Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Większy ruch w budownictwie mieszkaniowym

Większy ruch w budownictwie mieszkaniowym
Większy ruch w budownictwie mieszkaniowym
www.sxc.hu

W okresie styczeń-wrzesień 2013 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż tych miesiacach w 2012 r. Wydano też mniej pozwoleń na budowę i rozpoczęto budowę mniejszej liczby mieszkań. Jednak w ujęciu miesięcznym na rynku mieszkaniowym widać poprawę.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-wrzesień 2013 r. oddano do użytkowania 103222 mieszkania, tj. o 1,5% mniej niż 2012 r. (kiedy odnotowano wzrost o 20,7%) i o 18,9% więcej niż w 2011 r. Jednak w liczba ta wzrosła w porównaniu z wrześniem ub.r., co może być zapowiedzią poprawienia się koniunktury w budownictwie.

W okresie dziewięciu miesięcy 2013 r. wydano pozwolenia na budowę 104770 mieszkań, tj. o 18,1% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 97908 mieszkań, tj. o 16,2%.

Największy udział (57,9%) w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-wrzesień 2013 r. wybudowali 59775 mieszkań, tj. o 4,6% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. odnotowano spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę – do 59650 mieszkań, tj. o 13,9% oraz liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 58900 mieszkań, tj. o 11,7%.

Warto przeczytać: Powstaje kodeks urbanistyczno-budowlany

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Deweloperzy w okresie dziewięciu miesięcy 2013 r. oddali 38483 mieszkania (co stanowiło 37,3% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 8,3% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. (kiedy notowano wzrost o 41,5%). Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 41218 mieszkań, tj. o 24,6% mniej niż przed rokiem i rozpoczęli budowę 36392 mieszkań, tj. o 21,1% mniej niż w 2012 r.

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dziewięciu miesięcy 2013 r. oddały do użytkowania 2649 mieszkań, tj. o 11,9% mniej niż przed rokiem. Wydano pozwolenia na budowę 908 mieszkań, tj. o 37,6% mniej niż w okresie dziewięciu miesięcy 2012 r. Spółdzielnie rozpoczęły budowę 987 mieszkań, tj. o 44,3% mniej niż przed rokiem.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu dziewięciu miesięcy 2013 r. łącznie 2315 mieszkań, tj. o 13,9% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r.: w budownictwie komunalnym 1171 mieszkań, tj. o 28,0% mniej, a w społecznym czynszowym i zakładowym więcej, odpowiednio o 7,0% (959 mieszkań) i o 11,4% (185 mieszkań).Wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia w tej grupie inwestorów – do 2994, tj. o 18,6%, natomiast spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 1629, tj. o 24,7%.

Zobacz także: Założenia do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

W okresie styczeń-wrzesień 2013 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w pięciu województwach, w tym największy w województwach: dolnośląskim – o 17,9%, śląskim – o 15,6% i opolskim – o 12,4%. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w województwie zachodniopomorskim – o 21,6%, warmińsko-mazurskim – o 15,4% i świętokrzyskim – o 15,3%. W województwie mazowieckim oddano 20771 mieszkań, tj. o 5,1% mniej niż przed rokiem.

W okresie dziewięciu miesięcy 2013 r. spadek liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy: w warmińsko-mazurskim – o 38,3%, lubelskim – o 33,0% i lubuskim – o 30,1%, a w województwie mazowieckim wydano pozwolenia na budowę 19856 mieszkań, tj. o 13,8% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-wrzesień 2013 r. odnotowano w piętnastu województwach, w tym największy: w wielkopolskim – o 36,2%, lubuskim i warmińsko-mazurskim – po 27,5%, a w województwie mazowieckim rozpoczęto budowę 18744 mieszkań, tj. o 16,6% mniej niż przed rokiem. Wzrost liczby mieszkań rozpoczętych odnotowano tylko w województwie świętokrzyskim – o 2,1%.

Źródło: GUS

Współczynnik przewodzenia ciepła mieszanek mineralno-asfaltowych

Fasady przeszklone – rozwiązania
projektowo-architektoniczne

Ocena stolarki okiennej – aspekt architektoniczny i energooszczędny

Ściany zewnętrzne budynków w świetle nowych wymagań cieplnych

Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych warunków technicznych dotyczących budynków

Czy Polska będzie miała spójną sieć dróg?

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.