Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

PSB nie zmawiało się ze Śnieżką

Materiały prasowe  |  03.02.2014

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie uchylił w stosunku do Grupy Polskie Składy Budowlane S.A. decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznającą zawarcie przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka oraz 56 przedsiębiorców porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku krajowym sprzedaży farb, lakierów i wyrobów pomocniczych za praktykę ograniczającą konkurencję.

Wyrokiem z 29 stycznia 2014 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie uchylił w stosunku do Grupy Polskie Składy Budowlane S.A. decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 28 grudnia 2009 r., uznającą zawarcie przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka S.A. w Lubzinie oraz 56 przedsiębiorców porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku krajowym sprzedaży farb, lakierów i wyrobów pomocniczych za praktykę ograniczającą konkurencję.

Zobacz także: W grudniu wzrosły ceny farb, lakierów i tapet

Porozumienie miało polegać na bezpośrednim ustalaniu w zawartych umowach minimalnych cen sprzedaży towarów, w tym poprzez stosowanie m.in. zapisu, że odbiorca dołoży staranności, aby sprzedaż detaliczna wyrobów Śnieżki odbywała się w sugerowanych cenach nie niższych niż cena cennikowa.

Łączna wartość kar pieniężnych nałożonych w związku z tym na 56 przedsiębiorców wyniosła ponad 6,7 mln zł, w tym na PSB ponad 2 mln zł. Do tej pory jedynie w odniesieniu do Grupy PSB S.A. SOKiK uchylił decyzję.

W ustnym uzasadnieniu rozstrzygnięcia SOKiK zwrócił uwagę, że Grupa PSB wykazała, że jest grupą zakupowo-sprzedażową, działającą podobnie jak agent, a umowy agencyjne są wyłączone przez prawo unijne spod zakazu porozumień na różnych poziomach obrotu, np. między producentami a dystrybutorami.

Z ekonomicznego punktu widzenia okoliczność, że Grupa PSB jest grupą zakupowo-sprzedażową wyłącza możliwość negatywnego wpływu umowy zawartej ze Śnieżką na rynku krajowym farb i lakierów.

Nadto, Grupa PSB S.A. nie prowadziła sprzedaży detalicznej, a zatem kwestionowany zapis umowy nie miał do niej zastosowania. W konsekwencji Sąd uznał, że brak jest ryzyka wystąpienia skutków antykonkurencyjnych na rynku.

Wyrok jest nieprawomocny. Prezesowi UOKiK przysługuje prawo złożenia apelacji. 

Przeczytaj: Znak Ecolabel dla farby MAGNAT CERAMIC

Z reguły orzeczenia sądowe w I instancji w sprawach spornych dotyczących praktyk, które mają ograniczać konkurencję, są korzystne dla UOKiK.

Orzeczenia sądowe, zarówno w sprawie domniemanej zmowy cenowej PSB z Gamrat (korzystne dla PSB rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego po 8 latach postępowania), jak i w przypadku domniemanej zmowy cenowej PSB ze Śnieżką (rozstrzygnięcie Sądu I instancji po 4 latach postępowania) pokazują, że walkę z nieuzasadnionymi zarzutami należy wręcz traktować jako „obronę konieczną”.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.