Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zmarł dr inż. Aleksander Dariusz Panek

Zmarł dr inż. Aleksander Dariusz Panek
Zmarł dr inż. Aleksander Dariusz Panek

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci – Aleksandra Dariusza Panka prezesa i współzałożyciela Narodowej Agencji Poszanowania Energii S.A., członka zarządu Fundacji Poszanowania Energii, prezesa i współzałożyciela Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

Dla przyjaciół Darek, dla współpracowników Pan Prezes był człowiekiem wyjątkowym pod wieloma względami – wybitnie zdolny naukowiec, menedżer, wychowawca, społecznik, miłośnik sportu, ciekawy świata turysta, niezrównany dyskutant i polemista, wspaniały towarzysz w pracy i zabawie o wielkim poczuciu humoru i dużym dystansie do siebie.

Zobacz też: 10. Dni Oszczędzania Energii

Był absolwentem Studium Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Warszawskiej ze specjalnością procesy stochastyczne, następnie obronił doktorat z termodynamiki na Politechnice Śląskiej, przez dwa lata pracował jako profesor na Uniwersytecie w Ottawie, a następnie na stanowisku adiunkta na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Po powrocie do Polski równolegle z pracą naukową podjął działalność we właśnie rodzącym się ruchu na rzecz poszanowania energii. Współtworzył i rozwijał tak zwany „warszawski ośrodek poszanowania energii”, składający się z utworzonej w 1992 r. Fundacji Poszanowania Energii, następnie w 1994 r. Narodowej Agencji Poszanowania Energii S.A., w których od początku odgrywał kluczową, a po utworzeniu w 2000 r. Zrzeszenia Audytorów Energetycznych, dominującą rolę.

Ośrodek ten, a także osobiście sam Darek, w ogromnym stopniu przyczynił się do opracowania i wdrożenia systemu wspierania inwestycji termomodernizacyjnych w postaci ustawy i rozporządzeń wykonawczych, których był współautorem.

Darek nie pełnił funkcji – on był Prezesem, ambitnym, przekonanym do swoich pomysłów i poczynań, znającym poczucie własnej wartości. Jego przywódcza rola w środowisku najbliższych współpracowników była czymś naturalnym. Darek kierował ludźmi nie prostymi poleceniami, ale wskazywaniem możliwości oraz sposobów wykonania powierzonych zadań i zdecydowana większość stałych współpracowników to rozumiała.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Był wulkanem energii i kopalnią pomysłów, pracował – jak to sam określał – „w przyszłości”, czyli śledził uważnie międzynarodowe trendy w dziedzinie poszanowania energii i rozwoju zrównoważonego, nawiązywał odpowiednie kontakty oraz programował działania „ośrodka” na przyszłość. Do załatwiania bieżących spraw miał nas.

Przeczytaj: Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Do każdej sprawy podchodził z pełnym zaangażowaniem, niekiedy nawet z nadmierną drobiazgowością i tego samego oczekiwał od swych partnerów. Zawsze przygotowywał się do merytorycznej dyskusji, szukał argumentów i sposobów przekonania do swoich racji, nie można Go było po prostu zbyć, ukrywając swoją niekompetencję komunałami czy protekcjonalnym tonem – tego nie tolerował i często wykazywał swym rozmówcom ich ignorancję.

Nie przysparzało mu to często zwolenników w kręgach polityków czy urzędników, do których najczęściej kierował swą krytykę, ale przynajmniej wzbudzał respekt. Większość jego przeciwników szanowała Go za kompetencję i konsekwencję w działaniu.

Największą jego pasją była chyba działalność dydaktyczna, rozumiana jako indywidualna praca z młodymi ludźmi. To nie był przypadek, że zgłaszali się do niego najzdolniejsi studenci, aby był opiekunem ich prac dyplomowych. Duża część z nich obroniła już doktoraty i pracuje na własną karierę na różnych uczelniach technicznych.

Po skończeniu studiów, podczas robienia doktoratu czy opracowaniu publikacji, zwracali się do Niego z prośbami o podsunięcie pomysłów na publikację, projekt badawczy czy weryfikację wykonanej pracy. W takich przypadkach zawsze miał czas, służył radą, opinią oraz pomocą w postaci udostępnienia swych kontaktów czy poparciem w staraniach o zagraniczne stypendia.

Bardzo dbał o nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów w środowisku naukowym, był siłą sprawczą powołania tzw. „zimowej szkoły budownictwa zrównoważonego” – corocznych sympozjów organizowanych od 10 lat przez Politechnikę Łódzką, na których prezentowane są aktualne wyniki i plany badań w dziedzinie zrównoważonego budownictwa, prowadzonych w ośrodkach warszawskim, łódzkim, krakowskim, śląskim i innych.

Stale współpracował jako doradca z Politechniką Krakowską przy rozwoju Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Ekologicznego. Był również inicjatorem i współzałożycielem SAPE – Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Poszanowanie Energii i Środowiska” zrzeszającego najważniejsze organizacje i firmy zajmujące się efektywnością energetyczną w Polsce.

Był najbardziej rozpoznawalnym polskim ekspertem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej na arenie międzynarodowej, członkiem komitetów naukowych konferencji Sustainable Building, ekspertem w komitetach technicznych CEN i PKN, liderem polskiego zespołu w wielu międzynarodowych projektach naukowo-badawczych wykonywanych przez Politechnikę Warszawską i NAPE w ramach 6. i 7.

Programu Ramowego UE, Funduszu Norweskiego, Phare, Inteligentnej Energii dla Europy i innych. Zdążył przed śmiercią skoordynować złożenie kilku aplikacji do programu Horizon 2020.

Jako Prezes Zrzeszenia Audytorów Energetycznych, największej, bo liczącej 1400 członków organizacji zrzeszającej zawodowców zajmujących się efektywnością energetyczną, pracował społecznie. Za jego prezesury ZAE stało się organizacją dostrzeganą przez wszystkich, której opinia w sprawach efektywności energetycznej jest dostrzegana.

Jego wielkim osobistym osiągnięciem było zapewnienie przez prawie 6 lat finansowania na wydawanie „ukochanego dziecka” – miesięcznika „Energia i Budynek”. Poświęcił na to setki godzin rozmów ze sponsorami, których zdołał przekonać do wyłożenia środków nie na prostą reklamę, ale wydawanie profesjonalnego pisma przeznaczonego dla specjalistów w rozwijającej się dziedzinie techniki i wiedzy – efektywności energetycznej.

Prezes Aleksander Panek był człowiekiem niezwykle pracowitym, właściwie pracował bez przerwy, po pracy w domu, na urlopie, w podróżach zawsze odbierał telefony od współpracowników czy potencjalnych partnerów. W chwilach, gdy nie miał dostępu do komputera, telefonu czy literatury fachowej odczuwał wyrzuty sumienia, że nie pracuje, wyliczał, co przez ten czas mógłby zrobić.

Dlatego był wyjątkowy. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale nie sądzę, że znajdziemy drugiego Darka. Będziemy się jednak starali, aby to, czym się zajmował, czym żył i co planował kontynuować w ten sposób jakby ciągle był z nami.

Andrzej Wiszniewski
Wiceprezes NAPE S.A.

Aleksander Dariusz Panek był także międzynarodowym ekspertem ds. oceny energetycznej budynków. Był autorem wielu publikacji w czasopismach branżowych, między innymi w miesięczniku IZOLACJE.

Bliskim składamy najserdeczniejsze kondolencje.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.