Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

MasterKure 111WB przeciwko pękaniu betonu

Materiały prasowe  |  09.09.2014

Wysokie letnie temperatury mogą być przyczyną spękań podczas wiązania przemysłowych posadzek betonowych. Preparat MasterKure 111WB firmy BASF stosowany wcześniej niż konwencjonalne kompozycje wiążące pozwala uniknąć takich problemów.

Prowadzenie prac budowlanych latem może wiązać się z różnymi problemami. Przy wylewaniu posadzek betonowych możemy mieć kłopot na etapie między wylaniem a następującym po nim wygładzeniem powierzchni, znanym jako wygładzanie lub mechaniczne zacieranie betonu.

Na tym etapie, nawet przy temperaturze otoczenia na poziomie 20ºC, wilgotności względnej 50% oraz prędkości wiatru około 20 km/h ze świeżo wylanego betonu odparowuje około 0,6 kilograma wody na godzinę na metr kwadratowy powierzchni.

Przeczytaj: Domieszki do betonów

Może to prowadzić do powstawania spękań na skutek wysychania betonu, zwanych również spękaniami skurczowymi betonu we wczesnym okresie. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami napraw. 

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Kompozycja wiążąca MasterKure 111WB firmy BASF pozwala zapobiec tym problemom. Skuteczny, niezawierający rozpuszczalników, nakładany natryskowo inhibitor odparowania jest stosowany w przejściowej fazie wiązania betonowych posadzek przemysłowych.

Oznacza to, że preparat ten zaczyna działać o krok wcześniej niż konwencjonalne kompozycje wiążące — są one zazwyczaj nakładane na względnie suchą powierzchnię betonu około pięciu godzin po jego wylaniu.

Zasada działania jest następująca: preparat MasterKure 111WB zapobiega odparowaniu warstewki wody tworzącej się na powierzchni betonu niedługo po jego wylaniu. Specjaliści określają to jako „pocenie się” betonu. MasterKure 111WB tworzy barierę z aktywnych cząstek, która silnie hamuje proces odparowania warstewki wody.

Jest to szczególnie istotne w przypadku nowoczesnych betonów o niskim stosunku ilości wody do cementu oraz betonów drobnoziarnistych. Zastosowanie preparatu MasterKure 111WB pozwala zmniejszyć odparowywanie wody w trakcie pierwszych czterech godzin o około 80% w porównaniu do betonu niepoddanego działaniu preparatu. Dzięki temu można w znacznym stopniu wyeliminować powstawanie spękań skurczowych we wczesnym okresie wiązania.

Zobacz też: Konstrukcje betonowe i murowe – projektowanie z uwagi na warunki pożarowe według eurokodów

Tworząca się na powierzchni betonu niezwykle cienka warstwa preparatu MasterKure 111WB jest też dobrym środkiem ułatwiającym zacieranie. Przy mechanicznym zacieraniu betonu MasterKure 111WB działa jak środek smarny.

Dzięki temu preparat MasterKure 111WB przyczynia się do sprawniejszego wykańczania podłóg betonowych.

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.