Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

10. Dni Oszczędzania Energii

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 11/12/2014  |  10.11.2014
10. Dni Oszczędzania Energii
10. Dni Oszczędzania Energii

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Dolnośląską Agencją Energii i Środowiska, z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki oraz Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w dniach 21-22 października 2014 zorganizowało we Wrocławiu 10. Dni Oszczędzania Energii (10. DOE) pod nazwą: „Projektowanie budynków niskoenergetycznych: efektywność energetyczna, ekonomia, mikroklimat”.

10. Dni Oszczędzania Energii zainagurowała konferencja prasowa w której udział wzięli Mieczysław Ciurla (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego), Aleksander Marek Skorupa (Prezes Zarządu WFOŚiGW), Lidia Ciesielska (Dolnośląski Park Innowacji i Nauki Międzynarodowe), Szymon Liszka (Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Program finansowania PolSEFF), Agnieszka Cena-Soroko (Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju) oraz Jerzy Żurawski (Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska).

Podczas konferencji odnoszono się do kwestii związanych z efektywnością energetyczną ze szczególnymi uwzględnieniem regionu Dolnego Śląska. 

Po konferencji prasowej oficjalnie nastąpiło otwarcie 10. Dni Oszczędzania Energii. Dwudniowe obrady podzielono na części. W pierwszej sesji zatytułowanej „Źródła finansowania – wprowadzenie” omówiono różnego rodzaju formy finansowania inwestycji na rzecz efektywności energetycznej. W dalszej części zajęto się kwestiami związanymi z budownictwem energooszczędnym z uwzględnieniem dostępnych na rynku najnowocześniejszych technologii w tym zakresie.

Przeczytaj: Ocena stolarki okiennej – aspekt architektoniczny i energooszczędny

Oprócz tego prelegenci zaprezentowali również przykłady planowanych lub zrealizowanych inwestycji, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. W tej sesji zaprezentowano ponadto zagadnienia związane z oceną energetyczną budynków w oparciu o zużycie energii oraz z projektowaniem i etykietowaniem energooszczędnej stolarki budowlanej.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyło się wręczenie nagród w konkursie TOP TEN Okna 2014. Zgodnie z założeniami konkurs TOP TEN Okna ma stanowić platformę mającą na celu pomoc inwestorom, projektantom, audytorom energetycznym wybrać najlepszą dostępną na rynku polskim stolarkę budowlaną. W tym przypadku ocena wybieranych wyrobów opierała się na deklaracjach, obiektywnych testach i analizach opracowanych przez niezależne instytucje. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono wszystkie firmy produkujące stolarkę. Wszystkie zgłoszone wyroby poddano szczegółowej ocenie, zgodnie z zasadami konkursu.

Drugi dzień obrad 10. Dni Oszczędzania Energii miał charakter szkoleniowy. W trakcie jego trwania zajęto się przede wszystkim konsekwencjami wprowadzania w życie rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przeczytaj: Izolacyjność termiczna przegród pełnych i jej wpływ na charakterystykę energetyczną budynków

Ich znaczenie dla stosowanych obecnie technologii wznoszenia budynków ma ogromne znaczenie. W związku z tym w trakcie sesji szkoleniowej konferencji w ramach tego zagadnienia poruszano kwestie związane z projektowniem budynków z uzwglednienie nowych regulacji prawnych.

Oprócz tego szczgólwo odnoszono się do problamtyki projekotwnia energooszczędnej stolarki budowlanej, osłon przeciwsłonecznych, przegród w budynkach oraz prawidłowych rozwiązań w zakresie wentylacji i chłodzenia.

Bardzo istotnym elementem kreującym współczesne rozwiązania w budownictwie jest przyjeta niedawno metodologia w zakresie charakterystyki eneretycznej budynków. W związku z tym uczestnicy konferencji mogli zapoznać się ze spsoboem opracowania charakterystyki energetycznej.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

W ramach tego zagadnienia poruszano również kwestie związane z określaniem wpływu mostków cieplnych na charakterystykę energetyczną budynków. Przy tej okazji zaprezentowano także przykładowe charakterystyki energetyczne sporządzone wg. nowych wymagań prawnych.

Przy okazji omawiania zagadnień dotyczących nowych regulacji prawnych nie mogło zabraknąć prezentacji odnoszących się do wykorzystywania we współczesnym budownictwie odnawialnych źródeł energii. Prelegenci w wielu sowich opracowaniach prezentowali przykłądy zastosowania tego typu rozwiązań uwagledniajac przy tym kwestie ekonomiczne.

Celem, dla którego odbywają się Dni Oszczędzania Energii jest propagowanie idei efektywności energetycznej w budownictwie zmierzającej do ograniczenia zużycia energii, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Zobacz też: Rozporządzenie w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku

Lokalizacja: Wrocławskie Centrum Kongresowe

Organizatorzy: Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Patroni Honorowi: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Departament Prezydenta Miasta Wrocławia; Narodowa Agencja Poszanowania Energii,  Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Zrzeszenie Audytorów Energetycznych;

Patronem Medialnym 10. DOE jest redakcja miesięcznika IZOLACJE.

Źródło: cieplej.pl

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.