Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Elżbieta Bieńkowska na czele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju

Elżbieta Bieńkowska na czele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju
Elżbieta Bieńkowska na czele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju
MRR

Na stanowisko ministra infrastruktury i rozwoju oraz wicepremiera zaprzysiężono Elżbietę Bieńkowską.

W wyniku dokonanych przez premiera Donalda Tuska zmian w rządzie szefem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz wicepremierem została Elżbieta Bieńkowska. Nowy resort powstaje z połączenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Premier chce w jednym ręku skupić szansę na wydatkowanie środków europejskich i realizację inwestycji.

Nowy minister odpowiada za realizację strategii rozwoju społeczno-gospodarczego z uwzględnieniem przestrzennego zagospodarowania kraju.

Zarządza też systemem wdrażania Funduszy Europejskich oraz infrastrukturą transportową (drogi, kolej, ruch lotniczy i żegluga).

Do jej zadań należą również sprawy związane ze wspieraniem budownictwa i mieszkalnictwa.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Elżbieta Bieńkowska w 1989 r. uzyskała tytuł magistra filologii orientalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1996 r. ukończyła Krajową Szkołę Administracji Publicznej, a w 1998 r., studia podyplomowe według programu MBA w Szkole Głównej Handlowej.

Zobacz także: Czy Polska będzie miała spójną sieć dróg?

16 listopada 2007 r. została powołana na stanowisko ministra rozwoju regionalnego. 18 listopada 2011 r. została zaprzysiężona do pełnienia tej funkcji przez kolejną kadencję.

Podczas pierwszej kadencji (lata 2007–2011) minister Bieńkowska doprowadziła do pełnego wykorzystania funduszy unijnych z budżetu na lata 2004–2006 i rozdzielenia ponad 70 proc. z prawie 68 mld euro, które Polska otrzymała na lata 2007–2013.

Usunęła bariery utrudniające sięganie po środki unijne upraszczając i skracając procedury, a także uczestnicząc w zmienianiu prawa dotyczącego ochrony środowiska oraz zamówień publicznych.

Ponadto zgłosiła pomysł wprowadzenia nagród za efektywność, dzięki czemu regiony z naddatkiem wykonują plan wdrażania funduszy europejskich. Ponadto, z jej inicjatywy, w ramach pakietu antykryzysowego MRR, wprowadzono m.in. zaliczki dla przedsiębiorców, usprawniono przekazywanie dotacji rozwojowej samorządom.

Dodatkowo, z inicjatywy MRR powstała Platforma współpracy w zakresie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Porozumienie w tej sprawie podpisało 28 instytucji, w tym przedstawiciele ośmiu ministerstw, prezydenci największych miast w Polsce, prezesi związków samorządów oraz PARP, UZP i BGK. Był to bardzo ważny krok dla popularyzacji PPP w Polsce.

Przeczytaj: Założenia do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Trwałość balkonów i loggii – błędy projektowe i wykonawcze
 
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
 
Właściwości farb i tynków cienkowarstwowych a teorie na ich temat
 

W pierwszej kadencji minister Bieńkowskiej Rada Ministrów przyjęła Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010–2020: Regiony, Miasta, Obszary wiejskie wraz z Planem działań, a na początku drugiej nowatorską Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030).

Plany minister Bieńkowskiej na drugą kadencję obejmują m.in. pełne wykorzystanie środków z obecnego budżetu, i tym samym utrzymanie pozycji Polski jako lidera w unijnej polityce spójności. Priorytetem jest również zakończenie prac nad nowym systemem wdrażania funduszy europejskich w latach 2014-2020, opracowanie Krajowej Polityki Miejskiej i przygotowanie Średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju.

Przez całą karierę zawodową związana jest z wdrażaniem funduszy europejskich i rozwojem regionalnym. Od stycznia 1999 do listopada 2007 r. Elżbieta Bieńkowska pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jako dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego odpowiedzialna była za programowanie i wdrażanie instrumentów finansowanych z Funduszy Europejskich.

Wcześniej, w latach 1996–1998 w Wydziale Gospodarki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, brała udział w pracach nad kontraktem regionalnym dla województwa katowickiego. W 1999 r. pełniła funkcję pełnomocnika wojewody katowickiego ds. Strategii Rozwoju Województwa.

Warto zobaczyć: Zakres i forma projektu budowlanego

Elzbieta Bieńkowska jest ekspertem w projektach międzynarodowych. Wykładała na studiach podyplomowych: na Uniwersytecie Śląskim oraz w Szkole Głównej Handlowej.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. uzyskała mandat senatora.

Zna biegle język angielski. Jest mężatką, ma troje dzieci.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.