Do tej pory tylko firmy Knauf Therm i Austrotherm otrzymały najwyższe odznaczenie w ramach tej inicjatywy jako Rzetelni Producenci.
Według najnowszych statystyk Banku Gospodarstwa Krajowego w latach 2009–2014 przyznano ponad 15 tys. wniosków o premie termomodernizacyjne na łączną kwotę 761 tys. zł. Praktyka jednak pokazuje, że co trzecia termomodernizacja nie jest objęta gwarancją wykonawcy.
Część prac ociepleniowych jest wykonywana przy użyciu niesprawdzonych materiałów, a decydującym warunkiem ich wyboru wciąż pozostaje cena. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu doradza ważenie płyt styropianowych przed montażem termoizolacji.
Zobacz też: Klej do styropianu czy klej do siatki?
Badania przeprowadzane regularnie przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu wykazują, że nawet 80% styropianów z niższej półki cenowej może nie gwarantować skutecznej ochrony cieplnej i oczekiwanych oszczędności.
Wynika to z zamieszczania błędnych informacji na opakowaniach, zaniżania wsadów surowcowych i oferowania produktów nie nadających się do poszczególnych zastosowań. Odbija się to przede wszystkim na konsumentach, którzy widzą efekt prac termomodernizacyjnych dopiero podczas eksploatacji budynku.
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj » |
Dostępne w sprzedaży styropiany fasadowe często nie posiadają odpowiednich parametrów wytrzymałości mechanicznej, która ma duże znaczenie w tego typu zastosowaniach. W Polsce obowiązujące minimum to wytrzymałość na rozrywanie TR na poziomie 80 kPa, a nie da się jej osiągnąć bez odpowiednio wysokiego wsadu surowcowego i odpowiedniej gęstości.
Styropiany nie spełniające tego warunku nie gwarantują trwałej termoizolacji, dlatego warto kupować markowe produkty o potwierdzonej jakości.
W celu ochrony konsumentów specjaliści z programu Gwarantowany Styropian pobierają losowe próbki produktów dostępnych na rynku i badają ich właściwości. Skomplikowana procedura pozwala na zbadanie wszystkich ważnych parametrów styropianu, a wyroby przechodzące pozytywnie kolejne kontrole otrzymują czerwony znak programu Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian”.
Na razie oznaczane są nim wyroby tylko dwóch marek – Austrotherm i Knauf Therm. Potwierdzono, że produkty te gwarantują poprawę standardu energetycznego budynku i trwałość ocieplenia w całym cyklu życia obiektu.
Jednym z wymogów, które nakłada Program Gwarancji Jakości Styropianu na uczestników, jest umieszczanie każdorazowo czytelnej informacji o parametrach produktu. Są one zestawiane w postaci przejrzystej tabeli, która informuje o podstawowych właściwościach, jak deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła oznaczany symbolem λD, wytrzymałość na ściskanie (CS) i minimalna gęstość wyrobu w kg/m³. Różnic w rzeczywistych parametrach styropianu nie da się jednak dostrzec gołym okiem.
Przeczytaj: Ściany zewnętrzne – kryteria wyboru rozwiązań materiałowych
Procedura samodzielnej kontroli jest bardzo prosta: należy zważyć paczkę styropianu, podzielić jej wagę przez objętość podaną na opakowaniu i porównać z wartością odpowiadającą danej odmianie styropianu, znajdującą się w tabeli na stronie www.gwarantowanystyropian.pl. Niedowaga produktu sygnalizuje jego zaniżoną jakość i jest podstawą do jego reklamacji.