Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Katalog rozwiązań akustycznych – nowa publikacja Stowarzyszenia DAFA

Materiały prasowe  |  01.09.2014

Wielki wybuch wydarzył się kilkanaście miliardów lat temu, a z jego gęstej, gorącej osobliwości początkowej wyłonił się wszechświat, czyli przestrzeń, czas, materia, energia, jej oddziaływania oraz m.in. dźwięk, a wraz z nim hałas – zjawisko, którego nikt nie chce i które należy okiełznać.

Postęp nauki i techniki oraz rozwój przemysłu to nie tylko nowoczesne wynalazki ułatwiające życie i pracę, ale również skutki uboczne tych poczynań. Początkowo człowiek zapatrzony w siebie, w swoje coraz większe możliwości i siłę nie zwracał uwagi, że jego działania będą niebezpieczne dla niego samego i całego otaczającego środowiska.

Jednym z wielu skutków ubocznych rozwoju naszej cywilizacji jest m. in. hałas. Stosunkowo niedawno dotarło do naszej świadomości, że hałas jest wielkim wrogiem człowieka. W obiektach, w których może przebywać jednocześnie wiele osób, np. w halach produkcyjnych lub magazynowych, istotne znaczenie ma prawidłowa ochrona przed hałasem.

Dźwięk to wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie). Towarzyszy on nam przez całe życie od momentu narodzin aż do śmierci.

Należy zaznaczyć, że dźwięk to nie tylko coś przyjemnego, uspakajającego dla ucha, to także element naszego życia, przed którym musimy się chronić oraz ograniczać jego wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Zobacz też: Gdzie wykorzystuje się wysoką paroprzepuszczalność MWK

Ciemna strona tego zjawiska to hałas. Jest to dźwięk niepożądany lub szkodliwy dla człowieka. Każdy z nas ma swój indywidualny próg wytrzymałości, ale nikt nie jest ponad nim.

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, zwłaszcza halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne bez obudowy, jaką stanowią ściany osłonowe czy przekrycia dachowe. Wykonuje się je z lekkiej obudowy, takiej jak: płyty warstwowe, systemy oparte na bazie kaset stalowych wzdłużnych, warstwowe przekrycia dachowe z elementem nośnym w postaci blach trapezowych.

Wymienione rozwiązania mają szereg zalet, m.in. małą masę jednostkową, możliwość montażu niezależnie od warunków atmosferycznych, montaż bez konieczności wykorzystywania ciężkiego sprzętu oraz łatwość demontażu i ponownego montażu, np. w przypadku zmiany przeznaczenia hal.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

W związku z powyższym Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA powołało do życia na początku 2013 r. Grupę Merytoryczną AKUSTYKA. Głównym jej celem jest prowadzenie edukacji na temat zagrożeń wynikających z otaczającego nas wszędzie hałasu, szkolenie - jak można jemu przeciwdziałać oraz uzbrajanie architektów, projektantów i wykonawców w wiedzę, a także w narzędzia, jak przed nim się chronić?

Owocem aktywności Grupy AKUSTYKA po niespełna jedenastu miesiącach działalności jest „DAFA A 1.01. Katalog rozwiązań akustycznych”.

Katalog jest autorskim i unikalnym na polskim rynku opracowaniem, stworzonym z inicjatywy firm członkowskich skupionych w Grupie Merytorycznej AKUSTYKA: ArcelorMittal, Izopanel, Pruszyński, Rockwool, Ruukki.

Publikację opracował Marek Niemas przy współpracy zespołu redakcyjnego w osobach: Daniela Juliusza Drozdowicza, Piotra Olgierda Koryckiego, Marka Krupy, Marcina Smolnika, Wojciecha Ulikowskiego.

Publikacja ta zawiera kilkadziesiąt rozwiązań lekkiej obudowy (konstrukcje ścienne i przekrycia dachowe) wiodących Producentów tego typu systemów w Polsce. Są to rozwiązania przebadane pod względem izolacyjności akustycznej, jak również pochłaniania dźwięku. Badania zostały wykonane w europejskich akredytowanych laboratoriach.

Jest to pierwsza edycja katalogu i najprawdopodobniej pierwsza publikacja na taką skalę w Polsce. Katalog określa zasady korzystania z danych w nim zawartych przy projektowaniu budynków pod kątem właściwości dźwiękoizolacyjnych i dźwiękochłonnych w celu spełnienia wymagań akustycznych obowiązujących w Polsce w odniesieniu do obiektów budownictwa ogólnego, przemysłowego i administracyjnego.

Przeczytaj: Taras na dachu – uwagi podstawowe

Zawarte w niniejszej publikacji zestawienia tabelaryczne oraz karty katalogowe zawierające właściwości dźwiękoizolacyjne i dźwiękochłonne konstrukcji ściennych i dachowych są wynikiem badań przeprowadzonych w laboratoriach akredytowanych przez firmy współtworzące katalog i zostały udostępnione w celu przekazania projektantom i wykonawcom istotnego narzędzia do właściwego podejmowania decyzji.

Zakres katalogu

Katalog obejmuje:

  • wyjaśnienie pojęć jednoliczbowych wskaźników stosowanych do określania i oceny izolacyjności od dźwięków powietrznych oraz określania właściwości dźwiękochłonnych różnych rozwiązań konstrukcyjnych ściennych i dachowych,
  • omówienie wyznaczania wypadkowej izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych,
  • omówienie wymagań akustycznych obowiązujących w Polsce,
  • omówienie zasad wykorzystania jednoliczbowych wskaźników izolacyjności od dźwięków powietrznych przegród budowlanych przy projektowaniu nowych i modernizacji istniejących budynków z uwzględnieniem wymagań akustycznych,
  • omówienie norm zharmonizowanych z CPR 305/2011 (zastępującym Dyrektywę 89/106/EWG),
  • zestawienie tabelaryczne jednoliczbowych wskaźników uzyskanych podczas badań przeprowadzonych w akredytowanych laboratoriach stanowiących własność firm współtworzących Katalog,
  • zestawienie w załączniku pełnych charakterystyk badanych ustrojów zawierających nazwę systemową, opis zastosowanych materiałów szkic poglądowy oraz pełne charakterystyki izolacyjności akustycznej i współczynnika pochłaniania wraz z wykresami i obliczonymi wskaźnikami jednoliczbowymi odpowiednio dla konstrukcji ściennych jak i dachowych.

Przeznaczenie katalogu

Katalog przeznaczony jest dla architektów, projektantów, wykonawców przy projektowaniu nowych i modernizowaniu lub remoncie już istniejących budynków ze szczególnym uwzględnieniem obiektów budownictwa ogólnego, budynków administracyjnych i przemysłowych.

Stworzenie katalogu rozwiązań akustycznych było ambitnym zadaniem, ponieważ wiązało się z przełamaniem odwiecznej bariery, tj. współpracy firm, które w większości przypadków są dla siebie konkurencją na rynku dostawców lekkiej obudowy.

Pomimo tego praca przebiegała nadzwyczaj dobrze i pozbawiona była braku wzajemnego zaufania. Katalog DAFA jest dobrym przykładem, że konkurencją jesteśmy na rynku budowlanym, a w sprawach merytorycznych możemy razem pracować i mieć do siebie zaufanie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Wylicz realną stawkę robocizny »


Gdy już myślimy, że mamy wszystko, co niezbędne w programie kosztorysowym, bądź sądzimy (o zgrozo!!!), że "się nie da" czegoś... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.