Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

MasterKure 111WB przeciwko pękaniu betonu

Materiały prasowe  |  09.09.2014

Wysokie letnie temperatury mogą być przyczyną spękań podczas wiązania przemysłowych posadzek betonowych. Preparat MasterKure 111WB firmy BASF stosowany wcześniej niż konwencjonalne kompozycje wiążące pozwala uniknąć takich problemów.

Prowadzenie prac budowlanych latem może wiązać się z różnymi problemami. Przy wylewaniu posadzek betonowych możemy mieć kłopot na etapie między wylaniem a następującym po nim wygładzeniem powierzchni, znanym jako wygładzanie lub mechaniczne zacieranie betonu.

Na tym etapie, nawet przy temperaturze otoczenia na poziomie 20ºC, wilgotności względnej 50% oraz prędkości wiatru około 20 km/h ze świeżo wylanego betonu odparowuje około 0,6 kilograma wody na godzinę na metr kwadratowy powierzchni.

Przeczytaj: Domieszki do betonów

Może to prowadzić do powstawania spękań na skutek wysychania betonu, zwanych również spękaniami skurczowymi betonu we wczesnym okresie. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami napraw. 

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Kompozycja wiążąca MasterKure 111WB firmy BASF pozwala zapobiec tym problemom. Skuteczny, niezawierający rozpuszczalników, nakładany natryskowo inhibitor odparowania jest stosowany w przejściowej fazie wiązania betonowych posadzek przemysłowych.

Oznacza to, że preparat ten zaczyna działać o krok wcześniej niż konwencjonalne kompozycje wiążące — są one zazwyczaj nakładane na względnie suchą powierzchnię betonu około pięciu godzin po jego wylaniu.

Zasada działania jest następująca: preparat MasterKure 111WB zapobiega odparowaniu warstewki wody tworzącej się na powierzchni betonu niedługo po jego wylaniu. Specjaliści określają to jako „pocenie się” betonu. MasterKure 111WB tworzy barierę z aktywnych cząstek, która silnie hamuje proces odparowania warstewki wody.

Jest to szczególnie istotne w przypadku nowoczesnych betonów o niskim stosunku ilości wody do cementu oraz betonów drobnoziarnistych. Zastosowanie preparatu MasterKure 111WB pozwala zmniejszyć odparowywanie wody w trakcie pierwszych czterech godzin o około 80% w porównaniu do betonu niepoddanego działaniu preparatu. Dzięki temu można w znacznym stopniu wyeliminować powstawanie spękań skurczowych we wczesnym okresie wiązania.

Zobacz też: Konstrukcje betonowe i murowe – projektowanie z uwagi na warunki pożarowe według eurokodów

Tworząca się na powierzchni betonu niezwykle cienka warstwa preparatu MasterKure 111WB jest też dobrym środkiem ułatwiającym zacieranie. Przy mechanicznym zacieraniu betonu MasterKure 111WB działa jak środek smarny.

Dzięki temu preparat MasterKure 111WB przyczynia się do sprawniejszego wykańczania podłóg betonowych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.