Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ruszyła druga edycja konkursu ECO-MIASTO

Małgorzata Skucha – prezes zarządu NFOŚiGW
Małgorzata Skucha – prezes zarządu NFOŚiGW
NFOŚIGW

Rozpoczęła się druga edycja konkursu ECO-MIASTO zorganizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

90% samorządów uważa, że zbyt dużo wydają na zaopatrzenie w wodę i energię budynków, którymi zarządzają. W niektórych miastach aż 11% budżetu przeznacza się na rachunki za energię i wodę.

Ubiegłoroczna edycja konkursu pokazała również, że samorządy inwestując w projekty z zakresu efektywności energetycznej w pierwszej kolejności wymieniają „szansę na obniżenie wydatków”, a dopiero później „przeciwdziałanie zmianie klimatu”.

Zwycięzcą poprzedniej edycji konkursu była bezapelacyjnie Warszawa, którą na konferencji reprezentował Paweł Pawłowski, zastępca dyrektora Biura Infrastruktury stołecznego ratusza.

W budżetach 19 miast – uczestników pierwszego konkursu, zarezerwowano kwotę 670 milionów złotych na inwestycje w efektywność energetyczną budynków. Projekty mają być realizowane w ciągu najbliższych dwóch lat. Większość miast koncentruje się na termomodernizacji szkół. Niektóre, np. Warszawa i Częstochowa dodatkowo korzystają z systemu monitorowania, który umożliwia wykrycie nadmiernego zużycia prądu, ciepła czy gazu.

Przeczytaj też: Energooszczędność a rozwój miast

Samorządy rozumieją także znaczenie mobilności zrównoważonej, chociaż obecnie tylko Warszawa i Wrocław, spośród miast biorących udział w konkursie, dysponują infrastrukturą dla pojazdów elektrycznych.

Najczęściej wymienianymi działaniami w zakresie mobilności zrównoważonej były: nabycie ekologicznych autobusów oraz rozbudowa sieci tramwajowej.

Kraków może pochwalić się najwyższym udziałem transportu zbiorowego w przewozie osób (50%) w porównaniu z innymi miastami powyżej 100 tysięcy mieszkańców, gdzie wynosi on średnio 40%. W tej samej kategorii miast, udział „miękkich” środków transportu (pieszo i rower) wynosi średnio 22% i plasuje się w dolnych granicach średniej Unii Europejskiej.

Miasta przygotowują się także do stworzenia infrastruktury dla samochodów elektrycznych. W ciągu dwóch najbliższych lat Kraków, Rzeszów i Toruń zamierzają stworzyć sieć punktów ładowania dla takich pojazdów. Dodatkowo, na przykładzie Paryża, Londynu czy Amsterdamu, Wrocław przygotowuje projekt miejskiej wypożyczalni pojazdów elektrycznych, a Rzeszów, Kraków, Warszawa i Słupsk zamierzają w ciągu najbliższych dwóch lat wprowadzić zniżki za parkowanie dla takich pojazdów.

Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Warto przeczytać: Rewitalizacja budynków publicznych

Na konferencji prasowej inaugurującej drugą edycję konkursu założenia i cele akcji przedstawił Pierre Buhler – ambasador Francji w Polsce.

Zdaniem NFOŚiGW – reprezentowanego przez prezes zarządu Małgorzatę Skuchę – szanse na sukces w konkursie ma wielu samorządowych beneficjentów Funduszu, którzy w ostatnich latach sporo zrobili dla społeczności lokalnych we wspomnianych obszarach.

„Upowszechnia się świadomość potrzeby działań w zakresie gospodarki niskoemisyjnej w gminach zarówno z perspektywy poprawy jakości życia mieszkańców jak i międzynarodowych zobowiązań Polski" – mówiła Małgorzata Skucha.

Do konkursu ECO-MIASTO 2014 samorządy mogą zgłaszać projekty w 3 kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków oraz gospodarka odpadami. Miasta zostaną podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców.

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej eco-miasto.pl. Formularz pozwoli nie tylko na ocenę dotychczasowych dokonań w wybranej kategorii, ale także na identyfikację największych trudności i wyzwań, jakie mają przed sobą miasta oraz zakreśli plany związane z rozwojem zrównoważonym. Zgłoszenia będą przyjmowane do 21 września 2014 roku.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi jesienią na uroczystej gali w Ambasadzie Francji. Projekty oceni jury, w skład którego weszli specjaliści w każdej z kategorii konkursu. Będą to m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki oraz naukowcy i dziennikarze. Jury weźmie pod uwagę realne osiągnięcia gminy, zakres konsultacji społecznych, plany na najbliższe lata, a także innowacyjność wprowadzanych w życie projektów.

Ważnym elementem realizacji projektu są seminaria tematyczne. Spotkania te są okazją dla przedstawicieli samorządów do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk. Edycji ECO-MIASTO 2014 towarzyszą 3 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych:

 • 4 czerwca 2014 w Lublinie (gospodarka odpadami),
 • 11 września 2014 w Gdańsku (mobilność zrównoważona)
 • oraz 15 września w Zabrzu (efektywność energetyczna budynków).

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Laureaci dwóch kategorii, poza statuetkami otrzymają też: samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca (kategoria mobilność zrównoważona), dwudniową wizytę w Centrum Innowacji Saint-Gobain DomoLab w Paryżu dla 2 przedstawicieli nagrodzonych miast (kategoria efektywność energetyczna budynków) oraz, dla wybranych przez dwie zwycięskie gminy szkół, Schneider Electric przygotuje projekt systemu sterowania oświetleniem i ogrzewaniem wraz z wyposażeniem obiektów w urządzenia tego systemu.

Dodatkowo po modernizacji budynków i wykonaniu instalacji systemu przez szkoły, Schneider Electric zapewni wsparcie inżynierskie potrzebne do prawidłowego jego uruchomienia.

Działania w ramach projektu ECO-MIASTO:

 • seminaria tematyczne z udziałem ekspertów z Polski i Francji

 • Gospodarka odpadami: jak wykorzystać nowe ramy prawne i finansowe?
  Lublin, 4 czerwca 2014

  Seminarium w ramach V Kongresu Mobilności Aktywnej
  Gdańsk, 11 września 2014

  Efektywność energetyczna budynków jako narzędzie obniżenia rachunków dla samorządów i mieszkańców oraz poprawy jakości środowiska
  Zabrze, 15 września 2014
 • konkurs ECO-MIASTO
 • kampania informacyjna – strona internetowa eco-miasto.pl będzie źródem informacji na temat konkursu oraz platformą wymiany i promowania dobrych praktyk pomiędzy miastami

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Budowa w czasach pandemii
 • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.