Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dobre perspektywy dla branży ociepleń

Materiały prasowe  |  27.03.2014
Podsumowanie wskaźników koniunktury dla branży ociepleń
Podsumowanie wskaźników koniunktury dla branży ociepleń
SSO

Producenci systemów ociepleń z coraz większym optymizmem oceniają perspektywy swojej branży – wynika z szóstej fali badania TNS Polska „Rynek ociepleń ścian zewnętrznych w Polsce”, zrealizowanej na przełomie stycznia i lutego br.

Zdaniem 88 proc. firm uczestniczących w ankiecie, branża odczuje poprawę obecnej sytuacji już na początku 2015 r. Natomiast o tym, że koniunktura zawita do sektora ociepleń wraz z rokiem 2016 jest przekonanych 100 proc. badanych.

Identycznie oceniane są perspektywy polskiego budownictwa w całości. To najlepsze opinie producentów ociepleń na temat koniunktury od początku pomiaru TNS Polska, rozpoczętego w październiku 2011 roku pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).

Przeczytaj: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

„W obecnym pomiarze zauważamy poprawę nastrojów wśród producentów. Ten optymizm w odniesieniu do budownictwa może wynikać ze spodziewanego wzrostu gospodarczego oraz planowanych inwestycji infrastrukturalnych czy modernizacji zapowiadanych w kraju.

Będą to niewątpliwie impulsy dla poprawy kondycji w branży budowlanej, za którą podąża branża ociepleń ścian zewnętrznych. W przypadku tej ostatniej niewątpliwie łagodna zima oraz sprzyjające warunki atmosferyczne mogły wpłynąć na zahamowanie odnotowanego w poprzednich sezonach pogorszenia.

Obecnie mamy do czynienia z okresem stabilizacji sytuacji, po którym spodziewane jest przerwanie dotychczasowego impasu – komentuje Natalia Kijewska z zespołu TNS Polska analizującego polski rynek ociepleń.

W porównaniu z poprzednimi z poprzednimi falami badania obecnie następuje odwrócenie nastrojów w branży ociepleń. Wskaźnik dzisiejszej koniunktury dla budownictwa, czyli różnica między udziałem pozytywnych a negatywnych ocen, jest dziś najlepszy od początku pomiaru i wynosi +38 proc. (w poprzednich falach m.in. -83 proc. oraz dwukrotnie -100 proc.).

Dla sektora ociepleń wartość wskaźnika koniunktury wynosi 0 proc., podczas gdy w trzech wcześniejszych pomiarach wskazania były ujemne (w tym dwukrotnie -100 proc i raz -67 proc.).

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Oznacza to, że według producentów systemów ETICS aktualne położenie budownictwa i ich własnej branży jest lepsze niż rok i dwa lata temu.

Wśród badanych producentów ociepleń zaobserwowano znaczącą zmianę w ocenie obecnej sytuacji budownictwa. Jeszcze w połowie ubiegłego roku wszyscy (100 proc.) zgodnie twierdzili, że jest ona gorsza niż 12 miesięcy wcześniej.

W najnowszym pomiarze 63 proc. producentów oceniło ją jako taką samą jak na początku 2013 r., a ponad jedna trzecia (38 proc.) uznało, że obecnie kondycja branży jest nieco lepsza niż przed rokiem. W żadnej z poprzednich edycji badania TNS Polska nie uzyskano tak dobrych ocen kondycji polskiego budownictwa.

Jeszcze większy optymizm obejmuje nadchodzące dwa lata. Najbliższe 12 miesięcy, według 88 proc. ankietowanych producentów ociepleń, przyniesie dalszą poprawę sytuacji w branży budowlanej. Nieznaczne polepszenie prognozuje 63 proc. uczestników badania, znaczące – 25 proc.

Zdaniem pozostałych sytuacja nie zmieni się (13 proc.). Nastąpiło wzmocnienie tego trendu w odniesieniu do poprzedniej fali badania, w której 75 proc. badanych spodziewało się poprawy, zaś po 13 proc. pogorszenia lub sytuacji bez zmian.

Podobnie jak w V edycji pomiaru, perspektywa 24 miesięcy dla wszystkich pytanych producentów (100 proc.) oznacza w polskim budownictwie zmiany na lepsze.

W porównaniu z poprzednią falą badania wzrósł odsetek producentów prognozujących znaczną poprawę – uważa tak obecnie 38 proc. badanych, natomiast 63 proc. spodziewa się nieznacznej poprawy (w poprzednim pomiarze nieznaczne polepszenie przewidywało 88 proc. badanych).

Zobacz wyniki porzedniej edycji badania: Lepsza koniunktura dla rynku ociepleń

Połowa badanych (50 proc.) uznaje, że sytuacja w branży ociepleń ścian zewnętrznych jest taka sama jak rok temu. Co czwarty producent (25 proc.) ocenia bieżącą sytuację branży jako nieco gorszą niż przed rokiem, tylu samo jako nieco lepszą. W poprzednim pomiarze odpowiedzi w 100 proc. wskazywały na pogorszenie kondycji sektora w przeciągu poprzedzających badanie 12 miesięcy.

Producenci systemów ociepleń z optymizmem patrzą w przyszłość: wskaźnik koniunktury dla najbliższych 12 miesięcy wynosi +75 proc. Co drugi badany (50 proc.) uważa, że sytuacja w branży ociepleń ścian zewnętrznych za rok będzie trochę, a 38 proc, że dużo lepsza. Niewielkie pogorszenie prognozuje tylko 13 proc. badanych.

Wyraźna poprawa sytuacji w branży ociepleń nastąpi, zdaniem wszystkich pytanych producentów, za 24 miesiące. Trzy czwarte (75 proc.) ankietowanych uważa, że kondycja branży wówczas polepszy się nieznacznie, natomiast co czwarty (25 proc.) prognozuje znaczące polepszenie.

Badania polskiego rynku ociepleń zostaną zaprezentowane przez TNS Polska na I Międzynarodowej Konferencji ETICS organizowanej przez SSO 8-9 maja w Ożarowie Mazowieckim pod Warszawą.

Na konferencji reprezentowane będą liczne środowiska związane z ociepleniami, co sprzyjać będzie kompleksowemu spojrzeniu na rynek, jego szanse i ograniczenia.

Prowadzony już trzeci rok cykliczny pomiar TNS Polska staje się jednym z podstawowych źródeł wiedzy na temat naszej branży i daje możliwość śledzenia zachodzących w niej zmian.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.