Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

20-lecie firmy Baumit w Polsce

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 7/8/2014  |  12.06.2014  |  1
Fabryka Baumit w Pobiedziskach w województwie wielkopolskim
Fabryka Baumit w Pobiedziskach w województwie wielkopolskim

Baumit obchodzi w tym roku jubileusz obecności na polskim rynku. Jak można podsumować 20 lat działalności firmy?

Marka Baumit powstała w 1988 r. z połączenia dwóch austriackich koncernów – Schmid Industrie Holding oraz Wietersdorfer Gruppe. Czerpiąc z ich ponad 100-letniego doświadczenia w branży materiałów budowlanych, Baumit szybko ugruntował swoją pozycję, tworząc rozległą sieć przedstawicielstw handlowych, filii i zakładów produkcyjnych w 30 krajach środkowej, południowej i wschodniej Europy oraz w Chinach.

Zobacz też: Trwałość tynków zewnętrznych

Początki istnienia polskiego oddziału datuje się na 1994 rok, kiedy otworzono biuro we Wrocławiu. Trzy lata później otworzono pierwszy zakład produkcyjny w Piotrkowie Trybunalskim, w którym rozpoczęto produkcję gipsu pod marką Baumit, a także tynków gipsowych i produktów mokrych.

W 2000 r. uruchomiono linię produkcyjną w drugiej fabryce, w Bełchatowie. Po pierwszej dekadzie działalności Baumit w Polsce firma doceniona przez specjalistów z branży budowlanej otrzymała nagrodę Budowlana Firma Roku.

Jednocześnie SIH (Schmid Industrie Holding), w skład którego wchodzi również Baumit, przejął markę Bayosan, znaną z profesjonalnych produktów przeznaczonych do renowacji budynków.

W 2006 r. siedziba główna Baumit została przeniesiona na ul. Sukiennice 6 w samym sercu Wrocławia. W 2007 r. uruchomiono nowoczesny zakład produkcyjny w Łowiczu. Rocznie zaopatruje on polski rynek w blisko 250 tys. ton materiałów budowlanych.

Obroty firmy Baumit przekroczyły w tym okresie 100 mln zł i stale rosły, a w 2008 r. przekroczyły już 200 mln zł. Satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe stworzyły szansę dalszej rozbudowy firmy w Polsce.

W kwietniu 2011 r. zakończono budowę kolejnej fabryki firmy Baumit – w Pobiedziskach w województwie wielkopolskim. Ten najnowocześniejszy w Europie zakład produkcyjny specjalizuje się głównie w wytwarzaniu tynków gipsowych, cementowo-wapiennych, zewnętrznych i wewnętrznych, zapraw murarskich oraz klejących, a także tynków strukturalnych i farb elewacyjnych.

Szeroka oferta produktowa Baumit w Polsce obejmuje przede wszystkim kompletne systemy ociepleń budynków oraz tynki maszynowe, cementowo-wapienne i gipsowe, jak również produkty do układania płytek ceramicznych, materiały do renowacji zabytków, a także jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie.

Firma Baumit wprowadzana też na rynek innowacyjne produkty. Do najważniejszych należy wdrożenie w 2001 r. tynku maszynowego gipsowego lekkiego. Dwa lata później ofertę poszerzono o gips szpachlowy oraz gładź gipsową białą.

W 2004 r. do produktów renowacyjnych dołączyły wyroby marki Bayosan. W tym samym czasie powstała cienkowarstwowa zaprawa do gazobetonu i silikatów. W 2006 r. oddano do użytku klientów pierwszą kotwę montażową do ociepleń StarTrack (wówczas KlebeAnker).

W 2007 r. ofertę tynków dekoracyjnych poszerzono o samoczyszczący tynk NanoporTop (wówczas NanoporPutz). W następnym roku do tej rodziny produktów dołączyła samoczyszcząca farba NanoporColor (wówczas NanoporFarbe). Oba produkty opracowano w oparciu o nanotechnologię.

Przeczytaj: Tynki ofiarne – klasyfikacja i właściwości

W 2009 r. stworzono grupę produktów przeznaczoną do układania płytek. W 2010 r. do użytku wykonawców oddano masy samopoziomujące Nivello oraz jastrych płynny Alpha. Dwa lata później poszerzono ofertę tynków maszynowych o tynk gipsowy o zwiększonej twardości Ratio Power. Rok 2014 to data premiery tynku dekoracyjnego CreativTop. Rodzina produktów do układania płytek zyskała dwa nowe kleje ProPlus oraz FlexFlow, a tynków maszynowych – tynk gładki MPI 25 Fine. Nowością w ofercie jest także tynk regulujący klimat pomieszczenia KlimaWhite.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat firma Baumit trzykrotnie zmieniała i poszerzała paletę kolorów produktów przeznaczonych do dekoracji elewacji. W 2003 r. wprowadzono 200 kolorów Baumit Colours of more emotion. Dwa lata później dodano intensywne odcienie ArtLine. W 2012 r. do dyspozycji architektów, wykonawców i inwestorów oddano paletę Life zawierającą 888 kolorów. System Life opiera się na 94 grupach kolorystycznych (z których każda zawiera 9 odcieni w jednej tonacji), w odcieniach bieli oraz 36 zupełnie nowych kolorach tynków mozaikowych. 

Jednym projektów marki Baumit, realizowanym od kilku lat, jest konkurs Fasada Roku. Głównym założeniem plebiscytu jest nagrodzenie firm, które tworzą elewacje budynków z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit: systemu ociepleń, systemu tynkowego z wykończeniem lub programu produktów renowacyjnych z wykończeniem.

Pierwszą edycję zorganizowano w 2007 r. i od tego czasu odbyło się 7 odsłon plebiscytu, do których zgłoszono niemal 1000 realizacji z całej Polski. W tym roku po raz pierwszy firma Baumit zorganizowała międzynarodową odsłonę konkursu pod nazwą Life Challenge 66. Laureaci z wielu krajów Europy, w których swoją siedzibę ma Baumit, będą rywalizować o tytuł najlepszej europejskiej fasady.

Finał konkursu odbył się 12 czerwca w wiedeńskim Muzeum Sztuki Użytkowej (MAK). W finale o nagrodę główną walczą również 2 obiekty z Polski, które zdobyły uznanie w krajowej odsłonie konkursu. Obiekty te zostały wyłonione w I etapie głosowania Jury spośród 237 obiektów zgłoszonych do konkursu z całej Europy.

Warto zobaczyć: Pomysł na elewację – najpopularniejsze rozwiązania

Na przestrzeni 20 lat działalności Baumit zdobył wiele tytułów, statuetek oraz certyfikatów, które potwierdzają wysoką jakość produktów. Trzykrotnie został Budowlaną Firmą Roku, a tytułem „Dobry Wybór” nagrodzono m.in. tynk GranoporTop, system ociepleń Baumit open, kotwy montażowe StarTrack, tynk NanoporTop oraz powłokę dekoracyjną Artline Glitter. W 2009 r. za szczególne osiągnięcia w renowacji stref historycznych firma otrzymała tytuł „Renowator 2009”, a także tytuł Ruban d’Honneur w konkursie European Business Awards.

Podczas 20 lat działalności firma wspierała też wielokrotnie różne inicjatywy społeczne. W 2005 r, zorganizowano I z V edycji akcji Baumit Kolorowe Emocje, w której najmłodsi mogli pomalować przygotowane specjalnie makiety budynków oraz wielkoformatowe powierzchnie różnymi kolorami. W latach 2006–2012 firma Baumit zaangażowała się w akcję „Muralia 2006”, w ramach której na wrocławskich kamienicach powstało kilka murali.

Sukces firmy Baumit jest przede wszystkim wynikiem stałego ulepszania i unowocześniania produktów oraz ukierunkowania na zastosowanie nowoczesnych technologii. Naczelną zasadą firmy jest łączenie estetyki z funkcjonalnością.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.