Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

6 mld zł na projekty związane z ochroną środowiska

6 mld zł na projekty związane z ochroną środowiska
6 mld zł na projekty związane z ochroną środowiska
www.sxc.hu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2014 r. chce wydać ponad 6 mld zł na projekty środowiskowe – m.in. na promocję alternatywnych źródeł energii oraz poprawę efektywności energetycznej.

Zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Jacek Gdański na spotkaniu z dziennikarzami zaznaczył, że wydatki w 2014 r. będą wyższe o ok. 11 proc. od tegorocznych. Podkreślił, że zwiększenie wydatków na dotacje i pożyczki w przyszłym roku uzależnione będzie m.in. od uchwalenia tzw. dużego trójpaku energetycznego. Od tego z kolei uzależnione będzie ewentualne dodatkowe finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

W 2014 r. Fundusz będzie zwiększać udział pożyczek w finansowaniu projektów. Mają one mieć wartość 1 mld zł.

Warto zobaczyć: Miesięcznik Izolacje 9/2013 [za darmo]

W przyszłych latach Fundusz ma się koncentrować m.in. na promocji rozproszonej energetyki z alternatywnych źródeł energii. Chodzi o m.in. o małe biogazownie czy kolektory słoneczne. Niestety środki z popularnego w Polsce projektu instalacji kolektorów z dopłatą Funduszu nie powiększą się (450 mln zł). Kolektory i solary będą promowane m.in. w programie „Bocian" (ponad 420 mln zł).

NFOŚiGW będzie także realizował programy dotyczące termomodernizacji budynków. W 2013 r. ponad 800 budynków publicznych poddano takiej modernizacji, co przyniosło oszczędności energii. Na ten cel wydano ponad 300 mln zł, a najdroższą inwestycją była termomodernizacja Biblioteki Narodowej w Warszawie za 20 mln zł.

Przeczytaj: Zmiany w programie dopłat do kolektorów utrzymane

Po trzech kwartałach br. Fundusz odnotował spadek przychodów o ponad 600 mln zł. Na koniec roku strata szacowana jest na ok. 240 mln zł.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

„Nasze przychody to głównie opłaty (np. za korzystanie ze środowiska) oraz kary środowiskowe. W tym roku odnotowaliśmy ich znacznie mniej niż w 2012 r." – powiedział Zastępca prezesa zarządu Funduszu Jacek Gdański. Według niego spadek przychodów z opłat zastępczych ma związek z większym zainteresowaniem przedsiębiorców kupowaniem tzw. zielonych certyfikatów.

Zobacz także: Coraz mniej czasu na zakup kolektora z dopłatą

Spadek przychodów Funduszu świadczy o aktywności tej instytucji w wydatkowaniu pieniędzy na projekty środowiskowe. Po trzech kwartałach br. Fundusz wydał ponad 1,2 mld zł w formie dotacji i ponad 400 mln zł w formie pożyczek.

W 2013 r. niskooprocentowane pożyczki trafiły głównie do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2013

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.