Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

10. Dni Oszczędzania Energii

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 11/12/2014  |  10.11.2014
10. Dni Oszczędzania Energii
10. Dni Oszczędzania Energii

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Dolnośląską Agencją Energii i Środowiska, z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki oraz Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w dniach 21-22 października 2014 zorganizowało we Wrocławiu 10. Dni Oszczędzania Energii (10. DOE) pod nazwą: „Projektowanie budynków niskoenergetycznych: efektywność energetyczna, ekonomia, mikroklimat”.

10. Dni Oszczędzania Energii zainagurowała konferencja prasowa w której udział wzięli Mieczysław Ciurla (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego), Aleksander Marek Skorupa (Prezes Zarządu WFOŚiGW), Lidia Ciesielska (Dolnośląski Park Innowacji i Nauki Międzynarodowe), Szymon Liszka (Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Program finansowania PolSEFF), Agnieszka Cena-Soroko (Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju) oraz Jerzy Żurawski (Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska).

Podczas konferencji odnoszono się do kwestii związanych z efektywnością energetyczną ze szczególnymi uwzględnieniem regionu Dolnego Śląska. 

Po konferencji prasowej oficjalnie nastąpiło otwarcie 10. Dni Oszczędzania Energii. Dwudniowe obrady podzielono na części. W pierwszej sesji zatytułowanej „Źródła finansowania – wprowadzenie” omówiono różnego rodzaju formy finansowania inwestycji na rzecz efektywności energetycznej. W dalszej części zajęto się kwestiami związanymi z budownictwem energooszczędnym z uwzględnieniem dostępnych na rynku najnowocześniejszych technologii w tym zakresie.

Przeczytaj: Ocena stolarki okiennej – aspekt architektoniczny i energooszczędny

Oprócz tego prelegenci zaprezentowali również przykłady planowanych lub zrealizowanych inwestycji, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. W tej sesji zaprezentowano ponadto zagadnienia związane z oceną energetyczną budynków w oparciu o zużycie energii oraz z projektowaniem i etykietowaniem energooszczędnej stolarki budowlanej.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyło się wręczenie nagród w konkursie TOP TEN Okna 2014. Zgodnie z założeniami konkurs TOP TEN Okna ma stanowić platformę mającą na celu pomoc inwestorom, projektantom, audytorom energetycznym wybrać najlepszą dostępną na rynku polskim stolarkę budowlaną. W tym przypadku ocena wybieranych wyrobów opierała się na deklaracjach, obiektywnych testach i analizach opracowanych przez niezależne instytucje. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono wszystkie firmy produkujące stolarkę. Wszystkie zgłoszone wyroby poddano szczegółowej ocenie, zgodnie z zasadami konkursu.

Drugi dzień obrad 10. Dni Oszczędzania Energii miał charakter szkoleniowy. W trakcie jego trwania zajęto się przede wszystkim konsekwencjami wprowadzania w życie rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przeczytaj: Izolacyjność termiczna przegród pełnych i jej wpływ na charakterystykę energetyczną budynków

Ich znaczenie dla stosowanych obecnie technologii wznoszenia budynków ma ogromne znaczenie. W związku z tym w trakcie sesji szkoleniowej konferencji w ramach tego zagadnienia poruszano kwestie związane z projektowniem budynków z uzwglednienie nowych regulacji prawnych.

Oprócz tego szczgólwo odnoszono się do problamtyki projekotwnia energooszczędnej stolarki budowlanej, osłon przeciwsłonecznych, przegród w budynkach oraz prawidłowych rozwiązań w zakresie wentylacji i chłodzenia.

Bardzo istotnym elementem kreującym współczesne rozwiązania w budownictwie jest przyjeta niedawno metodologia w zakresie charakterystyki eneretycznej budynków. W związku z tym uczestnicy konferencji mogli zapoznać się ze spsoboem opracowania charakterystyki energetycznej.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

W ramach tego zagadnienia poruszano również kwestie związane z określaniem wpływu mostków cieplnych na charakterystykę energetyczną budynków. Przy tej okazji zaprezentowano także przykładowe charakterystyki energetyczne sporządzone wg. nowych wymagań prawnych.

Przy okazji omawiania zagadnień dotyczących nowych regulacji prawnych nie mogło zabraknąć prezentacji odnoszących się do wykorzystywania we współczesnym budownictwie odnawialnych źródeł energii. Prelegenci w wielu sowich opracowaniach prezentowali przykłądy zastosowania tego typu rozwiązań uwagledniajac przy tym kwestie ekonomiczne.

Celem, dla którego odbywają się Dni Oszczędzania Energii jest propagowanie idei efektywności energetycznej w budownictwie zmierzającej do ograniczenia zużycia energii, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Zobacz też: Rozporządzenie w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku

Lokalizacja: Wrocławskie Centrum Kongresowe

Organizatorzy: Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Patroni Honorowi: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Departament Prezydenta Miasta Wrocławia; Narodowa Agencja Poszanowania Energii,  Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Zrzeszenie Audytorów Energetycznych;

Patronem Medialnym 10. DOE jest redakcja miesięcznika IZOLACJE.

Źródło: cieplej.pl

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.