawdzonych materiałów, a decydującym warunkiem ich wyboru wciąż pozostaje cena. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu doradza ważenie płyt styropianowych przed montażem termoizolacji.

Zobacz też: Klej do styropianu czy klej do siatki?

Badania przeprowadzane regularnie przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu wykazują, że nawet 80% styropianów z niższej półki cenowej może nie gwarantować skutecznej ochrony cieplnej i oczekiwanych oszczędności.

Wynika to z zamieszczania błędnych informacji na opakowaniach, zaniżania wsadów surowcowych i oferowania produktów nie nadających się do poszczególnych zastosowań. Odbija się to przede wszystkim na konsumentach, którzy widzą efekt prac termomodernizacyjnych dopiero podczas eksploatacji budynku.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Dostępne w sprzedaży styropiany fasadowe często nie posiadają odpowiednich parametrów wytrzymałości mechanicznej, która ma duże znaczenie w tego typu zastosowaniach. W Polsce obowiązujące minimum to wytrzymałość na rozrywanie TR na poziomie 80 kPa, a nie da się jej osiągnąć bez odpowiednio wysokiego wsadu surowcowego i odpowiedniej gęstości.

Styropiany nie spełniające tego warunku nie gwarantują trwałej termoizolacji, dlatego warto kupować markowe produkty o potwierdzonej jakości.

W celu ochrony konsumentów specjaliści z programu Gwarantowany Styropian pobierają losowe próbki produktów dostępnych na rynku i badają ich właściwości. Skomplikowana procedura pozwala na zbadanie wszystkich ważnych parametrów styropianu, a wyroby przechodzące pozytywnie kolejne kontrole otrzymują czerwony znak programu Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian”.

Na razie oznaczane są nim wyroby tylko dwóch marek – Austrotherm i Knauf Therm. Potwierdzono, że produkty te gwarantują poprawę standardu energetycznego budynku i trwałość ocieplenia w całym cyklu życia obiektu.

Jednym z wymogów, które nakłada Program Gwarancji Jakości Styropianu na uczestników, jest umieszczanie każdorazowo czytelnej informacji o parametrach produktu. Są one zestawiane w postaci przejrzystej tabeli, która informuje o podstawowych właściwościach, jak deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła oznaczany symbolem λD, wytrzymałość na ściskanie (CS) i minimalna gęstość wyrobu w kg/m³. Różnic w rzeczywistych parametrach styropianu nie da się jednak dostrzec gołym okiem.

Przeczytaj: Ściany zewnętrzne – kryteria wyboru rozwiązań materiałowych

Procedura samodzielnej kontroli jest bardzo prosta: należy zważyć paczkę styropianu, podzielić jej wagę przez objętość podaną na opakowaniu i porównać z wartością odpowiadającą danej odmianie styropianu, znajdującą się w tabeli na stronie www.gwarantowanystyropian.pl. Niedowaga produktu sygnalizuje jego zaniżoną jakość i jest podstawą do jego reklamacji.

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.