Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy Polska będzie miała spójną sieć dróg?

Materiały prasowe  |  25.10.2013
Czy Polska będzie miała spójną sieć dróg? Sławomir Nowak podczas debaty na Targach Infrastruktura 2013
Czy Polska będzie miała spójną sieć dróg? Sławomir Nowak podczas debaty na Targach Infrastruktura 2013
MTBiGM

Przedstawiciele GDDKiA oraz wykonawców debatowali o perspektywach dla rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce na lata 2014–2020. Jakie plany inwestycyjne ma resort budownictwa?

Podczas Targów Infrastruktura 2013, w dniach 23–24 października br. odbyła się debata pt. „Dokąd dojedziemy? Wizja infrastruktury drogowej w Polsce w roku 2020. Inwestycje w nowej perspektywie finansowej UE 2014–2020. Oczekiwania i realia" zorganizowana przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Uczestnikami debaty, której celem było przedstawienie głównych założeń dla nowych inwestycji drogowych w perspektywie finansowej 2014–2020, byli zamawiająca drogi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz przedstawiciele wykonawców.

Wzięli w niej udział m.in.: Zbigniew Rynasiewicz – sekretarz stanu w MTBiGM, Lech Witecki – p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad i przedstawiciele GDDKiA, Stanisław Żmijan – przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury oraz eksperci i wykonawcy z branży budownictwa drogowego: Alfred Watzl z zarządu Strabag, Marcin Klammer – prezes Arcadis Polska oraz Marcin Konarzewski – prezes Energopol Szczecin. Debatę podsumował Minister Sławomir Nowak.

„Rok 2013 jest rokiem przełomu. Kończymy większość kontraktów drogowych rozpoczętych w ramach tzw. starej perspektywy i starego Krajowego Programu Budowy Dróg i Autostrad z perspektywą do roku 2015, jednocześnie płynnie wchodzimy w nową perspektywę" – mówił podczas targów Minister Sławomir Nowak.

Zobacz także: 20 mld zł na inwestycje drogowe w 2013 r.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Przez 6 ostatnich lat zbudowano w Polsce 2500 km nowych dróg krajowych, wyremontowano kilkanaście tysięcy dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Teraz w budowie jest ponad 600 km dróg. Polska jest obecnie na 6 miejscu w Europie jeśli chodzi o łączną długość dróg szybkiego ruchu.
 
Do planów inwestycyjnych należy m.in ponad 700 km nowych dróg ekspresowych do budowy (załącznik nr 5 do obecnego Krajowego Programu Budowy Dróg) oraz 12 kolejnych dużych i ważnych obwodnic (załącznik nr 6). Dzięki temu MTBiGM chce zapewnić płynność budowy dróg pomiędzy kończącą się a rozpoczynającą perspektywą finansową, firmy budowlane nie będą musiały czekać na nowe projekty do realizacji.
 
Celem resortu jest stworzenie spójnej sieci dróg szybkiego ruchu, prowadzących nieprzerwanie z północy na południe i ze wschodu na zachód.
 
W pierwszym dniu debaty sekretarz stanu w MTBiGM Zbigniew Rynasiewicz, zapowiedział, że rozpoczęły się już prace nad nowym programem budowy dróg krajowych, który ma uwzględniać zapisy Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu.

Integralną częścią nowego programu będą również inwestycje wpisane już do załączników 5 i 6 do PBDK. Zgodnie z ustaleniami z Komisją Europejską, ministerstwo chce dokończyć sieć dróg ekspresowych i powiązać ją z siecią autostrad – chodzi o drogi S3, S5, S6, S7, S8, S17, S19 i S61. W 2020 r. resort chce mieć w Polsce ponad 2800 km sieci dróg ekspresowych i około 1800 km autostrad – będzie to w miarę spójna sieć dróg w Polsce.
 
W trakcie debaty przedstawicieli wykonawców i kierownictwa GDDKiA poruszono problemy współpracy obu stron – wykonawcy i inwestora – przy realizacji państwowych inwestycji drogowych. Efekty prac zespołów roboczych zostaną wkrótce udostępnione na stronie internetowej GDDKiA.
 
Debata odbyła się w ramach XI Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem „Infrastruktura 2013” – jednej z ważniejszych imprez w Polsce poświęconych tematyce rozwoju infrastruktury, objętych patronatem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka.

Targi są okazją do dialogu i współpracy pomiędzy środowiskami zainteresowanymi rozwojem infrastruktury w Polsce. Podczas targów można było także zapoznać się z propozycjami m.in. firm: wykonawczych, projektowych i consultingowych, producentów maszyn i urządzeń budowlanych oraz niezbędnych surowców i materiałów.

Źródło: MTBiGM

Współczynnik przewodzenia ciepła mieszanek mineralno-asfaltowych

Fasady przeszklone – rozwiązania
projektowo-architektoniczne

Ocena stolarki okiennej – aspekt architektoniczny i energooszczędny

Ściany zewnętrzne budynków w świetle nowych wymagań cieplnych

Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych warunków technicznych dotyczących budynków

Czy Polska będzie miała spójną sieć dróg?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Płyty warstwowe - co warto wiedzieć?


Płyty warstwowe składają się z dwóch zewnętrznych okładzin metalowych, oddzielonych... ZOBACZ »


Wszystko o skutecznej hydroizolacji »

Uzyskaj pomoc w finansowaniu termomodernizacji »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważną kwestią? Każdego roku na całym świecie czytaj dalej »

W praktyce, przeprowadzając termomodernizację budynku dociepla się ściany zewnętrzne, wymienia się okna i drzwi, modernizuje się systemy grzewcze i wentylacyjne..... czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o ocieplaniu wełną skalną?


Konieczności ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym ZOBACZ »


Systemy mocowań - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Innowacyjne płyty styropianowe »

Dobór system mocowań elewacyjnych uzależniony jest m.in. od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany... czytaj dalej » Płyty będą mieć polepszone właściwości użytkowe i tym samym spełniać surowsze normy... czytaj dalej »

Ogniochronny bandaż pęczniejący - gdzie i kiedy go stosować?


Do prawidłowego oznaczenia przepustów instalacyjnych wykonanych przy... ZOBACZ »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Jak obliczyć spadek balkonu? Po co wykorzystywać sznur dylatacyjny? czytaj dalej »

Farby do wnętrz i elewacji - jakie powinny być?


W 2002 r. rynek farb fasadowych został zrewolucjonizowany przez farbę zolowo-krzemianową, która bazuje na całkowicie nowatorskiej koncepcji spoiw, dzięki czemu... ZOBACZ »


Jak oszczędzić na ogrzewaniu budynku?

Chcesz poprawić efektywność energetyczną domu?

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd... czytaj dalej » Mniej więcej jedna trzecia globalnie zużywanej energii jest obecnie wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia budynków... czytaj dalej »

Szukasz narzędzi i materiałów do codziennej pracy?


Szukasz produktów w specjalnych promocyjnych cenach? ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury...czytaj dalej »

Płyty warstwowe z wełny mineralnej posiadają odporność ogniową EI do... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Termomodernizacja – co obejmuje w praktyce?

Kiedy zastosować izolację z keramzytu?

Izolacja keramzyt

Termomodernizacja to szereg działań, które polegają na zmianach w strukturze budynku, a także... czytaj dalej »

Keramzyt nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu, dlatego można... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Izolacje 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szklana fasada o podwójnym przepływie powietrza
  • - Fala renowacji
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.