Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Izolacje prawidłowo dobrane, czyli jak zapobiec uciążliwym remontom

Materiały prasowe  |  06.01.2010

Każdy remont niesie ze sobą czas chaosu i dezorganizacji. Jednak jest wiele sposobów, aby zminimalizować prawdopodobieństwo przeprowadzenia remontu w bliższej lub dalszej przyszłości, jednak nie każdy wie, że jednym z nich jest dobór właściwych izolacji.

Już na etapie projektu i sporządzania kosztorysu budowy wymarzonego domu lub mieszkania powinniśmy zwrócić baczną uwagę na to jakiego rodzaju materiały izolacyjne zostaną użyte oraz jakiej będą grubości. Te dwa czynniki mają kolosalne znaczenie z punktu widzenia wieloletniej, a nawet wielopokoleniowej eksploatacji zaizolowanych instalacji.
Musimy zdawać sobie sprawę, że wykorzystanie tańszych izolacji, będąc działaniem na pierwszy rzut oka zupełnie niewinnym i z perspektywy ogromnych kosztów całej inwestycji całkiem zrozumiałym, w przyszłości zaowocuje nieporównywalnymi do początkowo zaoszczędzonych środków wydatkami na naprawienie wyrządzonych przez wadliwie zaizolowane instalacje szkód – przestrzega Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell. – Izolacje muszą być wysokiej klasy i dobrej jakości. Powinny być wykonane z materiałów cechujących się doskonałymi parametrami technicznymi, które będą jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz destrukcyjny wpływ temperatury, agresywnych materiałów budowlanych, gryzoni i mikroorganizmów. Ważna jest duża elastyczność otuliny, która warunkuje szybkość i prostotę  montażu nawet na tak newralgicznych elementach jak kolana, trójniki  czy zawory oraz odpowiada za dokładność  jej przylegania do powierzchni rury, wpływając tym samym na efektywność izolacji.
Otuliny jako elementy szczelnie ukryte pod grubą warstwą betonu i innych materiałów budowlanych a tym samym niewidoczne dla oczu przyszłych właścicieli, niestety są wciąż bagatelizowane zarówno przez wykonawców jak i inwestorów.
Czasy, w których do izolowania instalacji wykorzystywano strzępy materiału pokryte nieestetyczną i fatalną pod względem termoizolacyjności  skorupą gipsowo-azbestową już dawno minęły. Obecnie mamy do wyboru wiele  rodzajów materiałów izolacyjnych, jednak najpopularniejszymi  i najbardziej cenionymi w branży instalatorskiej są spieniony polietylen oraz kauczuk syntetyczny. Ich wysoce elastyczna struktura oraz doskonałe parametry techniczne czynią je bezkonkurencyjnymi na rynku - zapewnia Andrzej Januszewski, doradca techniczny w zakresie izolacji i systemów przemysłowych firmy Armacell.
Otuliny zbyt małej grubości lub nieadekwatne do rodzaju izolowanej instalacji prędzej czy później staną się przyczynkiem usterek i niedogodności związanych z ich użytkowaniem.

Po odbiorze świeżo wybudowanego domu czy mieszkania zwracamy uwagę na takie elementy, których jakość i fachowość wykonania jesteśmy na pierwszy rzut oka ocenić, czyli zachowanie pionu ścian, niepopękaną strukturę tynków czy prawidłowość montażu drzwi i okien. Niestety, nie jesteśmy w stanie ocenić poprawności i rzetelności wykonanych instalacji jak również rodzaju i grubości użytych materiałów izolacyjnych, które winny być zgodne z restrykcyjnymi przepisami obowiązujących norm i Warunków Technicznych.
Tym samym jesteśmy zdani albo na własny rozsądek, dbając o uwzględnienie odpowiedniej jakości i grubości otuliny już na etapie sporządzania projektu budowlanego albo na dobrą wolę i profesjonalizm wykonawcy lub instalatora - mówi Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.
Możliwych defektów związanych ze źle zaizolowaną instalacją jest co niemiara. Począwszy od przeciekających rur np. z ciepłą wodą użytkową, przez niewygłuszoną kanalizację, której hałas wzmaga naszą irytację wraz z każdym spuszczeniem wody przez sąsiada, a skończywszy na nieefektywnym systemie solarnym, którego nieprawidłowe zaizolowanie generuje niepomierne straty pozyskanej z kolektorów energii cieplnej.
Każda z tych usterek prócz straconego czasu i nerwów generuje spore wydatki.  Brak oszczędności w sferze ogrzewania, koszt wynajęcia ekipy zawodowo zajmującej się naprawą oraz koszt nowych materiałów wielokrotnie przewyższy kwotę, którą przeznaczyliśmy na zakup tanich i częstokroć gorszej jakości otulin. Wadliwie działającą instalację trudno zignorować a jedynym rozwiązaniem pozostaje niecierpiący zwłoki remont - konstatuje Andrzej Januszewski, doradca techniczny w zakresie izolacji i systemów przemysłowych firmy Armacell.

Kiedy już zlokalizujemy źródło awarii i zdiagnozujemy jej przyczynę  nie pozostaje nam nic innego jak zabrać się za naprawę. Sęk w tym, że naprawa nieszczelnej instalacji grzewczej lub wytłumienie hałaśliwej instalacji kanalizacyjnej wymaga znacznie więcej zachodu niż np. wygładzenie nierówności tynku. Zwykle jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy ekipy zawodowo zajmującej się pracami remontowymi, która dysponuje nie tylko doświadczeniem ale i przede wszystkim całym zestawem profesjonalnych narzędzi, których z reguły sami nie posiadamy. Stopień zaawansowania prac naprawczych oraz czas na nie poświęcony jest zróżnicowany i w głównej mierze zależy od rodzaju i rozmiarów defektu.
Wymiana materiałów izolacyjnych implikuje działania idące w parze z różnymi uciążliwościami, z których hałas i brud są jednymi z bardziej przykrych i niedogodnych dla domowników. Mowa tu o kuciu ścian młotem udarowym a następnie wykonywanie wszystkiego od początku, czyli murowania, tynkowania, malowania tudzież kładzenia glazury. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że są to czynności, których niechętnie jesteśmy świadkami. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia wystarczy podjąć właściwą decyzję przy wyborze izolacji już na etapie projektu budowlanego. Grubość otulin powinna oscylować w granicach w granicach od 20 do 30mm oraz być adekwatna do rodzaju izolowanej instalacji. Wysokiej jakości materiały izolacyjne nie stanowią dużego wydatku z perspektywy kosztów całego przedsięwzięcia jakim jest budowa domu a w przyszłości będą stanowić gwarant bezawaryjności działania instalacji – podsumowuje Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.