Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Większy ruch w budownictwie mieszkaniowym

Większy ruch w budownictwie mieszkaniowym
Większy ruch w budownictwie mieszkaniowym
www.sxc.hu

W okresie styczeń-wrzesień 2013 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż tych miesiacach w 2012 r. Wydano też mniej pozwoleń na budowę i rozpoczęto budowę mniejszej liczby mieszkań. Jednak w ujęciu miesięcznym na rynku mieszkaniowym widać poprawę.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-wrzesień 2013 r. oddano do użytkowania 103222 mieszkania, tj. o 1,5% mniej niż 2012 r. (kiedy odnotowano wzrost o 20,7%) i o 18,9% więcej niż w 2011 r. Jednak w liczba ta wzrosła w porównaniu z wrześniem ub.r., co może być zapowiedzią poprawienia się koniunktury w budownictwie.

W okresie dziewięciu miesięcy 2013 r. wydano pozwolenia na budowę 104770 mieszkań, tj. o 18,1% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 97908 mieszkań, tj. o 16,2%.

Największy udział (57,9%) w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-wrzesień 2013 r. wybudowali 59775 mieszkań, tj. o 4,6% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. odnotowano spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę – do 59650 mieszkań, tj. o 13,9% oraz liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 58900 mieszkań, tj. o 11,7%.

Warto przeczytać: Powstaje kodeks urbanistyczno-budowlany

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Deweloperzy w okresie dziewięciu miesięcy 2013 r. oddali 38483 mieszkania (co stanowiło 37,3% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 8,3% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r. (kiedy notowano wzrost o 41,5%). Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 41218 mieszkań, tj. o 24,6% mniej niż przed rokiem i rozpoczęli budowę 36392 mieszkań, tj. o 21,1% mniej niż w 2012 r.

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dziewięciu miesięcy 2013 r. oddały do użytkowania 2649 mieszkań, tj. o 11,9% mniej niż przed rokiem. Wydano pozwolenia na budowę 908 mieszkań, tj. o 37,6% mniej niż w okresie dziewięciu miesięcy 2012 r. Spółdzielnie rozpoczęły budowę 987 mieszkań, tj. o 44,3% mniej niż przed rokiem.

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu dziewięciu miesięcy 2013 r. łącznie 2315 mieszkań, tj. o 13,9% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r.: w budownictwie komunalnym 1171 mieszkań, tj. o 28,0% mniej, a w społecznym czynszowym i zakładowym więcej, odpowiednio o 7,0% (959 mieszkań) i o 11,4% (185 mieszkań).Wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia w tej grupie inwestorów – do 2994, tj. o 18,6%, natomiast spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 1629, tj. o 24,7%.

Zobacz także: Założenia do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

W okresie styczeń-wrzesień 2013 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w pięciu województwach, w tym największy w województwach: dolnośląskim – o 17,9%, śląskim – o 15,6% i opolskim – o 12,4%. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w jedenastu województwach, w tym największy: w województwie zachodniopomorskim – o 21,6%, warmińsko-mazurskim – o 15,4% i świętokrzyskim – o 15,3%. W województwie mazowieckim oddano 20771 mieszkań, tj. o 5,1% mniej niż przed rokiem.

W okresie dziewięciu miesięcy 2013 r. spadek liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy: w warmińsko-mazurskim – o 38,3%, lubelskim – o 33,0% i lubuskim – o 30,1%, a w województwie mazowieckim wydano pozwolenia na budowę 19856 mieszkań, tj. o 13,8% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-wrzesień 2013 r. odnotowano w piętnastu województwach, w tym największy: w wielkopolskim – o 36,2%, lubuskim i warmińsko-mazurskim – po 27,5%, a w województwie mazowieckim rozpoczęto budowę 18744 mieszkań, tj. o 16,6% mniej niż przed rokiem. Wzrost liczby mieszkań rozpoczętych odnotowano tylko w województwie świętokrzyskim – o 2,1%.

Źródło: GUS

Współczynnik przewodzenia ciepła mieszanek mineralno-asfaltowych

Fasady przeszklone – rozwiązania
projektowo-architektoniczne

Ocena stolarki okiennej – aspekt architektoniczny i energooszczędny

Ściany zewnętrzne budynków w świetle nowych wymagań cieplnych

Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych warunków technicznych dotyczących budynków

Czy Polska będzie miała spójną sieć dróg?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.