Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

PSB nie zmawiało się ze Śnieżką

Materiały prasowe  |  03.02.2014

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie uchylił w stosunku do Grupy Polskie Składy Budowlane S.A. decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznającą zawarcie przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka oraz 56 przedsiębiorców porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku krajowym sprzedaży farb, lakierów i wyrobów pomocniczych za praktykę ograniczającą konkurencję.

Wyrokiem z 29 stycznia 2014 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie uchylił w stosunku do Grupy Polskie Składy Budowlane S.A. decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 28 grudnia 2009 r., uznającą zawarcie przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka S.A. w Lubzinie oraz 56 przedsiębiorców porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku krajowym sprzedaży farb, lakierów i wyrobów pomocniczych za praktykę ograniczającą konkurencję.

Zobacz także: W grudniu wzrosły ceny farb, lakierów i tapet

Porozumienie miało polegać na bezpośrednim ustalaniu w zawartych umowach minimalnych cen sprzedaży towarów, w tym poprzez stosowanie m.in. zapisu, że odbiorca dołoży staranności, aby sprzedaż detaliczna wyrobów Śnieżki odbywała się w sugerowanych cenach nie niższych niż cena cennikowa.

Łączna wartość kar pieniężnych nałożonych w związku z tym na 56 przedsiębiorców wyniosła ponad 6,7 mln zł, w tym na PSB ponad 2 mln zł. Do tej pory jedynie w odniesieniu do Grupy PSB S.A. SOKiK uchylił decyzję.

W ustnym uzasadnieniu rozstrzygnięcia SOKiK zwrócił uwagę, że Grupa PSB wykazała, że jest grupą zakupowo-sprzedażową, działającą podobnie jak agent, a umowy agencyjne są wyłączone przez prawo unijne spod zakazu porozumień na różnych poziomach obrotu, np. między producentami a dystrybutorami.

Z ekonomicznego punktu widzenia okoliczność, że Grupa PSB jest grupą zakupowo-sprzedażową wyłącza możliwość negatywnego wpływu umowy zawartej ze Śnieżką na rynku krajowym farb i lakierów.

Nadto, Grupa PSB S.A. nie prowadziła sprzedaży detalicznej, a zatem kwestionowany zapis umowy nie miał do niej zastosowania. W konsekwencji Sąd uznał, że brak jest ryzyka wystąpienia skutków antykonkurencyjnych na rynku.

Wyrok jest nieprawomocny. Prezesowi UOKiK przysługuje prawo złożenia apelacji. 

Przeczytaj: Znak Ecolabel dla farby MAGNAT CERAMIC

Z reguły orzeczenia sądowe w I instancji w sprawach spornych dotyczących praktyk, które mają ograniczać konkurencję, są korzystne dla UOKiK.

Orzeczenia sądowe, zarówno w sprawie domniemanej zmowy cenowej PSB z Gamrat (korzystne dla PSB rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego po 8 latach postępowania), jak i w przypadku domniemanej zmowy cenowej PSB ze Śnieżką (rozstrzygnięcie Sądu I instancji po 4 latach postępowania) pokazują, że walkę z nieuzasadnionymi zarzutami należy wręcz traktować jako „obronę konieczną”.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.