Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Elżbieta Bieńkowska na czele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju

Elżbieta Bieńkowska na czele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju
Elżbieta Bieńkowska na czele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju
MRR

Na stanowisko ministra infrastruktury i rozwoju oraz wicepremiera zaprzysiężono Elżbietę Bieńkowską.

W wyniku dokonanych przez premiera Donalda Tuska zmian w rządzie szefem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz wicepremierem została Elżbieta Bieńkowska. Nowy resort powstaje z połączenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Premier chce w jednym ręku skupić szansę na wydatkowanie środków europejskich i realizację inwestycji.

Nowy minister odpowiada za realizację strategii rozwoju społeczno-gospodarczego z uwzględnieniem przestrzennego zagospodarowania kraju.

Zarządza też systemem wdrażania Funduszy Europejskich oraz infrastrukturą transportową (drogi, kolej, ruch lotniczy i żegluga).

Do jej zadań należą również sprawy związane ze wspieraniem budownictwa i mieszkalnictwa.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Elżbieta Bieńkowska w 1989 r. uzyskała tytuł magistra filologii orientalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1996 r. ukończyła Krajową Szkołę Administracji Publicznej, a w 1998 r., studia podyplomowe według programu MBA w Szkole Głównej Handlowej.

Zobacz także: Czy Polska będzie miała spójną sieć dróg?

16 listopada 2007 r. została powołana na stanowisko ministra rozwoju regionalnego. 18 listopada 2011 r. została zaprzysiężona do pełnienia tej funkcji przez kolejną kadencję.

Podczas pierwszej kadencji (lata 2007–2011) minister Bieńkowska doprowadziła do pełnego wykorzystania funduszy unijnych z budżetu na lata 2004–2006 i rozdzielenia ponad 70 proc. z prawie 68 mld euro, które Polska otrzymała na lata 2007–2013.

Usunęła bariery utrudniające sięganie po środki unijne upraszczając i skracając procedury, a także uczestnicząc w zmienianiu prawa dotyczącego ochrony środowiska oraz zamówień publicznych.

Ponadto zgłosiła pomysł wprowadzenia nagród za efektywność, dzięki czemu regiony z naddatkiem wykonują plan wdrażania funduszy europejskich. Ponadto, z jej inicjatywy, w ramach pakietu antykryzysowego MRR, wprowadzono m.in. zaliczki dla przedsiębiorców, usprawniono przekazywanie dotacji rozwojowej samorządom.

Dodatkowo, z inicjatywy MRR powstała Platforma współpracy w zakresie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Porozumienie w tej sprawie podpisało 28 instytucji, w tym przedstawiciele ośmiu ministerstw, prezydenci największych miast w Polsce, prezesi związków samorządów oraz PARP, UZP i BGK. Był to bardzo ważny krok dla popularyzacji PPP w Polsce.

Przeczytaj: Założenia do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Trwałość balkonów i loggii – błędy projektowe i wykonawcze
 
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
 
Właściwości farb i tynków cienkowarstwowych a teorie na ich temat
 

W pierwszej kadencji minister Bieńkowskiej Rada Ministrów przyjęła Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010–2020: Regiony, Miasta, Obszary wiejskie wraz z Planem działań, a na początku drugiej nowatorską Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030).

Plany minister Bieńkowskiej na drugą kadencję obejmują m.in. pełne wykorzystanie środków z obecnego budżetu, i tym samym utrzymanie pozycji Polski jako lidera w unijnej polityce spójności. Priorytetem jest również zakończenie prac nad nowym systemem wdrażania funduszy europejskich w latach 2014-2020, opracowanie Krajowej Polityki Miejskiej i przygotowanie Średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju.

Przez całą karierę zawodową związana jest z wdrażaniem funduszy europejskich i rozwojem regionalnym. Od stycznia 1999 do listopada 2007 r. Elżbieta Bieńkowska pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jako dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego odpowiedzialna była za programowanie i wdrażanie instrumentów finansowanych z Funduszy Europejskich.

Wcześniej, w latach 1996–1998 w Wydziale Gospodarki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, brała udział w pracach nad kontraktem regionalnym dla województwa katowickiego. W 1999 r. pełniła funkcję pełnomocnika wojewody katowickiego ds. Strategii Rozwoju Województwa.

Warto zobaczyć: Zakres i forma projektu budowlanego

Elzbieta Bieńkowska jest ekspertem w projektach międzynarodowych. Wykładała na studiach podyplomowych: na Uniwersytecie Śląskim oraz w Szkole Głównej Handlowej.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. uzyskała mandat senatora.

Zna biegle język angielski. Jest mężatką, ma troje dzieci.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.