Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Materiały prasowe  |  16.09.2013
Rynek kolektorów słonecznych w Polsce
Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Znamy już wyniki raportu „Rynek kolektorów słonecznych w Polsce" przeprowadzonego przez Instytut Energetyki Odnawialnej.

Energetyka słoneczna termiczna to druga branża energetyki odnawialnej w Polsce w segmencie zielonego ciepła i chłodu. W 2012 r. udziały energii słonecznej w bilansie zużycia ciepła i chłodu przewyższały udziały biogazu, energii geotermalnej i pomp ciepła i ustępowały tylko ilości ciepła produkowanego w kotłach z biomasy.

Średnioroczne tempo wzrostu branży kolektorów słonecznych w ostatniej dekadzie mieściło się w przedziale 30–40% i w dalszym ciągu jest jednym z najwyższych spośród wszystkich sektorów energetyki odnawialnej w Polsce oraz w relacji do rynków kolektorów słonecznych w innych krajach UE.

Pod względem tempa wzrostu liczonego „rok do roku” Polska już w 2011 r. wysunęła się na pozycję zdecydowanego lidera najszybciej rosnących rynków w UE. W efekcie wieloletniego zrównoważonego wzrostu, w 2012 roku polski rynek kolektorów słonecznych stał się, pod względem wielkości, drugim rynkiem w UE. Żadna inna polska branża OZE i szerzej – w energetyce, nie może poszczycić się takim sukcesem.

Sektor kolektorów słonecznych ma w dalszym ciągu olbrzymi potencjał i perspektywy wzrostu jako wiodąca technologia tzw. energetyki prosumenckiej. Pomimo tego, że kolektory słoneczne wykorzystuje w Polsce już ponad 110 tysięcy użytkowników, nasycenie rynku (0,032 m² na głowę mieszkańca) jest o rząd wielkości niższe niż w krajach europejskich o podobnym nasłonecznieniu.

Przy utrzymaniu obecnego tempa wzrostu – a wszystko wskazuje że tak się właśnie stanie – i przy niestety widocznym spowolnieniu w innych branżach OZE, w 2013 roku kolektory słoneczne staną się pod względem mocy zainstalowanej drugą w kraju (po energetyce wiatrowej) technologią OZE.

Warto przyjrzeć się źródłom sukcesu i kierunkom rozwoju energetyki słonecznej w Polsce. Warto też zastanowić się czy nasilająca się konkurencja, a ostatnio walka pomiędzy dostawcami kolektorów słonecznych płaskich i próżniowych będzie służyła dalszej ekspansji branży, zaufaniu klientów i czy do tej pory skuteczne systemy jej wsparcia dobrze uwzględniają przyszłe oczekiwania odbiorców i sytuację rynku.

Zobacz także: Branża kolektorów próżniowych a NFOŚiGW

Napędzany programem dopłaty na zakup i montaż kolektorów słonecznych polski rynek termicznej energetyki słonecznej w 2012 r. po raz kolejny zanotował duży wzrost sprzedaży. Wraz ze wzrostem popytu na kolektory słoneczne w naszym kraju, powstały nowe zakłady pracy, które zatrudniły dodatkowych pracowników.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 80 firm – produkujących i dystrybuujących kolektory słoneczne, ponad połowa to dystrybutorzy zagranicznych marek, dla których polski rynek jest bardzo atrakcyjny. Pierwsza „dziesiątka” firm mających największy udział stanowi ponad 90% rynku. Znaczna ilość firm ulokowana jest w Polsce południowej: województwa śląskie i małopolskie, jednakże duża pula znajduje się również w woj. mazowieckim. W sprzedaży oferowanych jest ok 500 typów kolektorów słonecznych.

W ubiegłym roku firmy działające na polskim rynku kolektorów słonecznych zanotowały wzrost sprzedaży na poziomie 19% w ujęciu rok do roku, co stanowi jeden z lepszych wyników odnotowanych w 2012 r. na europejskich rynkach kolektorów słonecznych. Wartość obrotów na krajowym rynku kolektorów wyniosła ok. 670 mln zł (bez eksportu).

Na koniec 2012 r. łącznie zainstalowanych i użytkowanych było 1,2 mln m² kolektorów słonecznych, co odpowiada 848 MW przeliczeniowej mocy cieplnej. Pod względem mocy zainstalowanej kolektory słoneczne stanowią drugą, po ciepłowniach na biomasę technologię OZE do wytwarzania „zielonego ciepła” w Polsce.

W rankingu krajów europejskich, Polska zajęła drugie miejsce w sprzedaży instalacji słonecznych w 2012 r. Rok wcześniej zajmowała czwarte miejsce. W 2012 r. wyeksportowano z Polski ok. 62 tys. m² kolektorów słonecznych.

Nie zaobserwowano wzrostu cen kolektorów słonecznych, co jest przede wszystkim efektem utrzymującej się silnej konkurencji na rynku, zainteresowanie polskim rynkiem importerów i wchodzenia na rynek nowych dynamicznych firm krajowych. Nowym zjawiskiem obserwowanym od dwu lat są przejęcia firm.

Rozpiętość cenowa jest więc bardzo szeroka, najtańsze kolektory można nabyć już za 346 zł/m² powierzchni czynnej kolektora, najdroższe to koszt rzędu 4756 zł/m². W 2012 roku średnia cena ofertowa za 1 m² powierzchni czynnej kolektora kształtowała się na poziomie 1282 zł (w 2011 r. – 1187 zł). Średnioroczny wzrost ceny bieżących kolektorów słonecznych wyniósł 0,59% (ponad trzykrotnie mniej niż inflacja).

Biorąc pod uwagę średnie ceny powierzchni czynnej kolektorów słonecznych w latach 2010–2012 odnotowujemy ich nieznaczny spadek. Na przestrzeni ostatnich 3 lat średnie ceny powierzchni netto kolektorów próżniowych spadły o 3,2%, przy jednoczesnym nieznacznie niższym spadku cen kolektorów płaskich o 1,9%.

W 2012 r., podobnie jak w innych latach ubiegłych na rynku dominowały kolektory płaskie (ok. 68% wszystkich kolektorów znajdujących się w sprzedaży), natomiast udział kolektorów próżniowych jest stabilny i nie przekraczał 33%. Najpopularniejsze kolektory płaskie z absorberem w układzie harfowym stanowiły niemalże połowę dostępnych na rynku kolektorów, co odzwierciedlone było w ich cenie rynkowej.

Zobacz także: 150 mln zł więcej na kolektory słoneczne

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Ceny ofertowe kolektorów płaskich, w 2012 r. wahały się w granicach 320 – 2651 zł/m² powierzchni czynnej kolektora, średnio ok. 870 zł/m², natomiast próżniowych w granicach 627 – 4756 zł/m², średnio 1880 zł/m². W odniesieniu do powierzchni czynnej średnie ceny kolektorów płaskich były ok. dwukrotnie niższe niż kolektorów próżniowych. Najwyższą cenę miały kolektory próżniowe przepływowe, najniższą kolektory z absorberem harfowym. W przypadku powierzchni całkowitej średnie ceny poszczególnych rodzajów kolektorów były zbliżone, kolektory typu heat pipe i były porównane cenowo z kolektorami płaskimi z absorberem meandrycznym.

W Krajowym Planie Działań rząd zatwierdził dla sektora termicznej energetyki słonecznej cel na 2020 rok na poziomie 14 mln m², co jest odpowiednikiem mocy zainstalowanej ponad 10 GWth. Wg danych dokumentu rządowego wielkość zainstalowanej powierzchni kolektorów słonecznych ogółem w 2012 roku powinna wynieść ponad 2,2 mln m² , a stan obecny wynosi 1,2 mln m². Producenci systemów słonecznych deklarują, że obecnie posiadają krajowe moce produkcyjne rzędu 0,8 – 0,9 mln m² rocznie (nie licząc importu). Jest to wielkość wystarczająca by móc sprostać wymaganiom dokumentu KPD.

Ściany osłonowe a bezpieczeństwo budynków wielkopłytowych Ocieplanie poddasza
   

Zbudujtoznami.pl

BUILDNOW

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.