Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

10. Dni Oszczędzania Energii

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 11/12/2014  |  10.11.2014
10. Dni Oszczędzania Energii
10. Dni Oszczędzania Energii

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Dolnośląską Agencją Energii i Środowiska, z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki oraz Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w dniach 21-22 października 2014 zorganizowało we Wrocławiu 10. Dni Oszczędzania Energii (10. DOE) pod nazwą: „Projektowanie budynków niskoenergetycznych: efektywność energetyczna, ekonomia, mikroklimat”.

10. Dni Oszczędzania Energii zainagurowała konferencja prasowa w której udział wzięli Mieczysław Ciurla (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego), Aleksander Marek Skorupa (Prezes Zarządu WFOŚiGW), Lidia Ciesielska (Dolnośląski Park Innowacji i Nauki Międzynarodowe), Szymon Liszka (Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Program finansowania PolSEFF), Agnieszka Cena-Soroko (Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju) oraz Jerzy Żurawski (Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska).

Podczas konferencji odnoszono się do kwestii związanych z efektywnością energetyczną ze szczególnymi uwzględnieniem regionu Dolnego Śląska. 

Po konferencji prasowej oficjalnie nastąpiło otwarcie 10. Dni Oszczędzania Energii. Dwudniowe obrady podzielono na części. W pierwszej sesji zatytułowanej „Źródła finansowania – wprowadzenie” omówiono różnego rodzaju formy finansowania inwestycji na rzecz efektywności energetycznej. W dalszej części zajęto się kwestiami związanymi z budownictwem energooszczędnym z uwzględnieniem dostępnych na rynku najnowocześniejszych technologii w tym zakresie.

Przeczytaj: Ocena stolarki okiennej – aspekt architektoniczny i energooszczędny

Oprócz tego prelegenci zaprezentowali również przykłady planowanych lub zrealizowanych inwestycji, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. W tej sesji zaprezentowano ponadto zagadnienia związane z oceną energetyczną budynków w oparciu o zużycie energii oraz z projektowaniem i etykietowaniem energooszczędnej stolarki budowlanej.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyło się wręczenie nagród w konkursie TOP TEN Okna 2014. Zgodnie z założeniami konkurs TOP TEN Okna ma stanowić platformę mającą na celu pomoc inwestorom, projektantom, audytorom energetycznym wybrać najlepszą dostępną na rynku polskim stolarkę budowlaną. W tym przypadku ocena wybieranych wyrobów opierała się na deklaracjach, obiektywnych testach i analizach opracowanych przez niezależne instytucje. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono wszystkie firmy produkujące stolarkę. Wszystkie zgłoszone wyroby poddano szczegółowej ocenie, zgodnie z zasadami konkursu.

Drugi dzień obrad 10. Dni Oszczędzania Energii miał charakter szkoleniowy. W trakcie jego trwania zajęto się przede wszystkim konsekwencjami wprowadzania w życie rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przeczytaj: Izolacyjność termiczna przegród pełnych i jej wpływ na charakterystykę energetyczną budynków

Ich znaczenie dla stosowanych obecnie technologii wznoszenia budynków ma ogromne znaczenie. W związku z tym w trakcie sesji szkoleniowej konferencji w ramach tego zagadnienia poruszano kwestie związane z projektowniem budynków z uzwglednienie nowych regulacji prawnych.

Oprócz tego szczgólwo odnoszono się do problamtyki projekotwnia energooszczędnej stolarki budowlanej, osłon przeciwsłonecznych, przegród w budynkach oraz prawidłowych rozwiązań w zakresie wentylacji i chłodzenia.

Bardzo istotnym elementem kreującym współczesne rozwiązania w budownictwie jest przyjeta niedawno metodologia w zakresie charakterystyki eneretycznej budynków. W związku z tym uczestnicy konferencji mogli zapoznać się ze spsoboem opracowania charakterystyki energetycznej.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

W ramach tego zagadnienia poruszano również kwestie związane z określaniem wpływu mostków cieplnych na charakterystykę energetyczną budynków. Przy tej okazji zaprezentowano także przykładowe charakterystyki energetyczne sporządzone wg. nowych wymagań prawnych.

Przy okazji omawiania zagadnień dotyczących nowych regulacji prawnych nie mogło zabraknąć prezentacji odnoszących się do wykorzystywania we współczesnym budownictwie odnawialnych źródeł energii. Prelegenci w wielu sowich opracowaniach prezentowali przykłądy zastosowania tego typu rozwiązań uwagledniajac przy tym kwestie ekonomiczne.

Celem, dla którego odbywają się Dni Oszczędzania Energii jest propagowanie idei efektywności energetycznej w budownictwie zmierzającej do ograniczenia zużycia energii, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Zobacz też: Rozporządzenie w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku

Lokalizacja: Wrocławskie Centrum Kongresowe

Organizatorzy: Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Patroni Honorowi: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Departament Prezydenta Miasta Wrocławia; Narodowa Agencja Poszanowania Energii,  Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Zrzeszenie Audytorów Energetycznych;

Patronem Medialnym 10. DOE jest redakcja miesięcznika IZOLACJE.

Źródło: cieplej.pl

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.