Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Sprzedawca też odpowiada za jakość sprzedawanego styropianu

Materiały prasowe  |  02.09.2013  |  1
Sprzedawca też odpowiada za jakość sprzedawanego styropianu
Sprzedawca też odpowiada za jakość sprzedawanego styropianu
PSPS

Do blisko 6 tys. hurtowni budowlanych w Polsce trafiły materiały Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu informujące sprzedawców o nowych obowiązkach oraz o narzędziach wstępnej kontroli jakości przyjmowanego do sprzedaży styropianu.

Od 1 lipca 2013 r. obowiązują w Polsce nowe unijne przepisy regulujące odpowiedzialność sprzedawców za zapewnienie odpowiedniego oznakowania i jakości handlowej wyrobów budowlanych. PSPS jako pierwsza organizacja branżowa postanowiło wykorzystać nowe przepisy regulujące odpowiedzialność sprzedawców za zapewnienie odpowiedniego oznakowania i jakości handlowej wyrobów budowlanych w działaniach skierowanych do dystrybutorów – na rzecz zapewnienia należytej jakości dostępnego na polskim rynku styropianu.

Stowarzyszenie zdecydowało się na taki krok ze względu na występujące często zjawisko wprowadzania konsumentów w błąd, co do zgodności rzeczywistych cech wyrobów ze styropianu z deklaracją właśnie na etapie dystrybucji.

Dotychczas tego typu nieuczciwe praktyki nie rodziły dla sprzedawców żadnych konsekwencji. Rozporządzenie nr 305/2011 diametralnie zmienia ten stan, wprost określając obowiązki dystrybutorów w sytuacji, w której uznają lub mają powody sądzić, że wyrób budowlany nie jest zgodny z deklaracją właściwości użytkowych lub z innymi wymaganiami przepisów dotyczących odpowiedniego oznakowania i jakości handlowej wyrobów.

Ponieważ jakość styropianu można w prosty sposób sprawdzić ważąc paczkę danej odmiany, dystrybutor nie może zwolnić się z odpowiedzialności ani bronić niewiedzą co do zgodności cech wyrobu z jego oznaczeniem. Negatywny wynik kontroli wagi styropianu bądź poprawności jego oznakowania powinien być przesłanką wyłączającą udostępnienie przez dystrybutora towaru konsumentom oraz podjęcia dalszych przewidzianych w rozporządzeniu działań.

W korespondencji skierowanej do placówek sprzedaży materiałów budowlanych, PSPS informuje, że kontrolne zważenie styropianu jeszcze przed przyjęciem towaru od producenta może uchronić dystrybutorów od ewentualnej odpowiedzialności. Stowarzyszenie udostępnia hurtownikom także tabele minimalnych gęstości (wag) poszczególnych odmian wyrobów dostępnych na rynku, wyliczonych w efekcie współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej.

Organizacja zapowiada także konsekwentne działania na rzecz zwalczania szkodliwych dla konsumentów i branży praktyk nieuczciwych producentów i dystrybutorów.

PSPS proponuje klientom zważenie styropianu przed zakupem. Jeśli spotkają się z próbą sprzedania im wyrobu zaniżonej jakości, mogą pobrać ze strony internetowej Stowarzyszenia wzory protokołu kontroli jakości styropianu oraz zawiadomienia o stwierdzonych nieprawidłowościach. Zawiadomienia należy przesłać bezpośrednio do PSPS, pocztą elektroniczną lub tradycyjną. Nastepnie trafią one do wspierającej PSPS kancelarii prawnej, która podejmie stosowne działania.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Według planów PSPS, otrzymane z rynku zawiadomienia o przypadkach stwierdzonej możliwej niezgodności wyrobów styropianowych z deklaracją producenta, kancelaria prawna przekaże do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i właściwych Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego wraz z kopią do placówek sprzedaży, w których stwierdzono naruszenie. Organizacja nie wyklucza podjęcia innych przewidzianych prawem działań przeciwko producentom i dystrybutorom wadliwych wyrobów budowlanych.

Inicjatywa stanowi wsparcie działań na rzecz eliminacji z obrotu wyrobów niespełniających kryteriów jakościowych, prowadzonych przez PSPS w ramach Programu „Gwarantowany Styropian”.

Komentarze

(1)
ziomek | 22.10.2013, 20:58
Duży plus dla PSPS za projekt "Gwarantowany Styropian. Jest tam też wykaz producentów, uczestników projektu od których warto kupić ten materiał izolacyjny. Ważną cechą jest waga styropianu i wydaję mi się że sporo osób o tym nie wie. Ja zazwyczaj wybierałem pierwszy lepszy ale od dziś będę przykuwał większą uwagę do wyboru tego materiału.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.