Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kto jest liderem rynku chemii budowlanej w Polsce?

Materiały prasowe  |  12.09.2013  |  1

Firma badawcza IBP Research, specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, podsumowała wybrane raporty badawcze własnego autorstwa z lat 2012–2013 i przedstawiła raport na temat udziału firm/marek w rynku chemii budowlanej w Polsce.

Do sumarycznego zestawienia wzięto wyniki badań bezpośrednich na temat następujących rynków produktowych:

 • Rynek klejów do płytek ceramicznych
 • Rynek wylewek podłogowych, jastrychów, mas samopoziomujących
 • Rynek klejów i zapraw dociepleniowych (do styropianu, wełny, zbrojenia)
 • Rynek tynków cienkowarstwowych (szlachetnych)
 • Rynek gładzi i szpachli gipsowych (w tym mas gotowych)
 • Rynek klejów gipsowych
 • Rynek tynków gipsowych
 • Rynek tynków cementowych i cementowo-wapiennych
 • Rynek zapraw i klejów murarskich (grubowarstwowych i cienkowarstwowych)
 • Rynek klejów do parkietu
 • Rynek silikonów budowlanych (w kartuszach)
 • Rynek pian montażowych
 • Rynek środków gruntujących

Sumaryczny rynek w/w produktów osiągnął w 2012 r. sprzedaż ilościową na poziomie ok. 3,5 mln ton produktów gotowych. W wymiarze wartościowym było to ok. 5 mld zł.

Wynik podsumowania danych na temat udziału producentów ogółem widać na wykresach. Są one przełożeniem wyznaczonych w badaniach bezpośrednich pozycji rynkowych poszczególnych firm/marek oddzielnie w w/w grupach produktowych, w sezonach budowlanych 2012–2013 (Czytaj więcej na ten temat).

Podstawą analizy były wywiady przeprowadzone przez IBP Research wśród reprezentatywnych próbek punktów sprzedaży (dystrybutorzy, składy hurtowe i detaliczne, markety budowlane) oraz wykonawców budowlanych (firmy ogólnobudowlane i wyspecjalizowane). Udziały rynkowe wyznaczono poprzez nałożenie otrzymanych pozycji rynkowych na wielkości (tonażowo) i wartości (w zł netto) poszczególnych 13 rynków produktowych.

Zdecydowanym liderem rynku chemii budowlanej w Polsce jest Atlas z 16,5% udziałem ilościowym i 15,8% udziałem wartościowym (sam Atlas, bez firm/marek z Grupy takich jak: Dolina Nidy, Nowy Ląd, Izohan, Izolmat, WiM).

Na drugim miejscu pod względem ilościowym plasuje się Knauf (9,9%) a pod względem wartości sprzedaży Henkel (7,8%).

Pierwsza piątka producentów zaspokaja 50% tonażu zapotrzebowania rynku. Są to firmy: Atlas, Knauf, Baumit, Henkel i Kreisel. Kolejna piątka producentów sprzedaje dalsze 20%. Są to: Dolina NIDY, Weber, MAPEI (bez Sopro), Cekol i Alpol.

Pod względem wartości sprzedaży do wymienionych najważniejszych producentów należy jeszcze dodać firmę Selena (główna marka Tytan), której udział wartościowy 3-krotnie przewyższa ilościowy, a to z racji operowania na rynkach relatywnie drogich produktów (silikony budowlane, piany montażowe).

Łącznie na rynku chemii budowlanej w Polsce działa ok. 50 liczących się producentów o ogólnopolskim zasięgu sprzedaży. Są nimi: Atlas, Knauf (w tym Knauf Bauprodukte), Baumit, Henkel (głównie marka Ceresit), Kreisel (w tym KTB), Dolina NIDY (z Grupy Atlas), Weber (firma Saint-Gobain), MAPEI, Cekol (firma Cedat), Alpol, Izolbet, Bolix, Franspol, Rockwool (w tym Fast), Sopro (z Grupy Mapei), VG-ORTH, Megaron, Farby KABE, quick-mix, Caparol, Greinplast, Inter Grąd, Kerakoll, Selena, Sto-ispo, Torggler, Anser, Solbet, Aspol, Śnieżka, Rigips (firma Saint-Gobain), WIM (z Grupy Alas), Siniat (dawniej Lafarge Gips), Kleib, Botament (firma MC Bauchemie), Euro-Mix, Stabill (Piotrowice II), BASF (marka PCI), Murexin, Arsanit, Lakma, Nowy Ląd (z Grupy Alas), Uzin, Soudal, KMK Gips, Den Braven, Sika.

Poza wymienionymi firmami/markami, produkty chemii budowlanej wytwarza w Polsce jeszcze kilkadziesiąt innych mniejszych producentów, o raczej lokalnym zasięgu sprzedaży. A oprócz nich działają też sezonowo firmy „garażowe”, tworzące szarą strefę, które produkują zazwyczaj mało zaawansowane technologicznie produkty; proste zaprawy budowlane.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

W niniejszym zestawieniu pominięto oczywiście mieszanki przygotowywane samodzielnie na placu budowy przez wykonawców. Swoją drogą, udział takich mieszanek zdecydowanie spadł w ostatnich latach na rzecz zastosowania gotowych produktów.

Rynek chemii budowlanej w Polsce przez wiele lat był nieustabilizowany, wchodziły nowe firmy, następowały przejęcia, fuzje itp., w wyniku czego można było obserwować duże wahania pozycji rynkowej poszczególnych marek z roku na rok. Od pewnego czasu jednakże rynek wydaje się już być dojrzały, w ostatnich 2–3 sezonach budowlanych zmiany pozycji konkurencyjnej producentów były – w wymiarze globalnym – nieznaczne.

Na podstawie: IBP Research „Rynek chemii budowlanej w Polsce – synteza wybranych raportów badawczych”.

Źródło: IBP Research

Komentarze

(1)
magda | 25.08.2017, 09:35

Dodałabym tu też firmę Kosbud - firma akurat niedaleko mojego miejsca zamieszkania, warto wspierać bo robią na prawde dobre produkty, wysokie jakosciowo, a nie zawyżają bezsensownie cen, dają uczciwe gwarancjie i oferują pomoc najlepszych fachowców, a nie "fachowcow". Polecam !

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.