Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Norma zharmonizowana dla celulozowych materiałów izolacyjnych

Norma zharmonizowana dla celulozowych materiałów izolacyjnych – ocieplanie stropu magazynowego celulozą natryskową
Norma zharmonizowana dla celulozowych materiałów izolacyjnych – ocieplanie stropu magazynowego celulozą natryskową
Derowerk

Od marca 2014 r. w Unii Europejskiej obowiązuje norma zharmonizowana EN 15101 – „Wyroby do izolacji cieplnej. Wyroby z celulozy w postaci luźnej (LFCI) formowane in situ”. Jest to pierwsza norma zharmonizowana dla izolacji celulozowych. Co to oznacza dla inwestorów, projektantów i wykonawców?

W związku z wprowadzeniem normy EN 15101, Rozporządzenie UE nr 305/2011 z 9 marca 2011 r. i jego transpozycja w prawie polskim Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności (DzU 2013 poz. 898) nakłada na producentów izolacji celulozowych obowiązek certyfikacji ich produktów certyfikatem CE.

Norma zharmonizowana a aprobata techniczna

W myśl przytoczonego Rozporządzenia Unii Europejskiej (305/2011), certyfikat CE dla izolacji celulozowych wydawany jest na podstawie Europejskiej Aprobaty Technicznej lub normy zharmonizowanej.

  • Materiały izolacyjne z celulozy, które przed lipcem 2013 r. posiadały ważną Europejską Aprobatę Techniczną, uzyskują certyfikat CE na podstawie Aprobaty Technicznej do końca okresu jej obowiązywania.
  • Celulozowe materiały izolacyjne, które nie posiadają Europejskiej Aprobaty Technicznej lub jej ważność dobiegła końca, certyfikować należy w oparciu o normę zharmonizowaną.
  •  

Zobacz też: Termoizolacyjne systemy natryskowe – właściwości i zastosowanie

Stosowanie materiałów izolacyjnych z celulozy nie posiadających certyfikatu CE

W okresie od lipca 2013 r. do marca 2014 r. na polskim rynku trwał szturm tanich materiałów celulozowych, których producenci wykorzystali niejasne przepisy w celu dostarczania produktów nie spełniających podstawowych wymagań.

Kusząc niską ceną, wykonawcy utrudniali funkcjonowanie rzetelnych dostawców materiałów izolacyjnych, których produkty posiadały certyfikat CE. Dzięki wprowadzeniu normy zharmonizowanej, sytuacja na rynku materiałów celulozowych jest jasna.

Niedozwolone jest stosowanie materiałów izolacyjnych z celulozy, które nie posiadają certyfikatu CE i Deklaracji Właściwości Użytkowych dostępnej w języku polskim. Złamanie tego przepisu podlega karze grzywny w trybie przewidzianym przez Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Odpowiedzialność za zastosowanie niewłaściwych materiałów izolacyjnych ponosi inwestor, projektant, kierownik budowy i – przede wszystkim – wykonawca ocieplenia.

Docieplenie budynku materiałem izolacyjnym z celulozy wprowadzonym do obrotu niezgodnie z prawem, może wiązać się z ogromnymi kosztami usunięcia, naprawy i remontu wadliwie wykonanej izolacji.

Odbiór robót dociepleniowych

Odbiór robót dociepleniowych odbywa się, co do zasady, zgodnie z dokumentem odniesienia dla Certyfikatu CE.

  • Roboty ociepleniowe wykonane materiałem izolacyjnym z celulozy, który posiada Europejską Aprobatę Techniczną i wydany dla niej Certyfikat CE odbiera się wg zapisów Europejskiej Aprobaty Technicznej.
  • Roboty wykonane materiałem izolacyjnym z celulozy, który jest produkowany i certyfikowany CE w oparciu o normę zharmonizowaną, weryfikuje się zgodnie z drugą częścią normy EN 15101 – „Specyfikacja wyrobów po zastosowaniu”.

Przeczytaj: Ocieplanie poddasza celulozą isofloc F – ekologicznym materiałem izolacyjnym

Umowy zawierane pomiędzy stronami (np.: inwestorem i wykonawcą) mogą wprowadzać obowiązek wykonania usługi dociepleniowej zgodnie z normą. Jest to jednak zobowiązanie wiążące wyłącznie strony umowy.

Robert Zaorski, Derowerk

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Czego użyć do hydroizolacji dachu a czego do izolacji ścian?

Poznaj dostępne na rynku produkty izolacji termicznej i akustycznej, hydroizolacje, suchą zabudowę, chemię budowlaną, geosyntetyki...  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.