Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dzień Architektury na Targach Budma 2010

Redakcja  |  24.01.2010

To co ważne dla architektury to powrót do nas samych, do relacji międzyludzkich. Społeczny kontekst architektury, który w globalnej ekonomii zaczyna się zatracać, dzięki dzisiejszej dyskusji może zostać przypomniany jako istotny składnik projektowania architektonicznego. Uwzględnienie kontekstu, w jakim funkcjonować będzie zaprojektowany obiekt, należy do najważniejszych obowiązków architekta - mówił 20 stycznia br., Podsekretarz Stanu Olgierd Dziekoński, otwierając 20 stycznia br. konferencję "Życie między budynkami". Konferencja była najważniejszym punktem "Dnia Architektury" podczas Targów Budma 2010 w Poznaniu.


Witając gości międzynarodowej konferencji "Życie między budynkami", wiceminister Dziekoński podkreślił wartość środowiskowego i społecznego kontekstu projektowania, którego uwzględnienie służy zrównoważonemu rozwojowi. Zrównoważone projektowanie miejskie analizowano w dyskusji m.in. na przykładach "Śląskiej Szkoły Architektury", projektu Hafen-City Hamburg, stanu budownictwa ekologicznego w Europie, problematyki bezdomnych w mieście. Polskie wydanie swojej książki "Życie między budynkami" prezentował jej autor - prof. Jan Gehl z Danii.

Wątek zrównoważonego rozwoju powrócił podczas konferencji "Nowoczesne metody badań i symulacji na tle wymagań podstawowych", zorganizowanej przez Instytut Techniki Budowlanej, w ramach której wręczono producentom europejskie aprobaty techniczne nadane przez Instytut Techniki Budowlanej. Kwestia zrównoważonego rozwoju jest nieodłączną częścią naszej cywilizacji. Zrównoważony rozwój opiera się na fundamencie ekonomicznym - gospodarczym i społecznym - środowiskowym i jest częścią dorobku kulturowego. Europejskie aprobaty techniczne są częścią uporządkowanego dążenia do zrównoważonego rozwoju. Poddanie się pod ocenę i uzyskanie aprobaty jest wykazaniem zdolności sprostania wymaganiom jakościowym - tak ważnym dla zrównoważonego rozwoju - mówił wiceminister Dziekoński podczas wręczania producentom aprobat technicznych.

Wiceminister O. Dziekoński otworzył zorganizowaną przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów konferencję na temat zrównoważonego budownictwa komunikacyjnego "Mosty i wiadukty kolejowe" należącą do programu Dnia Inżyniera Budownictwa. Spotkanie poświęcone było transportowi w aglomeracjach miejskich zintegrowanemu z infrastrukturą kolejową. Współorganizowało je Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji oraz obchodząca jubileusz 20-lecia Izba Projektowania Budowlanego.

Zwiedzający targi mogli uczestniczyć w uroczystym ogłoszeniu wyników IV edycji konkursu o nagrodę im. Macieja Nowickiego oraz wernisażu wystaw Nagroda Roku SARP, Polski Cement oraz Śląska Szkoła Architektury - przygotowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Zarząd Główny i Oddział Katowice).

W drugim dniu targów odbyła się także gala finałowa piątej edycji konkursu "Przetargi dla Najlepszych - Lider Eko Inwestycji" oraz inauguracja obchodów 55-lecia Ogólnopolskiego Dwutygodnika Budowlanego "Profile". Dyskutowano na temat unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest oraz ekologicznych inwestycji i możliwości finansowania inwestycji sportowych w gminach. Podczas spotkania przyjaciół "Profilów" nie zabrakło serdecznych podziękowań i wzruszeń uhonorowanych nagrodami dwutygodnika firm i dziennikarzy, wręczanymi m.in. przez wiceministra O. Dziekońskiego. Na jubileuszową uroczystość specjalny program słowno-muzyczny przygotowali młodzi artyści z Teatru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Oczekiwanym przez uczestników targów wydarzeniem była też gala wręczenia przez wiceministra  Dziekońskiego i prezesa MTP Andrzeja Byrta nagród dla najlepszych prezentowanych podczas imprezy wyroby "Złoty Medal MTP" oraz dla najlepszych stoisk "Acanthus Aureus".

materiały: www.mi.gov.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Płyty warstwowe - co warto wiedzieć?


Płyty warstwowe składają się z dwóch zewnętrznych okładzin metalowych, oddzielonych... ZOBACZ »


Wszystko o skutecznej hydroizolacji »

Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważną kwestią? Każdego roku na całym świecie czytaj dalej »

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne..... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Systemy mocowań - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Innowacyjne płyty styropianowe »

Dobór system mocowań elewacyjnych uzależniony jest m.in. od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany... czytaj dalej » Płyty będą mieć polepszone właściwości użytkowe i tym samym spełniać surowsze normy... czytaj dalej »

Ogniochronny bandaż pęczniejący - gdzie i kiedy go stosować?


Do prawidłowego oznaczenia przepustów instalacyjnych wykonanych przy... ZOBACZ »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Jak obliczyć spadek balkonu? Po co wykorzystywać sznur dylatacyjny? czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Chcesz poprawić efektywność energetyczną domu?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Mniej więcej jedna trzecia globalnie zużywanej energii jest obecnie wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia budynków... czytaj dalej »

Szukasz narzędzi i materiałów do codziennej pracy?


Szukasz produktów w specjalnych promocyjnych cenach? ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury...czytaj dalej »

Płyty warstwowe z wełny mineralnej posiadają odporność ogniową EI do... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Kiedy zastosować izolację z keramzytu?

Izolacja keramzyt

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Keramzyt nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu, dlatego można... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.