Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Elżbieta Bieńkowska na czele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju

Elżbieta Bieńkowska na czele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju
Elżbieta Bieńkowska na czele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju
MRR

Na stanowisko ministra infrastruktury i rozwoju oraz wicepremiera zaprzysiężono Elżbietę Bieńkowską.

W wyniku dokonanych przez premiera Donalda Tuska zmian w rządzie szefem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz wicepremierem została Elżbieta Bieńkowska. Nowy resort powstaje z połączenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Premier chce w jednym ręku skupić szansę na wydatkowanie środków europejskich i realizację inwestycji.

Nowy minister odpowiada za realizację strategii rozwoju społeczno-gospodarczego z uwzględnieniem przestrzennego zagospodarowania kraju.

Zarządza też systemem wdrażania Funduszy Europejskich oraz infrastrukturą transportową (drogi, kolej, ruch lotniczy i żegluga).

Do jej zadań należą również sprawy związane ze wspieraniem budownictwa i mieszkalnictwa.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Elżbieta Bieńkowska w 1989 r. uzyskała tytuł magistra filologii orientalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1996 r. ukończyła Krajową Szkołę Administracji Publicznej, a w 1998 r., studia podyplomowe według programu MBA w Szkole Głównej Handlowej.

Zobacz także: Czy Polska będzie miała spójną sieć dróg?

16 listopada 2007 r. została powołana na stanowisko ministra rozwoju regionalnego. 18 listopada 2011 r. została zaprzysiężona do pełnienia tej funkcji przez kolejną kadencję.

Podczas pierwszej kadencji (lata 2007–2011) minister Bieńkowska doprowadziła do pełnego wykorzystania funduszy unijnych z budżetu na lata 2004–2006 i rozdzielenia ponad 70 proc. z prawie 68 mld euro, które Polska otrzymała na lata 2007–2013.

Usunęła bariery utrudniające sięganie po środki unijne upraszczając i skracając procedury, a także uczestnicząc w zmienianiu prawa dotyczącego ochrony środowiska oraz zamówień publicznych.

Ponadto zgłosiła pomysł wprowadzenia nagród za efektywność, dzięki czemu regiony z naddatkiem wykonują plan wdrażania funduszy europejskich. Ponadto, z jej inicjatywy, w ramach pakietu antykryzysowego MRR, wprowadzono m.in. zaliczki dla przedsiębiorców, usprawniono przekazywanie dotacji rozwojowej samorządom.

Dodatkowo, z inicjatywy MRR powstała Platforma współpracy w zakresie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Porozumienie w tej sprawie podpisało 28 instytucji, w tym przedstawiciele ośmiu ministerstw, prezydenci największych miast w Polsce, prezesi związków samorządów oraz PARP, UZP i BGK. Był to bardzo ważny krok dla popularyzacji PPP w Polsce.

Przeczytaj: Założenia do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Trwałość balkonów i loggii – błędy projektowe i wykonawcze
 
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
 
Właściwości farb i tynków cienkowarstwowych a teorie na ich temat
 

W pierwszej kadencji minister Bieńkowskiej Rada Ministrów przyjęła Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010–2020: Regiony, Miasta, Obszary wiejskie wraz z Planem działań, a na początku drugiej nowatorską Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030).

Plany minister Bieńkowskiej na drugą kadencję obejmują m.in. pełne wykorzystanie środków z obecnego budżetu, i tym samym utrzymanie pozycji Polski jako lidera w unijnej polityce spójności. Priorytetem jest również zakończenie prac nad nowym systemem wdrażania funduszy europejskich w latach 2014-2020, opracowanie Krajowej Polityki Miejskiej i przygotowanie Średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju.

Przez całą karierę zawodową związana jest z wdrażaniem funduszy europejskich i rozwojem regionalnym. Od stycznia 1999 do listopada 2007 r. Elżbieta Bieńkowska pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jako dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego odpowiedzialna była za programowanie i wdrażanie instrumentów finansowanych z Funduszy Europejskich.

Wcześniej, w latach 1996–1998 w Wydziale Gospodarki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, brała udział w pracach nad kontraktem regionalnym dla województwa katowickiego. W 1999 r. pełniła funkcję pełnomocnika wojewody katowickiego ds. Strategii Rozwoju Województwa.

Warto zobaczyć: Zakres i forma projektu budowlanego

Elzbieta Bieńkowska jest ekspertem w projektach międzynarodowych. Wykładała na studiach podyplomowych: na Uniwersytecie Śląskim oraz w Szkole Głównej Handlowej.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. uzyskała mandat senatora.

Zna biegle język angielski. Jest mężatką, ma troje dzieci.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2013

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.