Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

„Rynek fotowoltaiki w Polsce” – wyniki badania

Materiały prasowe  |  11.07.2013
„Rynek fotowoltaiki w Polsce” – wyniki badania
„Rynek fotowoltaiki w Polsce” – wyniki badania
IEO

Jak wynika z badań IEO, rok 2012 przyniósł ożywienie na rynku fotowoltaicznym w Polsce. Działa 14 fabryk modułów fotowoltaicznych i powstają kolejne elektrownie fotowoltaiczne.

Z raportu IEO wynika, że obecnie na polskim rynku funkcjonuje prawie 200 firm, które zajmują się produkcją paneli fotowoltaicznych i dystrybucją elementów elektrowni PV. Ponad 90% z nich są to jednak dystrybutorzy zagranicznych marek, importujący urządzenia na dopiero rozwijający się polski rynek.

Najwięcej firm ma swoje siedziby w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim i pomorskim. Niewielka ilość firm ma swoje siedziby w województwach: opolskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim. Prawie 90% przedsiębiorstw, które branżą funkcjonują w sektorze fotowoltaiki, to małe przedsiębiorstwa, zatrudniające do 20 osób. Większość z nich to firmy o krótkim stażu na rynku. Prawie 60% firm działa w branży krócej niż 5 lat.
Natomiast ok 70% firm działających na rynku, prócz kompleksowych usług z zakresu fotowoltaiki w swojej ofercie ma także inne odnawialne źródła energii.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IEO, w 2012 r. zaobserwowano znaczne ożywienie na rynku fotowoltaicznym w Polsce. W minionym roku sprzedano na polskim rynku 22,9 MW paneli fotowoltaicznych. Część z nich została już oddana do użytku, jednak znaczna ich ilość jest dopiero instalowana.

Zobacz także: Energia słoneczna dopełnieniem tradycyjnych źródeł

Obecnie w Polsce budowanych jest wiele elektrowni fotowoltaicznych, największa pod kątem mocy jest realizowana w Olsztynie (warmińsko-mazurskie). Wkrótce zostanie zaś oddana do użytku druga w Polsce (i pierwsza pod względem mocy zainstalowanej) farma fotowoltaiczna o mocy 1,2 MW w miejscowości Czerniewice. Najwięcej projektów fotowoltaicznych w fazie realizacji odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim. Po zakończeniu wspomnianych inwestycji, na koniec roku 2013 w Polsce może działać nawet ponad 24 MW elektrowni fotowoltaicznych.

rynek fotowoltaiki

 

CZYTAJ TAKŻE:
Prawo energetyczne

W 2012 roku w Polsce sprzedano łącznie ponad 93 tysiące sztuk paneli fotowoltaicznych, których moc sięga 22,9 MW 1. 96% paneli sprzedanych w Polsce (o mocy łącznej 22 MW) w minionym roku pochodziła z importu. Pozostała część (900 kW) stanowią panele sprzedane w kraju przez polskich producentów. Łączna moc polskich paneli wyprodukowanych na eksport wyniosła 3,5 MW.

W Polsce działa 14 fabryk modułów fotowoltaicznych. Łącznie ich maksymalne moce wytwórcze szacuje się na 580 MW rocznie co przekłada się na 2,15 miliona modułów fotowoltaicznych.

W porównaniu z rokiem 2011 odnotować można znaczny spadek cen hurtowych paneli fotowoltaicznych (o 25% panele monokrystaliczne i o 38% panele polikrystaliczne). Dzieje się to za sprawą dużego udziału w rynku tanich produktów pochodzących z Chin. Prowadzone postępowanie antydumpingowe może w niedługim czasie powstrzymać ten korzystny dotychczas trend, ale nałożenie ceł na panele chińskie może dać szansę na zwiększenie wolumenu sprzedaży wśród europejskich i krajowych producentów. 

Kupując części składowe elektrowni fotowoltaicznej, można wybierać z pośród bardzo bogatej oferty modułów PV. Wiele z nich dostępnych jest od ręki, część natomiast w krótkim czasie możliwa do sprowadzenia.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Pomimo dominacji w ofercie produktów wyprodukowanych na komponentach chińskich (95%) na rynku fotowoltaicznym w Polsce stwierdzono bardzo dużą różnorodność dostępnych urządzeń, mnogość działających firm. Pomimo braku ustawy o odnawialnych źródłach energii ciągle, powstają nowe firmy produkcyjne, deweloperskie i instalacyjne.

Aby jednak sektor fotowoltaiki zaczął sprawnie funkcjonować, konieczne są regulacje prawne, które będą sprzyjały jej rozwojowi, zarówno jeśli chodzi o system wsparcia jak i uproszczenia administracyjne dla fotowoltaiki prosumenckiej.

Zobacz także: Sejm znowelizował Prawo energetyczne

W dobrym kierunku idą prace nad funduszami UE 2014-2020 na małe instalacje fotowoltaiczne oraz prace nad nowy programem mikrofinansowania fotowoltaiki prosumenckiej – program NFOŚiGW „Prosument”. Niektóre banki dostrzegając potencjał sektora PV w Polsce przygotowały specjalne oferty kredytowe, dedykowane do tego typu urządzeń. Fundusze na instalację PV można pozyskać także z funduszy unijnych.

Według szacunków opublikowanych w Krajowym Planie Działań, przy korzystnych regulacjach prawnych do 2020 roku możemy mieć zainstalowane nawet 1,8 GW w słonecznych elektrowniach fotowoltaicznych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Wylicz realną stawkę robocizny »


Gdy już myślimy, że mamy wszystko, co niezbędne w programie kosztorysowym, bądź sądzimy (o zgrozo!!!), że "się nie da" czegoś... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.