Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Norma zharmonizowana dla celulozowych materiałów izolacyjnych

Norma zharmonizowana dla celulozowych materiałów izolacyjnych – ocieplanie stropu magazynowego celulozą natryskową
Norma zharmonizowana dla celulozowych materiałów izolacyjnych – ocieplanie stropu magazynowego celulozą natryskową
Derowerk

Od marca 2014 r. w Unii Europejskiej obowiązuje norma zharmonizowana EN 15101 – „Wyroby do izolacji cieplnej. Wyroby z celulozy w postaci luźnej (LFCI) formowane in situ”. Jest to pierwsza norma zharmonizowana dla izolacji celulozowych. Co to oznacza dla inwestorów, projektantów i wykonawców?

W związku z wprowadzeniem normy EN 15101, Rozporządzenie UE nr 305/2011 z 9 marca 2011 r. i jego transpozycja w prawie polskim Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności (DzU 2013 poz. 898) nakłada na producentów izolacji celulozowych obowiązek certyfikacji ich produktów certyfikatem CE.

Norma zharmonizowana a aprobata techniczna

W myśl przytoczonego Rozporządzenia Unii Europejskiej (305/2011), certyfikat CE dla izolacji celulozowych wydawany jest na podstawie Europejskiej Aprobaty Technicznej lub normy zharmonizowanej.

  • Materiały izolacyjne z celulozy, które przed lipcem 2013 r. posiadały ważną Europejską Aprobatę Techniczną, uzyskują certyfikat CE na podstawie Aprobaty Technicznej do końca okresu jej obowiązywania.
  • Celulozowe materiały izolacyjne, które nie posiadają Europejskiej Aprobaty Technicznej lub jej ważność dobiegła końca, certyfikować należy w oparciu o normę zharmonizowaną.
  •  

Zobacz też: Termoizolacyjne systemy natryskowe – właściwości i zastosowanie

Stosowanie materiałów izolacyjnych z celulozy nie posiadających certyfikatu CE

W okresie od lipca 2013 r. do marca 2014 r. na polskim rynku trwał szturm tanich materiałów celulozowych, których producenci wykorzystali niejasne przepisy w celu dostarczania produktów nie spełniających podstawowych wymagań.

Kusząc niską ceną, wykonawcy utrudniali funkcjonowanie rzetelnych dostawców materiałów izolacyjnych, których produkty posiadały certyfikat CE. Dzięki wprowadzeniu normy zharmonizowanej, sytuacja na rynku materiałów celulozowych jest jasna.

Niedozwolone jest stosowanie materiałów izolacyjnych z celulozy, które nie posiadają certyfikatu CE i Deklaracji Właściwości Użytkowych dostępnej w języku polskim. Złamanie tego przepisu podlega karze grzywny w trybie przewidzianym przez Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Odpowiedzialność za zastosowanie niewłaściwych materiałów izolacyjnych ponosi inwestor, projektant, kierownik budowy i – przede wszystkim – wykonawca ocieplenia.

Docieplenie budynku materiałem izolacyjnym z celulozy wprowadzonym do obrotu niezgodnie z prawem, może wiązać się z ogromnymi kosztami usunięcia, naprawy i remontu wadliwie wykonanej izolacji.

Odbiór robót dociepleniowych

Odbiór robót dociepleniowych odbywa się, co do zasady, zgodnie z dokumentem odniesienia dla Certyfikatu CE.

  • Roboty ociepleniowe wykonane materiałem izolacyjnym z celulozy, który posiada Europejską Aprobatę Techniczną i wydany dla niej Certyfikat CE odbiera się wg zapisów Europejskiej Aprobaty Technicznej.
  • Roboty wykonane materiałem izolacyjnym z celulozy, który jest produkowany i certyfikowany CE w oparciu o normę zharmonizowaną, weryfikuje się zgodnie z drugą częścią normy EN 15101 – „Specyfikacja wyrobów po zastosowaniu”.

Przeczytaj: Ocieplanie poddasza celulozą isofloc F – ekologicznym materiałem izolacyjnym

Umowy zawierane pomiędzy stronami (np.: inwestorem i wykonawcą) mogą wprowadzać obowiązek wykonania usługi dociepleniowej zgodnie z normą. Jest to jednak zobowiązanie wiążące wyłącznie strony umowy.

Robert Zaorski, Derowerk

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.